מבזקים

המאגר הולך וגדל: תגלית נוספת לאנרג'יאן בקידוח הגז כריש

החברה הודיעה הבוקר כי בקידוח אקספרולציה במאגר כריש צפון התגלו כ-28 BCM של גז טבעי • מדובר בכמות קטנה יחסית לעומת מאגרי לווייתן ותמר, אך היא תאפשר להפוך את אנרגי'אן לשחקנית תחרותית במשק האנרגיה

כלכלי15.4.2019 | 10:30

מאגר תמר, ארכיון | נובל אנרג'י

תגלית נוספת לאנרג'יאן במאגר כריש. החברה הודיעה הבוקר כי בקידוח אקספרולציה במאגר כריש צפון התגלו כ-28 BCM (מיליארד מטר מעוקב) של גז טבעי. הכמות הזו מתווספת לכמות המקורית שיוחסה למאגר כריש (45 BCM). לעומת מאגר לווייתן, שבו יש 605 BCM ותמר עם 281 BCM, מדובר בכמות קטנה יחסית, אך היא תאפשר להפוך את אנרג'יאן לשחקנית תחרותית במשק האנרגיה מול המאגרים הוותיקים. מניית אנרג'יאן  נסחרת כעת בעליות של כ-7%.

קידוח האקספלורציה החל ב-15 במרץ והגיע לעומק של 4,880 מטרים; הקידוח הסתיים כשבוע לפני לוח הזמנים שהוגדר לכך. בשלב הבא, תבצע אנרג'יאן בדיקות ביחס לפוטנציאל בשכבת הקרקע 4D (באמצעות העמקת הבאר). בחברה מציינים עוד כי תבוצע הערכה נוספת של תכולת הנוזלים במאגר.

הגז שנתגלה בכריש צפון יטופל באמצעות אסדת טיפול צפה (FPSO), אנרג'יאן פאוור (Energean Power), אשר תמוקם במרחק של כ-5 ק"מ משם, על פי הבאר של מאגר כריש - ובמרחק של כ-90 ק"מ מן החוף, מערבית לחיפה. ה-FPSO נבנית בימים אלה עבור אנרג'יאן, וצפויה להיות בעלת קיבולת של bcm 8. אנרג'יאן חתומה כיום על חוזים למכירה של bcm 4.6 של גז טבעי, מה שמשאיר קיבולת פנויה של כ-bcm 3.4 באסדת הטיפול הצפה, לטובת הפקה וטיפול יעילים וכלכליים של גז מכריש צפון וממאגרים עתידיים.

מדובר בקידוח האקספלורציה הראשון שבוצע בישראל מאז שנת 2013. קמפיין הקידוח מבוצע עבור אנרג'יאן על ידי חברת Drilling Stena, באמצעות ספינת הקידוח Stena DrillMAX, במרחק כ-90 ק"מ מחופי ישראל. לאחר סיום הקידוח בכריש צפון, ספינת הקידוח תשוב לקידוח 3 בארות הפיתוח במאגר המרכזי של כריש.

על פי ההסכם עם חברת Stena Drilling, לאחר קמפיין הקידוחים הנוכחי, עומדת לאנרג'יאן אופציה לביצוע 6 קידוחים נוספים.

מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגס: "התגלית החדשה בכריש צפון מביאה עמה כמות גז משמעותית - מעבר לזו שהייתה מוכרת לשוק עד עתה במאגר כריש. אסדת הטיפול הצפה, אנרג'יאן פאוור, אשר נבנית בימים אלה, תהיה בעלת קיבולת עודפת, באופן שיאפשר פיתוח כלכלי ובטוח של הגז שנתגלה בכריש צפון, וכן של מאגרים עתידיים באזור. אנרג'יאן כבר מחזיקה בחוזה מותנה למכירת BCM 5.5 (לאורך כל תקופת החוזה) מן הכמות החדשה שנתגלתה, וכעת נפנה למכירת יתרת הכמות".

שר האנרגיה, דר' יובל שטייניץ: "אמר הבוקר אחרי שנים של קיפאון, חודשו לפני כחודש חיפושי הגז הטבעי במים הכלכליים של ישראל - וכבר מדווחת החברה על גילויי נוסף! אני מברך את חברת אנרג'יאן על כמות הגז הטבעי הגדולה המסתמנת בכריש צפון. מדובר בסנונית ראשונה, שאני בטוח כי תבשר על גילויים נוספים בעתיד. אם רק נרצה, אין זו אגדה, וישראל תהפוך למעצמת אנרגיה אזורית".

גלובס

שתף כתבה זו