מבזקים

המערכת הביטחונית בוחנת חזרה לסיכולים ממוקדים

במהלך ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, העלה את האפשרות לחזור לסיכולים ממוקדים. המערכת הביטחונית מתנגדת לרעיון ושרים אחרים טענו שמדובר בהצעה פופוליסטית - אז האם זו אפשרות קונקרטית ועל מה עוד דיברו השרים בדיון הביטחוני שארך חמש שעות?

בטחוני3.11.2019 | 23:06

ארכיון | פלאש 90

סיכולים ממוקדים - כן או לא? במהלך ישיבת הקבינט המדיני-בטחוני הציע יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, לחזור למדיניות הסיכולים הממוקדים כצעד שאמור להרתיע את ראשי החמאס ולמנוע הסלמה, אך שום החלטה לא התקבלה בנושא. הדיון בקבינט ארך חמש שעות, והוצעו בו פתרונות נוספים ומנוגדים למצב המתוח בדרום.

במערכת הביטחונית מתנגדים למדיניות של סיכולים וגם הרב פרץ ככל הנראה לא העלה רעיון שלם וקונקרטי, ולא הצביע על גורמים מסוימים שצה"ל צריך לפעול נגדם - אך העלה את הרעיון לאוויר. שרים אחרים בממשלה טענו שמדובר בהצעה פופוליסטית.

במהלך הדיון חיפשו חברי הקבינט פתרונות נוספים למצב בדרום: מצד אחד הוצע להרחיב את הפעולות ההתקפיות של צה"ל ובכך להרתיע את הארגונים ברצועה. מנגד הועלתה האפשרות ליישם שורה של הקלות שישפרו את חייהם של התושבים בעזה והגשתן יחד עם האיום לבטל את כולן במקרה של ירי לעבר ישראל. לא ברור אם התקבלו החלטות בנושא.

מוקדם יותר פורסם כי בתום סוף השבוע המתוח, שבמהלכו נורו למעלה מ-11 רקטות לעבר ישראל, במערכת הביטחון נערכים לתרחיש של חידוש ירי הרקטות והרחבת טווח השיגורים אל עבר אזורים נוספים - זאת למרות ההערכה שסבב הלחימה הנוכחי הסתיים. על אף השקט היחסי בחיל האוויר ובצה"ל ממשיכים לשמור על כוננות גבוהה, ומבצעים התאמות במערך ההגנה האווירית ובמערכים נוספים נוכח האפשרות שהמצב יסלים.

מנהיג החמאס ברצועת עזה, יחיא סינוואר, התייחס היום לרגיעה שאחרי ההתחממות ואמר שלא מתקיים משא ומתן בין מדינת ישראל לבין הארגון. סינוואר לעג לממשלת ישראל וטען שאינה יכולה לקבל החלטות גורליות במצב הנתון, ולעומתה אמר שארגונו מוכן לכל. 

mako

שתף כתבה זו