מבזקים

"אם ארה"ב תבצע מהלך - נכה בראשה"

מתיחות גוברת במפרץ הפרסי: בכירים באירן מחריפים את הטון נגד האמריקנים ומזהירים מההשלכות של נקיטת צעדים צבאיים. מפקד משמרות המהפכה: "נושאות המטוסים שלהם אינן חסינות". פומפאו: הלחץ מכוון להנהגה בטהרן

חדשות בעולם12.5.2019 | 15:31

אתר רשמי, נשיא אירן

מפקד בכיר במשמרות המהפכה האירניים הגיב היום (ראשון) לאיומים שנשמעו מצד ארצות הברית והמתיחות הגוברת מול וושינגטון, והזהיר: "אם האמריקנים יעשו מהלך - נכה בהם בראשם". מפקד משמרות המהפכה סלאמי אמר מוקדם יותר: "לארה"ב אין את היכולת להכריז מלחמה, נושאות המטוסים שלהן אינן חסינות".

מפקד תחום התעופה והחלל במשמרות המהפכה, אמירלי חאג'יזאדה, צוטט בסוכנות הידיעות האירנית: "נושאת מטוסים שיש לה לפחות 40-50 מטוסים עליה, וכ-6,000 כוחות בתוכה היוו איום רציני עלינו בעבר", אמר. "עכשיו, האיומים האלה הפכו להזדמנויות מבחינתו".

בנוסף, על פי סוכנות הידיעות Fars, סלאמי השתתף בפגישה סגורה הבוקר, שם דיווח על תכניותיו בתקופה הקרובה. הגנרל סלאמי אמר ששיגור נושאת המטוסים לאזור היא אקט של "מלחמה פסיכולוגית" בה ארצות הברית מבקשת להפחיד את העם האירני.

"המצב קשה, הלחץ עלינו חסר תקדים"

נשיא אירן חסן רוחאני נאם הלילה והגדיר את הלחץ האמריקני על מדינתו כ"חסר תקדים". לפי ציטוטים שפורסמו בסוכנות הידיעות הרשמית במדינה, רוחאני אף תיאר את מצבה של אירן כקשה יותר מתקופת המלחמה עם עיראק בתחילת שנות השמונים.

לפי סוכנות הידיעות האירנית IRNA, רוחאני אמר: "היום, לא נוכל להגיד בבירור אם התנאים טובים או גרועים יותר מאשר בתקופת המלחמה, אבל אז לא היו לנו בעיות עם הבנקים וייצוא וייבוא הנפט. אז היו עלינו סנקציות רק על קניית נשק". רוחאני הוסיף: "הלחץ על ידי אויבינו משקף מלחמה חסרת תקדים בהיסטוריה של המהפכה האיסלאמית".

נשיא אירן קרא לגופים הפוליטיים לשמור על אחדות, לאור התסיסה המתגברת בשל המצב הכלכלי הקשה במדינה. "יש לי תקווה לעתיד ואמונה שנוכל להתגבר על התנאים הקשים ולשמור על איחוד בתוכנו", אמר.

שר החוץ האמריקני, מייק פומפאו, אמר הלילה לרשת CNBC האמריקנית כי "ארצות הברית מכינה את צבאה ואת הכלים הדיפלומטיים על מנת שלנשיא טראמפ יהיו מספר אופציות למקרה שהאירנים יעשו החלטות גרועות. אולם, הבית הלבן ישמח לקבל שיחה מאירן על מנת ליישר את ההדורים".

פומפאו הוסיף והבהיר: "מטרתנו אינה מלחמה, אלא שהמשטר האירני ישנה את התנהגותו. במשטר האירני מבינים שהסנקציות פוגעים בהם, הלחץ מכוון להנהגה האירנית".

mako

שתף כתבה זו