מבזקים

השר אוחנה מציג: אלה המועמדים לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה

בעוד שבועיים מהיום יסיים שי ניצן את כהונתו כפרקליט המדינה • שר המשפטים אמר ש"רשימת השמות אינה בהכרח סגורה ולו יועלו בפני שמות נוספים מתוך המערכת, כפי שהחוק מחייב, אהיה מוכן לשקול זאת"

משפטי2.12.2019 | 14:58

יונתן זינדל, פלאש 90

מי יהיה ממלא מקומו של שי ניצן בתפקיד פרקליט המדינה עד בחירת פרקליט מדינה קבוע? והאם שר המשפטים רשאי למנות ממלא מקום לפרקליט המדינה בתקופת ממשלת מעבר, או היועמ"ש?

שר המשפטים אמיר אוחנה פרסם היום את רשימת המועמדים שלו לתפקיד מ"מ פרקליט המדינה: שלמה (מומי) למברגר, רז נזרי, אורלי בן ארי-גינזברג, דן אלדד ואושרה גז-איזנשטיין.

בעוד שבועיים מהיום יסיים שי ניצן את כהונתו כפרקליט המדינה. הנוהל למינוי פרקליט מדינה בשגרה קובע ועדת איתור.

לטענת השר אוחנה, כששאל לפני מספר חודשים את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט האם לא הגיע הזמן להקים ועדת איתור, שמשך עבודתה בד"כ הוא מספר חודשים - השיב לו היועמ"ש שלא ניתן בתקופת בחירות וכן בתקופת ממשלת מעבר להקים ועדת איתור למינוי של פרקליט מדינה קבוע, משרה הקצובה בחוק לכהונה של שש שנים. אוחנה ציין כי "המינוי יכבול גם את ידיהן של הממשלות הבאות, ולאור כך נראה היה לי הגיוני הנימוק, וקיבלתי אותו".

אוחנה מציין כי סעיף 23א לחוק שירות המדינה (מינויים) מורה כי אם נתפנתה משרתו של נושא משרה או נבצר ממנו להשתמש בסמכותו או למלא את תפקידו, רשאי השר שעם משרדו נמנית המשרה, בהתייעצות עם נציב השירות, להטיל על עובד מדינה אחר למלא את התפקיד, לתקופה שלא תעלה על שלושה חודשים.

"בשבועות האחרונים הודעתי ליועץ כי בכוונתי למנות ממלא מקום לפרקליט המדינה, כפי שהחוק מורה, וכי אין לי כוונה לבקש את הארכת כהונתו של פרקליט המדינה הנוכחי. אין גם כל סבירות ברעיון להותיר את הגוף החשוב והמשמעותי - הפרקליטות - ללא מנהל שיעמוד בראשו. המדובר במשרה בכירה שלעומד בראשה ישנן סמכויות סטטוטוריות", אמר השר.

לדברי שר המשפטים ,"לאורך החודשים האחרונים בדקתי מרחוק מועמדים היכולים בעיני למלא את תפקיד מ"מ פרקליט המדינה, והגעתי לחמישה שמות. ארבעה מהם מכהנים בפרקליטות ואחד מהם הוא המשנה ליועץ המשפטי לממשלה".

ואלה השמות שמציע אוחנה למילוי מקומו של ניצן :

שלמה (מומי) למברגר, המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים.

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה.

אורלי בן ארי-גינזברג, המשנה לפרקליטת מחוז מרכז.

דן אלדד, מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה.

אושרה גז - איזנשטיין, פרקליטת מחוז תל אביב.

"אציין כי רשימת השמות אינה בהכרח סגורה ולו יועלו בפני שמות נוספים מתוך המערכת, כפי שהחוק מחייב, אהיה מוכן לשקול זאת. לכל המועמדים שהזכרתי למעט אחד, ניסיון רב של עשרות שנים בניהול תיקים פליליים, בוודאי יותר מלפרקליט המדינה הנוכחי עת נכנס לתפקידו".

לפי אוחנה ,"למעשה המועמד היחיד שאין לו את הניסיון הפלילי האמור הוא רז נזרי, אך הוא מפצה על כך בניסיון רב ועשיר בתחומי המשפט הציבורי ובליווי היועצים המשפטיים לממשלה לאורך השנים במגוון תיקים - כולל בתחום הפלילי. המועמדים כולם מוכשרים בעיני ועל כן בכוונתי לבחון את מידת התאמתם למלא את מקום פרקליט המדינה למשך שלושה חודשים (עם אפשרות להארכה לתקופה נוספת של שלושה חודשים)".

השר הדגיש כי"אין זה אומר כמובן דבר לגבי פרקליט המדינה הקבוע שיבחר כאמור, על ידי ועדת איתור לכשתוקם ממשלה".

אוחנה הוסיף כי בימים הקרובים אראיין את כל המועמדים, אתייעץ בנציב שירות המדינה כפי שהחוק מורה, אתייעץ גם ביועץ המשפטי לממשלה - ואקבל את החלטתי". עכשיו צריך לראות מה יאמר על כך היועמ"ש ומה יקבע בג"ץ בעתירות שודאי תוגשנה נגד סמכות אוחנה למנות ממלא מקום בזמן ממשלת מעבר.

גלובס

שתף כתבה זו