מבזקים

פרשת נצבים וילך תש"פ, שרדונה אסיינס, יקב טפרברג

מדור שבועי מרתק באדיבות מומחה היינות שרגא גבהרד | והשבוע: שרדונה אסיינס, יקב טפרברג

יין ואלכוהול10.9.2020 | 23:27

צילום: באדיבות המצלם

פרשת נצבים וילך תש"פ, שרדונה אסיינס, יקב טפרברג

"אתם נצבים היום". מה זה 'נצבים'? בהצגות ומחזות אין לנצבים שום תפקיד, הם רק רקע ותפאורה, אבל בשפת המקרא 'ניצב' זה משורש יציב. כלומר: עומד איתן וזקוף קומה. זה לא כל כך מסתדר לי, כי בהמשך כתוב היכן אתם ניצבים: "לפני ה' אלקיכם", מי עומד זקוף לפני ה'? במפורש נאמר: "מִפְּנֵי שְׁמִי נִחַת הוּא" (מלאכי ב/ה). כך גם הנביאים חגי זכריה ומלאכי, לא היו 'נצבים', אלא נמלטו ונחבאו, בשעה שדניאל ראה חזון נבואי (מגילה ג/א), גם אדם הראשון לא 'נצב' אלא הסתתר בין עלי העצים, כששמע את קול ה' מתהלך בגן. את השאלות הללו יש לחזק עוד, הרי ה'נצבים' של פרשת השבוע, היה מיד אחר רשימת צ"ח קללות. מי יכול להשאר זקוף? במפורש אומר רש"י: "הוריקו פניהם ואמרו: מי יכול לעמוד באלה" (דברים כט/יב).

הנה שתי הצעות להסביר מדוע נאמר על בני ישראל 'נצבים'.

א _ גם מכופף ושחוח, אם הוא עוצמתי, הרי שהוא  מוגדר 'ניצב' .

ב _ 'נצבים', דווקא בעקבות הקללות, כי כאלה מאורעות קשים, מחשלים  ומייצבים. צדיק ניצול שואה אמר: מי שעבר את הגהינום הזה ולא נשבר, כבר לא ישבר לעולם.

מכאן נעבור אל כרמי היין. על 'ויטע כרם' של נח (בראשית ט/כ), מתרגם אונקלוס: 'ונצב כרמא' - הציב כרם. זאת אומרת שגם את כרם הענבים מגדירים 'נצב', 'נצבים'. לפני שבועיים הצגנו את החצב, הוא 'ניצב' ישר וזקוף, אבל הגפן הרי זקוקה לקשירה והדלייה, שאם לא כן היא תזחל על הקרקע, אם כן למה היא 'ניצב'? שתי התשובות שנאמרו לעיל, נכונות גם כאן.

א _ גם מכופף ושחוח מוגדר 'ניצב'.

ב _ גפן שהצליחה לשרוד כמה שנים שחונות, יש לה כבר שורשים מאד עמוקים, והיא מחושלת ויציבה. גם עם ישראל וגם הכרם, נטועים יציב, ואכן על עם ישראל אומר נעים זמירות ישראל: "גֶּפֶן מִמִּצְרַיִם תַּסִּיעַ תְּגָרֵשׁ גּוֹיִם וַתִּטָּעֶהָ" (תהילים פ/ט).

את היין שנפתח השבוע, יש לו את מירב הסיכויים להשאר כבר לראש השנה, מתאים להתחיל שנה בכבוד ובהדר, והרי חז"ל אומרים: "איזהו חכם? הרואה את הנולד" (תמיד לב/א). כולנו חכמים, כולנו נבונים, כולנו מתכוננים לראש השנה נהדר ברוך ה', מתחילים בסליחות, ממשיכים בהתנהגות הולמת, ומסיימים בהכנות לשלחן מכובד לכבוד השנה החדשה.

כדי שיהיה בעזרת ה' משהו טוב לראש השנה, ושבועיים אחר כך כבר חג סוכות, אנו צריכים להתחיל להתארגן השבוע.

במזג אוויר החם ששורר בחוץ אני ממליץ על יינות לבנים, והשבוע פתחתי את השרדונה ESSENCE 2019 של 'יקב טפרברג' אחרי שקיררתי אותו טוב טוב.

צבע היין צהבהב, ריחות של הדרים, אננס, קצת חמאה.

בטעם, היין פירותי, חמיצות עדינה וגוף בינוני עם סיומת מהנה וארוכה. ממש ממתק!

לחיים ושבת שלום

כתיבה וחתימה טובה

שרגא גבהרד – יועץ בתחום הכשרותי והמקצועי ביין, סדנאות יין וסיורי יקבים: 052-6176201.
http://kosher-wine.co.il

לעמוד היקב

הרצאה ייחודית, מעניינת וטעימה."כשרות היין" "חשיבות היין". "יין בתורה". "תהליך עשיית היין". "איך מתאימים וטועמים יין". "נזקים בכרמים ויקבים" ועוד מגוון נושאים רבים ומעניינים, מלווה בטעימת יינות. מתאים לכל ציבור, לפרטים נוספים לחצו כאן

 

שתף כתבה זו