מבזקים

פרשת בחוקותי תשע"ט, הרי יהודה, יקב צרעה.

מדור שבועי מרתק באדיבות מומחה היינות שרגא גבהרד | והשבוע: הרי יהודה, יקב צרעה.

יין ואלכוהול24.5.2019 | 15:42

פרשת בחוקותי תשע"ט, הרי יהודה אדום 2017, יקב צרעה

"ונתתי שלום בארץ"

מה זה 'שלום'?

מחנה זומם להשמיד את רעהו, כדי שאחת ולתמיד כבר יהיה שלום. כמובן שההשמדה צריכה להיות טוטאלית, שאם לא כן השרידים יעוררו שוב מדנים ומחלוקת...

השלום לא קשור רק לפרשן לענייני צבא ובטחון. 'שלום' אינו לסלק את הזולת ואת דרישותיו. אלא לקבוע לכל אחד ולכל דבר את מקומו וגבולותיו.

"תלמידי חכמים מרבים שלום בעולם", כי הם יודעים להגדיר דברים. לכן כשתלמיד גדל וכבר לא מוצא את מקומו בבית המדרש שהיה בו עד כה, הוא לא מנסה לעקוף, אלא פורש ופותח בית מדרש עצמאי, בכך הוא מרבה תורה ושלום.

כך גם 'שלום בית', זה לא כיבוי שרפות, או מניעה מלהשליך צלחות. הנר המאיר הוא 'שלום בית', כי בחושך שום דבר אינו מוגדר ואין לו מקום. נר אחד קטן במרכז החדר משליט בין רגע סדר. לכן מי שאין לו די ממון גם לנר שבת וגם עבור יין לקידוש והבדלה, 'נר שבת עדיף, משום שלום בית' (שבת כג/ב). כלומר: הבית מתנהל בשלמות.

כך זה גם שלום בין עמים, בין עדות ובתוך המשפחה. הכל צריך להיעשות בהענקת מלוא הזכויות לכל צד. עתה ברור מה שחז"ל אומרים על ברכת השלום: "אם יש שלום יש הכל".

מאחר וה'שלום' אמור לחדור לכל פינה, הבה נחפשנו בתוך חביות היין. ישנם מאות ואלפים זני ענבים משובחים. עירבוב של כולם יחד, יביא יין קצת טעים, אבל יותר מידי פשוט ובלתי מוגדר. כדי שהיין יהיה ערב לעין לאף ולחיך, דרושים סך הכל שלושה מרכיבים ראשיים: 'צבע, ריח וטעם'. בכל זן בולט אחד מהם. עכשיו צריך לערבב. קצת יותר מידי א' יגנוב את כל ההצגה, קצת יותר ב' יפחית את מה שא' אמור להעניק. העדינות של ג' תתבטל אם יש א' וב' מציגים יותר מדאי נוכחות. היינן צריך למצוא את האיזון.

נו, לא אמרנו שגם בתוך חבית היין צריך לעשות שלום.

האמת, שבמזג אוויר כזה צריך לכתוב על יינות רוזה או לבנים שכיף לשתות אותם גם בימים חמים ואכן, באירוע ההשקה של'יקב צרעה' שהתקיים שבוע שעבר היו לבנים נהדרים, אבל בגלל שאני ממליץ על יין לשבת, ובסעודת השבת יושבים במזגן ואוכלים ארוחה כבדה יותר, שם יתאים היין 'הרי יהודה אדום' 2017, בלנד של קברנה סוביניון, סירה, פטי ורדו ומרלו, היין התיישן כ12 חודשים בחביות עץ אלון טעמים וריחות מאוזנים עם טאנינים נוכחים.

המחיר כ110 ₪ כשרות: רבנות מקומית , O.K.

לחיים ושבת שלום

שרגא גבהרד – יועץ בתחום הכשרותי והמקצועי ביין, סדנאות יין וסיורי יקבים: 052-6176201.
http://kosher-wine.co.il

לעמוד היקב

הרצאה ייחודית, מעניינת וטעימה."כשרות היין" "חשיבות היין". "יין בתורה". "תהליך עשיית היין". "איך מתאימים וטועמים יין". "נזקים בכרמים ויקבים" ועוד מגוון נושאים רבים ומעניינים, מלווה בטעימת יינות. מתאים לכל ציבור, לפרטים נוספים לחצו כאן

שתף כתבה זו