מבזקים

"די לשגרת החירום": אחרי השיגורים - בשדרות קוראים לצאת למבצע בעזה

בעיר הדרומית, שבית ורכב ספגו בה נזק כבד מפגיעה ישירה של רקטה מהרצועה, קוראים לדרג המדיני לשים סוף למציאות הקשה שבה הם נאלצים לחיות: "גם במצב של ממשלת מעבר המנהיגים צריכים להתאחד סביב הפסקת הירי"

בטחוני2.11.2019 | 23:51

דוברות המשטרה

ההסלמה בדרום: המטח לעבר יישובי העוטף הפעילה אמש (בין שישי לשבת) אזעקת צבע אדום בלילה השני ברציפות - ולמרות שמאז השקט נשמר, ראש הממשלה נתניהו נמצא תחת ביקורת קשה על התגובה למטחים ששוגרו לשטח ישראל. מחר בצהריים יתכנסו חברי הקבינט המדיני-ביטחוני כדי לדון בהתפתחויות האחרונות.

ראש העיר שדרות אלון דוידי, שבעירו הייתה פגישה ישירה של רקטה שהסבה נזק רב לרכב וגם לבית סמוך, פרסם הודעה שבה קרא לדרג המדיני לצאת לאלתר למבצע רחב היקף בעזה כדי למגר את האיומים. הוא לא הסתפק בתקיפה שביצע צה"ל ברצועה ושבה הופצצו שתי עמדות של חמאס: "אנחנו חיים במציאות הזאת של 'שגרום' (שגרת חירום) קרוב לשנתיים וכבר מזמן הגיעה העת לשים לזה קץ, באמצעות מבצע צבאי רחב ברצועה כולל חיסולם של מנהיגי החמאס".

"גם עכשיו, על אף העובדה שאנחנו בממשלת מעבר ולא ידוע מי ירכיב את הממשלה הבאה, כלל המנהיגים צריכים להתאחד סביב הפסקת ירי בשטח מדינת ישראל והחששות בקרב ילדינו ומציאת פתרון לסוגיה הכואבת הזו", הוסיף ראש העיר שדרות.

עם צאת השבת נבחרי ציבור נוספים הגיבו ברוח דומה לזו של דוידי - ובהם גם בכיר הליכוד, ח"כ גדעון סער, שפרסם ביקורת לא מרומזת על יו"ר מפלגתו וראש הממשלה נתניהו. "התגובה על הירי על שדרות ותושביה צריכה להיות חריפה בהרבה מזו שננקטה", כתב בטוויטר. "היעד של ישראל צריך להיות פירוק התשתיות הצבאיות של החמאס והג'יהאד האיסלמי בעזה. אחת הסיבות המשמעותיות מדוע נדרש לסיים בהקדם את המשבר הפוליטי ולהקים ממשלת אחדות לאומית רחבה".

ח"כ נפתלי בנט התארח באולפן פגוש את העיתונות והתייחס למטחים ששוגרו לעבר יישובי הנגב המערבי. "אני לא אתפלא אם אירן היא זו שמעודדת כרגע את הארגונים כדי לייצר טבעת חנק", אמר. "אירן במשימה לאומית שלהם להקיף את כל מדינת ישראל - מלבנון דרך סוריה, עירק וגם בעזה - מאות אלפי רקטות וטילים מדויקים כדי לחנוק אותנו, הם תפסו תעוזה, הסיפור של יציאת ארה"ב בהחלט נתן תעוזה לאירנים".

בנט גם קשר בין הפלונטר הפוליטי למתיחות ואמר: "אנחנו כבר שנה בשיתוק של ממשלות ישראל - אנחנו לפני או אחרי בחירות, הם מזהים ומריחים חולשות ולכן אנחנו נראה הגברה בכל החזיתות - ולא רק בעזה. אנחנו רואים אירוע חירום לאומי. יצאנו בהתנתקות מעזה ואיפשרנו להם לחגוג. מי שחשב שמוסרים שטחים ארץ ישראל לאויב זה טוב - אז זה לא עושה טוב. אבן שטיפש אחד זורק לבאר - אלף חכמים לא יכולים להוציא".

יו"ר כחול לבן בני גנץ, שבידיו עוד 18 ימים להרכבת הממשלה עד שיידרש להחזיר את המנדט לידי הנשיא, האשים את נתניהו באובדן ההרתעה של ישראל והצהיר: "ממשלתי לא תסבול איום על תושבי הדרום ולא תקבל שום פגיעה בריבונותה".

עוד טען גנץ כי יחד עם אנשי מפלגתו, "נחזיר את ההרתעה בכל מחיר, גם אם נצטרך לפגוע אישית במי שמובילים את ההסלמה. בעת הזו, נתמוך ונגבה כל מדיניות תגובה נחושה ואחראית על מנת להביא שקט ארוך לתושבי מדרום. זו חובתנו - זו מחוייבותי אליהם". בתוך כך, שרי הקבינט יתכנסו מחר בשעה 13:30 לדיון מיוחד בצל האירועים האחרונים, זאת לאחר התייעצות ביטחונית שקיים נתניהו עם צמרת מערכת הביטחון.

11 רקטות שוגרו בשני מטחים לעבר שטח ישראל - מערכת כיפת ברזל הצליחה ליירט 8 מהם. בתגובה לירי, תקפו מטוסי קרב של צה"ל במהלך הלילה שורה של יעדי טרור ברצועת עזה. בין היעדים: מתחם צבאי של הכוח הימי של חמאס, מתחם צבאי של מערך ההגנה האווירית של הארגון, מתחם צבאי המכיל סימולטור לירי נגד טילים, מתחמי אימונים, אתר לייצור אמצעי לחימה, מתחם צבאי המשמש כמחסן אמצעי לחימה ותשתיות תת-קרקע של הארגון בצפון, מרכז ודרום רצועת עזה.

מצה"ל נמסר כי "צה"ל רואה בחומרה רבה את מתקפת הרקטות לעבר שטח ישראל, נמצא במוכנות גבוהה וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל. צה"ל רואה בארגון הטרור חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה".

mako

 

שתף כתבה זו