מבזקים

עימות בין הח"כ מהליכוד לבכיר הפת"ח; במי תמך הנציג הסומלי?

נציג סומליה שהשתתף בדיון שנערך בזום, לצד בכיר ארגון הפת"ח הפלסטיני וח"כ אבי דיכטר מהליכוד, תמך בעמדתו של האחרון בוויכוח סוער שהתגלע בין בכיר הפת"ח לליכודניק | "האם אנחנו חיים באותו האזור?", תהה דיכטר

מדיני22.7.2020 | 21:24

העימות בין דיכטר לבכיר הפת"ח צילום: דוברות הכנסת, עדינה ולמן

חילופי דברים קשים בוועדת המזרח התיכון של האיגוד הבין-פרלמנטרי (IPU), בין ראש משלחת הכנסת ח"כ אבי דיכטר לחבר המשלחת הפלסטינית, בכיר הפת"ח עזאם אל-אחמד.

זהו הדיון הראשון של האיגוד בו משתתף ח"כ דיכטר, אשר מונה בתחילת החודש לתפקיד על ידי יושב ראש הכנסת, יריב לוין.

ח"כ דיכטר קרא לאיגוד לגנות את העברת המשכורות על ידי הרשות הפלסטינית למחבלים הכלואים בישראל ולבני משפחות מפגעים. בתגובה אמר אל-אחמד: "נמשיך לדאוג לאסירים. הם אינם טרוריסטים. עובדה ששר הביטחון גנץ נתן הרשאה לבנקים לפתוח חשבונות עבורם. מרוואן ברגותי אינו טרוריסט; שמעון פרס ומנהיגים ישראלים נפגשו איתו".

דיכטר השיב: "מרואן ברגותי נשפט ל-5 מאסרי עולם על רצח 5 ישראלים. זהו רב מרצחים ולא איש של שלום. מעבר לכך, אם זוהי נקודת המבט של הפלסטינים על מי שרצחו עשרות ילדים וזקנים, אנחנו בבעיה".

עוד אמר אל-אחמד כי "הרשות הפלסטינית נלחמת בטרור". על כך השיב דיכטר: "בכל שנות הרשות הפלסטינית, אין ולו מקרה אחד שבו מחבל שרצח ישראלים נחקר ברשות והועמד לדין או נשפט למאסר אותן הוא מרצה בכלא פלסטיני. כך לא נלחמים בטרור".

עזאם הוסיף: "הכיבוש הישראלי חייב להסתיים, והוא יסתיים. ירושלים היא בירת פלסטין". עם זאת, ציין כי על ישראל והפלסטינים לחיות בשלום זה לצד זה, אולם ללא תיווך וחסות של ארצות הברית.

ח"כ דיכטר תהה: "האם אנחנו חיים באותו האזור? קשה לשתף פעולה עם מי שמשלמים מדי חודש משכורת של 3,500 יורו לרוצחים מורשעים. דיכטר פנה לחבר הפרלמנט הצרפתי שהשתתף בדיון, ג'וליאן לה-פריר, ותהה: "מה היתה צרפת עושה לו היה מסתבר לה שקרלוס "התן", רב המחבלים הנודע היושב בכלא הצרפתי, מקבל מהרשות הפלסטינית משכורת על היותו רב מחבלים?".

עוד הדגיש דיכטר כי ישראל לא תאפשר לרצועת עזה להפוך בתמיכת איראן ל"לבנון 2", באמצעות שיפור יכולות ההתעצמות וירי הטילים מצד החמאס.

נציג סומאליה בוועדה, עלי אחמד ג'אמה, הביע תמיכה בדברי נציג הפלסטיני ואמר: "החשש מאיראן לא יכול להצדיק את המשך הכיבוש. ישראל פועלת נגד החלטות האו"ם והחוק הבינלאומי".

בתגובה עקץ ח"כ דיכטר את הנציג הסומאלי: "מעניין אותי לשמוע עוד על לוחמה בטרור מצד מדינות כמו סומליה, עליה השתלט ארגון הטרור "א-שבאב" המזוהה עם אל-קאעידה".

נציג צרפת לה-פריר אמר כי ההתנחלויות מונעות פתרון שתי מדינות וכי הוא מודאג מכך שישראל מכוונת לפתרון מדינה אחת לשני עמים.

דיכטר פנה ליושבת ראש הוועדה, סלמה אטאולג'אן, נציג קנדה ואמר: "לא ייתכן שבפורום העוסק במזרח התיכון, אין דיון המתמקד באיראן, מדינת הטרור האחראית לחוסר היציבות באזור. איראן, שבמקביל לפיתוח הנשק הגרעיני, משקיעה משאבים לחמש ארגוני טרור כמו חמאס והג'יהאד בעזה וחיזבאללה בלבנון".

למרבה ההפתעה, תמך הנציג הסומלי בהצעתו של דיכטר.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו