מבזקים

דיווח: דרעי וגפני נפגשו היום עם גנץ וביקשו ממנו לוותר על תקציב דו-שנתי

ראשי המפלגות החרדיות מתייצבים לצד ראש הממשלה בתמיכתו בתקציב חד-שנתי: יו"ר ש"ס ויו"ר דגל התורה נפגשו עם ראש הממשלה החליפי וביקשו ממנו לוותר על תקציב דו-שנתי שאותו הוא מעוניין לקדם, בהתאם להסכם הקואליציוני עם הליכוד

פוליטי30.6.2020 | 00:27

הדס פרוש, פלאש 90

ראשי המפלגות החרדיות מתייצבים לצד ראש הממשלה בנימין נתניהו בתמיכתו בתקציב חד-שנתי – כך דווח ב'וואלה'. על פי הדיווח, יו"ר ש"ס השר אריה דרעי ויו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני קיימו היום (שני) פגישות עם ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ, ובין השאר ביקשו ממנו לוותר על תקציב דו-שנתי שאותו הוא מעוניין לקדם, בהתאם להסכם הקואליציוני עם הליכוד.

העיתונאי יקי אדמקר מסביר כי הבקשתה נובעת מהתעקשותו של נתניהו לקדם תקציב חד-שנתי לשנת 2020. נתניהו שינה את עמדתו בטענה כי נוכח התפשטות נגיף הקורונה, יש צורך בהתנהלות מדודה ומחושבת להתמודדות עם המשבר הכלכלי. עמדת נתניהו מגובה על ידי הדרגים המקצועיים במשרד האוצר, ונגיד בנק ישראל אמיר ירון, לאור הצורך בהתנהלות מדודה ומחושבת להתמודדות עם משבר הקורונה.

ב'חדשות 12' דווח לאחרונה כי המפלגות החרדיות העבירו מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו שיסרבו ללכת לבחירות לפני שיש תקציב. המשמעות, לפי הדיווח של דפנה ליאל, או שראש הממשלה החליפי בני גנץ יתקפל ויסכים לתקציב חד שנתי ונתניהו אולי ינצל את ההזמגנות ויפרק את הממשלה לפני התקציב הבא, או שיהיה תקציב דו שנתי ונתניהו יאבד את תחנת היציאה שלו לפני הרוטציה.

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני טען לאחרונה כי "מדינת ישראל זקוקה לאישור תקציב מדינה חד שנתי". לדבריו, "מדינת ישראל נמצאת במצב כלכלי שאנחנו לא יכולים לדעת ולצפות מה יהיה בשנת 2021. אנו מתנהלים חודשים ארוכים בלי תקציב, עסקנו בדברים חשובים אבל לא טיפלנו ברפורמות. חלק גדול מהנושאים החברתיים תלויים בתקציב מדינה, ולכן דעתי היא שצריך להכין ולהביא לאישור ועדת הכספים תקציב חד שנתי בהקדם".

גנץ הבהיר ביום שישי האחרון כי הוא לא מתכוון לוותר על תקציב דו-שנתי ואמר לחברי הכנסת כי "התקציב לחמישה רבעונים הוא לא שיקול פוליטי אלא נועד בעיקר לאפשר המשך תמיכה במערכת הבריאות במאבק להצלת חיי אדם ולעודד צמיחה של המשק כולו, תוך סיוע לכלל העסקים העצמאים, המובטלים וכלל אזרחי מדינת ישראל".

לדבריו, "מדינת ישראל חייבת להיאבק בקורונה ובהשלכותיה הכלכליות והחברתיות ולגייס את כל מה שצריך כדי לעשות זאת: נתמוך ונקדם אישור מתווה תקציב מורחב כדי לאפשר למדינה יציבות להתמודד עם הקשיים הכלכליים, הבריאותיים והחברתיים שהקורונה מביאה ועוד תביא עימה".

עוד הוסיף כי "צריך להפריד בין שיקולים פוליטיים לבין טובת המדינה. ההליך המדיני יהיה אחראי וממוקד. השאלה היא לא אם אהיה ראש ממשלה בתום הרוטציה – אלא איך תראה המדינה והחברה הישראלית שהיא בעיצומה של משבר בריאותי, כלכלי וחברתי ומה נכון בשבילה. זה הדבר היחיד שעבורו אנחנו כאן, בשביל זה נכנסתי לפוליטיקה".

לפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן, לוויכוח בין גנץ לנתניהו יש משמעות פוליטית. אם התקציב לא יאושר, לנתניהו קיימת אפשרות לצאת לבחירות כשהוא מכהן עדיין כראש הממשלה. זאת, אף על פי שאם הממשלה תיפול על סוגיה אחרת, גנץ ייכנס אוטומטית לתפקידו כראש הממשלה לקראת בחירות חדשות.

חדשות JDN

 

שתף כתבה זו