מבזקים

כמעט אסון: האוטובוס נתקע על פסי הרכבת. צפו

בחסדי השם: אוטובוס נתקע על מסילת הרכבת סמוך לעיר אשדוד לאחר שהמחסום ירד. תגובה מהירה של מפקח המפגש מול עובדי מוקד הבטיחות ונהג הרכבת הפעיל את בלם ובכך נמנע אסון • צפו

רכב ותחבורה17.5.2020 | 17:39

שניות בודדות מאסון צילום: רכבת ישראל

אסון כבד נמנע ביום חמישי האחרון כשאוטובוס נתקע על מסילת הרכבת סמוך לאשדוד, לאחר שהמחסום ירד. נהג אוטובוס נכנס לשטח המפגש, ככל הנראה במהירות גבוהה מהמותר, לא הבחין באמצעי האזהרה המופעלים לקראת ירידת המחסום ומעבר של רכבת משא שדהרה אל המפגש.

האוטובוס נכנס למסילה ככל הנראה במהירות גבוהה מהמותר, ונתקע לאחר ירידת המחסום. תגובה מהירה של מפקח המפגש מול עובדי מוקד הבטיחות ונהג הרכבת הפעיל את בלם ובכך נמנע אסון.

 

עם ירידת המחסום על האוטובוס, נתקע הנהג על המסילות, כאשר מאחוריו נוצר פקק שלא איפשר להסיע את האוטובוס אחורה. כל זאת שניות בודדות לפני שרכבת משא שעשתה את דרכה מהנמל הסמוך התקרבה למפגש במהירות גבוהה.

מערכות ההתראה, המצוידות במצלמות מעקב תזוזה (VMD) הופעלו, ומפקח המפגש שאייש את המפגש העביר התראה ממוקדת. עובדי מוקד בטיחות המפגשים קיבלו את ההתראות והודיעו באמצעות תדר החירום לכלל הרכבות בסביבה. נהג רכבת המשא שהתקרבה הספיק לבצע בלימת חירום ולעכב את כניסת הרכבת למפגש.

מנכ"ל הרכבת, מיכאל (מיכה) מייקסנר שיבח את פעילות העובדים שמנעה אסון וציין: "גם באירוע הבוקר כל מעגלי הבטיחות פעלו כנדרש, ממפקח המפגש שזיהה והתריע, דרך מוקד הבטיחות שהפעיל את ההתראות ואמצעי האזהרה, ועד צוות הרכבת שגילה ערנות ובלם את הרכבת בזמן.

ברכבת ישראל מבקשים להבהיר כי "למרות שתנועת רכבות הנוסעים הופסקה בשל נגיף הקורונה, על ציבור הנהגים לגלות זהירות וערנות בקרבת מסילות הרכבת, שכן תנועת רכבות המשא וכלים הנדסיים שונים עדיין ממשיכה.

אנו משקיעים משאבים רבים באמצעי מניעה וטכנולוגיה מתקדמת, אך אין תחליף לזהירות ושיקול הדעת של משתמשי הדרך."

ברכבת פועלים לסגירת המפגש למעבר כלי רכב, במסגרת הקמת מחלף אשקלון צפון המבוצע כעת, אשר ייתן מענה בטיחותי לתנועת הרכבים, ללא צורך בחצייה של המסילה.

כחלק מהפעילויות הרבות הנעשות ברכבת ישראל להגברת הבטיחות במפגשי כביש מסילה, הושק בימים האחרונים שיתוף פעולה עם חברת waze, במסגרתו מופיעה התראה לנהגים לקראת הגעתם למפגש, באמצעות חיווי קולי ותצוגה גרפית.

עוד מציינים ברכבת כי במסגרת האצת פרויקטי התשתית שהתאפשרה בשל הפסקת תנועת רכבות הנוסעים בתקופת הקורונה, הואצה בנייתם של הפרדות מפלסיות רבות, וביניהן בדור-נחשולים, אביחיל, כרמיאל וכפר חב"ד.

מאז 2005 נסגרו קרוב ל-70 מפגשי מסילה, כחצי מכמות המפגשים הפעילים בשנה זו.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו