מבזקים

יוצא דופן: הרופאים דורשים להחליף את מנכ"ל משרד הבריאות

בשיא המערכה הקשה מול נגיף הקורונה יוצאים עשרות רופאים בכירים בישראל בקריאה להחליף את מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, שלדבריהם כשל בתפקודו ומה גם שאינו רופא | המשנה למנכ"ל שהינו פרופסור דחה את הטענות

בריאות24.3.2020 | 12:03

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב צילום: פלאש 90

בצעד תקדימי יוצא דופן בשיא המערכה הקשה מול נגיף הקורונה, פרסמו עשרות רופאים בישראל, מנהלי מחלקות ויחידות שונות מכתב פומבי בו הם דורשים את החלפתו של מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, אותו הם מאשימים כי אינו איש מקצוע כמי שאנו מחזיק בתואר רופא וגם כמי שלדבריהם כשל בניהול המערכה.

"מנהיגי מדינת ישראל בימים טרופים אלו העוברים על העולם ועל מדינת ישראל בפרט", הם פותחים את מכתבם, "אנו, רופאים בכירים, מנהלי מחלקות ויחידות במערכת הבריאות, חייבים להשמיע את קולנו. בדרמה הקשה המתחוללת עכשיו – מתבהרת לעין כל חשיבותה העליונה של מערכת בריאות חזקה ויציבה, ומכם נדרש להבין את המשמעות הקריטית של החנק המתמיד שכפיתם על המערכת הבריאות הציבורית במשך שנים".

לדבריהם: "מערכת הבריאות של מדינת ישראל מעולם לא עמדה בראש סדר העדפות הלאומי של הממשלה. בשנות  עבודתנו הזדעזענו קשות בכל פעם שהוטל קיצוץ תקציבי, או לא פחות חמור, לא הוקצה התקציב המתאים לבתי החולים. התרענו חדשות לבקרים כי המחיר של החנק התקציבי המתמשך שנים רבות יתבטא בתחלואה גוברת ובחיי אדם. קולנו לא נישמע, האזרחים לא יצאו לרחובות על הרס מערכת הבריאות הציבורית, ויום הדין הגיע. איך קרה שאומת "הסטארט-אפ" הגיעה למצב שאנחנו בתחתית רשימת המדינות המפותחות (OECD (בהוצאה לאומית לבריאות, במספר מיטות אשפוז כלליות ובמקום השלישי לפני האחרון במיטות טיפול נמרץ ל0111 נפשות, ומנתוני משרד הבריאות עצמו עולה כי המצב בפריפריה חמור שבעתיים מאשר בערים הגדולות? הכתובת הייתה על הקיר, רק היו שבחרו במודע ובכוונת מכוון להתעלם ממנה".

הם מלינים במכתבם כי "בימים אלה מתקבלות החלטות התלושות מהמציאות הקלינית בשטח ו/או מתעכבות החלטות חיוניות. הנהגת המערכה כשלה במדיניות הקריטריונים לבדיקת קורונה. חולים בקהילה ובבתי החולים, כולל חולים בדלקות ריאה, כולל אנשי צוות רפואי בכל הארץ, לא נבדקו כלל במשך שבועות. רבים בצוות הרפואי נשלחים ל"קרב" ללא כלי הנשק המתאימים. לצערנו עדיין "לא נפל האסימון". ההגנה על בריאות הצוותים הרפואיים היא חלקית, לא מספקת ובמקומות רבים לא קיימת כלל. היא מעמידה בסכנה את יכולתנו לנצח במערכה. הפסקת פעילות אלקטיבית מתאחרת, ואף קשה להאמין, אמורה להמשך בבתי החולים הפרטיים? בשעת המבחן הגורלית אנו משלמים מחיר כבד".

ביום זה ממש אנו דורשים כי:

• בראש מערכת הבריאות יעמוד איש מקצוע, רופא בעל הבנה קלינית והכרות קרובה עם הטיפול הרפואי "בשטח". תחתיו יפעל צוות מורחב של אנשי מקצוע כולל קלינאים בכירים, שיגבש המלצות שאינן מבוססות על דעת יחיד. חיוני לשלב קלינאים ואנשי שטח בצמרת גיבוש ההמלצות והמדיניות.

• הגורם המתכלל שיוביל את משבר הקורונה ויהיה אחראי על התאום בין הגופים השונים, גם הוא יכלול קלינאים בכירים המכירים היטב את המציאות ברחבי המדינה.

• העמדת בטיחות אנשי הצוותים הרפואיים בראש סדר העדיפויות מילוי מידיי של החוסרים, החל ממסכות איכותיות, מגני עיניים, חומרי חיטוי ועד למכונות הנשמה, והבטחה בלתי חוזרת שלא יפגעו שכרם וזכויותיהם.

• בחלוף המשבר הנוכחי בעוד זמן לא ידוע, העמדת מערכת הבריאות הציבורית בסדר עדיפות תקציבי כך שלא תמשיך לרעוב, להצטמק, להיחנק ולהידרדר ברמתה וביכולתה המקצועית. כך קורה מול עינינו כבר שנים רבות.

את מכתבם הם מסיימים: "הסירו דאגה מליבכם, איננו מבקשים מחיאות כפיים, כולנו נמשיך לעבוד יחד רופאים וצוות סיעודי, תוך סיכון עצמי שלנו ושל המשפחות שלנו. רק מבקשים אנו, לא להפקיר עכשיו ולא לשכוח בעתיד את ההזנחה של מערכת הבריאות הציבורית בעשורים האחרונים".

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, הגיב בראיון ל'כאן11' למכתב של מנהלי המחלקות הפנימיות - שדרשו שבראש מערכת הבריאות יעמוד רופא ואמר: "כשאנחנו נמצאים במערך של מלחמה אני מצפה לא לצאת בביקורות כאלה. זה כמו שקבוצה של מג"דים יכתבו לרה"מ שהרמטכ"ל לא טוב ויפיצו את זה בתקשורת".

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו