מבזקים

דונלד טראמפ: "לא רואה בעיה להיפגש עם רוחאני"

לאחר שראש הממשלה נתניהו הציג מוקדם יותר היום מתקני גרעין סודיים שישראל חשפה באירן, נראה שהדבר לא השפיע על נשיא ארה"ב טראמפ: בשיחה עם עיתונאים, חזר על אמירתו לפיה ישמח להיפגש עם נשיא אירן חסן רוחאני. בינתיים, רוחאני עצמו מתנגד נחרצות לפגישה עם הנשיא האמריקני כל עוד הסנקציות בתוקף

מדיני9.9.2019 | 22:53

ארכיון | מרק ישראל סלם, POOL

החשיפה לא מערערת את טראמפ: נשיא ארה"ב הבהיר היום (שני) פעם נוספת כי הוא לא רואה פסול בפגישה עם נשיא אירן, חסן רוחאני. בכך הידהד דברים שאמר גם בשבוע שעבר, כשהצהיר בפני כתבים: "הכל אפשרי, הם ישמחו לפתור את הבעיות שלהם – נוכל לפתור זאת תוך 24 שעות".

מנגד, רוחאני דווקא מתנגד לפגישה כזו. לדבריו, לא יתקיימו כל שיחות כל עוד וושינגטון מסרבת להסיר את הסנקציות הקשות שהטילה מחדש בעקבות הנסיגה מהסכם הגרעין. ביום שלשי האחרון אמר בפרלמנט האירני: "לא התקבלה כל החלטה לקיים שיחות עם ארה"ב – היו הרבה הצעות, אבל תשובתנו תמיד תהיה שלילית".

דבריו של טראמפ מגיעים לאחר שראש הממשלה נתניהו טען היום כי ישראל חשפה עוד מספר מתקני גרעין סודיים באירן, בהם גם מתקן נשק גרעיני. בהצהרה, שנשא גם באנגלית, קרא נתניהו לשאר המעצמות שעדיין חברות בהסכם הגרעין להצטרף לישראל ולארה"ב בהפעלת לחץ על אירן.

"אני קורא לקהילה הבינלאומית להבין שאירן משקרת כל הזמן, ולפעול יחד עם ארה"ב וישראל להפעיל על אירן לחץ", אמר נתניהו. "המדיניות היא לחץ, לחץ ועוד לחץ". עוד אמר נתניהו: "בכל פעם האירנים מסתירים, אנחנו חושפים והם מנסים להסתיר את עקבותיהם. ישראל יודעת מה אתם עושים, מתי אתם עושים ואיפה אתם עושים".

כמה שעות לאחר מכן, צייץ שר החוץ האירני מוחמד זריף בתגובה: "מי שמחזיק בנשק גרעיני אמיתי צועק 'זאב' בנוגע לאתר גרעין לכאורה. הוא רק רוצה מלחמה, בלי להתחשב בשפיכת הדמים ובכסף שזה יעלה". 

mako

שתף כתבה זו