מבזקים

אבל בויז'ניץ: המהנדס וממציא הפרנצ'ס נפטר

בבית החולים תל השומר נפטר לבית עולמו הרה"ח רבי ישראל מרדכי רייך ז"ל מיקירי וחשובי חסידי ויז'ניץ שכל הזמן חשב במוחו איך להמציא דברים שיקלו על הרבי והחסידים

ברוך דיין האמת30.7.2020 | 17:16

הרה"ח רבי ישראל מרדכי רייך ז"ל צילום: באדיבות המצלם

ברוך דיין האמתL אבל כבד בקרית ויז'ניץ בבני ברק עם פטירתו בבית החולים שיבא בתל השומר של אחד מחשובי תושבי הקריה והחסידים הרה"ח רבי ישראל מרדכי רייך ז"ל מחשובי זקני חסידי ויז'ניץ שנפטר לאחר שאושפז לאחרונה עקב חולשה כללית ונדבק בנגיף הקורונה, והיום נאסף אל עמיו לדאבון לב המשפחה והחסידים, והוא בן 74 בפטירתו.

ר' ישראל מרדכי ז"ל היה אגדה מהלכת בקרית ויז'ניץ, החסידים מספרים "הוא פשוט יחסר בנוף השיכון". לפרנסתו עבד כתחזוקן בביהמ"ד הגדול בקרית ויז'ניץ שנים רבות, אולם את עיקר עבודתו השקיע עם מוחו העצום כאשר רוב הפטנטים המציא הוא לבד.

כך למשל את רעיון הפרנצ'ס (הטריבונות שעליהם עומדים החסידים בטישים) שהם היום חלק בלתי נפרד מכל חצר וכל טיש חסידי, ר' ישראל מרדכי המציא בנה בעמלו את הפרנצ'עס הראשונים עם ששה קומות כאשר לאחר מכן הם נהפכו לנחלת הכלל כאשר כל חצרות החסידים בכל קצווי תבל משתמשים ברעיון זה עד היום הזה.

כמו כן השקיע המון לנוחיות הרבי כאשר כל תזוזה של הרבי דרשה מאיתו המון מחשבה והוא המציא רעיונות של כיסאות אדמו"רים מתקפלים וסטנדרים שהיו מלווים את האדמו"ר במסעותיו לחו"ל.

הוא זכה לחיבה יתירה משלושת אדמו"רי בית ויז'ניץ אליהם היה מקושר בלב ונפש אל האדמו"ר ה'אמרי חיים', ה'ישועות משה' ויבלחט"א האדמו"ר שליט"א אשר היה ידידו משכבר הימים עוד בעלותו ללמוד בתלמוד התורה בויז'ניץ.

המנוח ז"ל היה בור סיד שאינו מאבד טיפה, ופרחי החסידים אהבו לשמוע מאיתו סיפורים ופרקי היסטוריה שסיפר בקיטונו הצר במפולש שמתחת לביהמ"ד הגדול שם ישב רוב היום על עבודתו. הוא היה יהודי מתוק שהספיק הכל ומעולם לא היה בלחץ.

ר' ישראל מרדכי ידע את נוסח התפילה של ויז'ניץ על בוריו, כל קוצו של יוד, בהיותו נעים זמירות, היה בעל מנגן בעל קול נעים.

הלווייתו תתקיים בשעות הקרובות מביהמ"ד הגדול בקרית ויז'ניץ אל עבר בית החיים של ויזניץ בבני ברק שם ייטמן.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו