מבזקים

אשל חושף: מה רה"מ הציע לסמוטריץ'

מקורבו של נתניהו מספר בקולו על ההצעה שסמוטריץ' סירב לה: שר משפטים ללא ועדת השרים לחקיקה - והסביר: "זה קריטי לראש הממשלה". אשל הצהיר: "לא היה סיפור של חסינות, זה לא עלה במו"מ - המצאה שלא נבראה"

פוליטי11.6.2019 | 21:08

הדס פרוש, פלאש 90

התנאי שהציב האיש של נתניהו לסמוטריץ' תמורת תיק המשפטים נחשף: את תיק המשפטים שח"כ בצלאל סמוטריץ' רצה הוא כנראה לא יקבל. שיחה בלעדית עם נתן אשל, מקורבו של נתניהו, שפורסמה הערב (שלישי) במהדורה המרכזית מגלה מדוע סמוטריץ' לא קיבל את התיק.

מהשיחה עולה שבליכוד היו מוכנים ללכת צעד אחד קדימה ולתת לסמוטריץ' את התיק שרצה עם הסתייגות משמעותית - ללא ועדת השרים לחקיקה, שבאופן מסורתי עומד בראשה שר המשפטים ומעכב או מקדם חוקים. לוועדה יש כוח רב, ולנתניהו יש חוקים שהוא רוצה לקדם - גם עבור מאבקו האישי - ומהשיחה עם נתן אשל עולה כי ראש הממשלה לא רצה להיות תלוי בגורמים אחרים.

"דיברנו על זה שראשות ועדת השרים לחקיקה היא קריטית לראש הממשלה, לתפקוד הממשלה כולה - ואנחנו לא יכולים להפקיד את הדבר הזה לחבר שהוא לא מהליכוד", אמר אשל על השיחה עם יו"ר האיחוד הלאומי . "זה לא אישי נגד סמוטריץ' ולא קשור לסמוטריץ' בכלל, אלא לפוזיציה שהליכוד רוצה אותה לעצמו".

"חוק החסינות - המצאה שלא נבראה"

אשל הדגיש: "אבל זה נאמר שרה"מ צריך את זה לא ברמה האישית אלא ברמה של ראש ליכוד, ראש ממשלה". כשנשאל אם דובר על תיקון חוק החסינות לטובת נתניהו השיב: "לא היה שום סיפור חסינות... שאלתי אותו אגב אם יהיה מוכן לקבל את תיק המשפטים ללא ראשות ועדת החקיקה, והוא אמר לי לא".

מקורבו של נתניהו שניהל את המגעים: "אגב, חוק החסינות בכלל לא עלה במו"מ הקואליציוני, זה המצאה שלא הייתה ולא נבראה. אין כזה נייר, זה לא היה, זה לא נברא, אבל בסדר, התקשורת יכולה להמציא הרבה דברים".

"סמוטריץ' הוא אדם ראוי, מכובד, לכל תפקיד, ואם הוא היה בליכוד הוא אולי גם היה מקבל את זה", הוסיף אשל. "ליכוד לא נותן את הנכסים האסטרטגיים האלה למפלגות אחרות. ואם הוא נתן את זה בעבר (לשקד) הוא טעה".

בתוך כך, ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן היום את יו"ר הבית היהודי רפי פרץ ואת יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ לפגישה על חלוקת התיקים בממשלה.

סמוטריץ' טען בתגובה לפרסום: "לא היה ולא נברא, לא קיבלתי כל הצעה כזו". אנשיו של סמוטריץ' אמרו: מדובר בסקר וספין שלא ברור למה הוא נועד.

mako

שתף כתבה זו