מבזקים

משרד האנרגיה מגביל את הפקת הגז מלוויתן ל-60% בשל תקלה

זאת בשל תקלה שהתגלתה בצנרת לבארות לוויתן • משרד האנרגיה הודיע לנובל ארנג'י כי לא תתאפשר הפקה מלאה עד שלא יושלם תחקיר האירוע ותאושרנה הבדיקות הנדרשות

חדשות בארץ13.2.2020 | 18:19

מרק ישראל סלם, POOL

בעקבות תקלה שהתגלתה בצנרת לבארות לוויתן, משרד האנרגיה הודיע לחברת נובל ארנג' כי עד שלא יושלם תחקיר האירוע ותאושרנה הבדיקות הנדרשות, לא תתאפשר הפקה מלאה מבארות לוויתן וזו תוגבל לכ-60%. התקלה המדוברת התגלתה באסדת הגז לפני כשבועיים, כאשר נמדד לחץ נמוך באסדה ולמשך מספר שעות הופסקה הזרמת הגז לחוף, ולא מדובר בתקלת התקשורת שהתרחשה השבוע בבוקר יום שלישי, שגם היא הובילה להפסקת הזרמת הגז.

כעת, מסבירים במשרד האנרגיה כי התקלה נגרמה במקטעי צנרת ההזרמה המצויים בסמיכות לקידוחי ההפקה בבאר המאגר - (ג'מפרים), בהם התגלה רטט, אשר זוהה על ידי רובוט תת-ימי שהורד למעמקי הים. כדי לצמצם ולמזער את הרעידות, הופחתו כמויות הגז הטבעי המופקות מהבארות בכ-40% מהתפוקה המירבית. הכמות תוגדל רק באישור משרד האנרגיה לאחר ביצוע הבדיקות הנדרשות.

עוד לפי משרד האנרגיה, "לאורך כל התקופה לא הייתה דליפת חומרים כלשהם למי הים ולא נגרם לאסדה או למתקנים הנדסיים הקשורים לאסדה כל נזק". עם זאת, ראוי להדגיש כי המשרד האמון על הפיקוח הסביבתי הינו המשרד להגנת הסביבה, והוא טרם מסר את ממצאיו בנושא ההשפעה הסביבתית. המשרד להגנת הסביבה מבצע תחקיר בעקבות התקלה שהתרחשה באסדה, והוא ימסור את ממצאיו בנושא לציבור בסיום הבדיקה.

גלובס

 

שתף כתבה זו