מבזקים

מועצת הביטחון של האו"ם דנה בתוכנית השלום של הנשיא טראמפ

יו"ר הרשות הפלסטינית תקף בחריפות את המתווה המדיני במהלך הדיון, ואמר: "אנו דורשים שלום וצדק בלבד - לא יותר ולא פחות". עוד כינה אבו מאזן את התוכנית של הנשיא האמריקני "חד צדדית" והזהיר: "זה לא יביא לא לשלום ולא לביטחון"

מדיני11.2.2020 | 18:38

הרשות הפלסטינית

מועצת הביטחון של האו"ם דנה בשעה זו (שלישי) בתוכנית השלום בין ישראל לפלסטינים שהציג נשיא ארה"ב טראמפ - ומעוררת מאז סערה בכל רחבי העולם. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מתח ביקורת חריפה על התוכנית בפתח הדיון, ואמר: "עסקת המאה סותרת באופן בוטה את ההחלטות הבינלאומית, את תוכנית השלום הערבית והיא חד צדדית - אין זה בסיס למשא ומתן". 

"אנו דורשים שלום צודק בלבד - לא יותר ולא פחות", הצהיר יו"ר הרשות. "באנו להביע התנגדות לעסקת המאה בשמנו ובשם העולם הערבי והאסלאמי, בנוסף להתנגדות בהודעות שפרסמו האיחוד האירופי, רוסיה וסין... התוכנית תוביל להרס היסודות שעליהם נוצר תהליך השלום ופתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 67' - זה לא יוביל לא לשלום ולא לביטחון".

"המדינה שמציעים לנו זו גבינה שוויצרית, מי מוכן לקבל זאת?", המשיך אבו מאזן. "זה יוביל לביסוס משטר אפרטהייד שמתקיים זה זמן רב בפלסטין - הוא יישאר. 300 קצינים ישראלים מתנגדים לעסקה הזאת, אנו מברכים גם על ההפגנות שהתקיימו בתל אביב נגד העסקה. ממשלת ישראל מסכלת כל הזדמנות לשלום בעוד שאנו לא מחמיצים הזדמנות לעשות שלום". 

בהמשך דבריו פנה יו"ר הרשות למנהיגי ארה"ב וישראל, באומרו: "התוכנית שהצגת לא תשיג שלום כי היא ביטלה את ההחלטות הלגיטימיות הבינלאומיות ואת חזון שתי המדינות הריבוניות ישראל ופלסטין. האמינו לי, ישראלים, אם יהיה שלום בינינו, בין שתי המדינות, זה יהיה השלום היפה והמתוק ביותר בין שני עמים. אבל בואו אלינו בשלום. לא נפנה לאלימות. אני מוכן לנהל מו"מ לשלום עם ישראל באופן מיידי, אם יהיה בה פרטנר לשלום, בחסות הרביעייה הבינלאומית". 

שגריר ישראל באו"ם דני דנון מתח ביקורת על דבריו של אבו מאזן והאשים: "אם הוא היה באמת רוצה במשא ומתן - הוא לא היה עכשיו בניו יורק אלא בירושלים. להתלונן במקום להוביל - זו דרכו של אבו מאזן". דנון הוסיף כי "לא תהיה כל התקדמות בתהליך השלום כל עוד אבו מאזן מכהן בתפקידו. רק כאשר עבאס יירד מהבמה, ישראל והפלסטינים יוכלו לצעוד קדימה. מנהיג שבוחר בסרבנות, הסתה והאדרת טרור לעולם לא יכול להיות שותף לשלום. "השלום הוא בליבת דרכו של העם היהודי וישראל מודה לנשיא טראמפ על המחויבות שלו לשלום", סיכם. 

מוקדם יותר היום עשרות תומכי פת"ח הגיעו לעצרת תמיכה באבו מאזן במרכז רמאללה לקראת נאומו הצפוי במועצה. בכיר הרשות ג'יבריל רג'וב התראיין לטלוויזיה הפלסטינית לקראת הדיון ואמר: "שאלוקים יעזור לאבו מאזן, גם הרים לא יכולים לעמוד בלחץ שמופעל עליו". בהמשך דבריו, תקף דובר הרשות את תוכנית השלום של נשיא ארה"ב: "הסינים נאבקים בווירוס הקורונה באמצעות אנטיביוטיקה והפלסטינים יילחמו בטראמפ באמצעות אנטי-פופוליזם". 

אמש מסרו גורמים דיפלומטיים לסוכנות הידיעות AFP כי הרשות הפלסטינית חזרה בה מבקשתה להצביע מחר במועצת הביטחון של האו"ם על החלטה שדוחה את תוכנית השלום של טראמפ. זאת, על פי הגורמים, משום ש"לא מסתמנת תמיכה בינלאומית מספקת למהלך". בכירים ברשות אישרו כי ההצעה לא תעלה מחר להצבעה, אך טוענים כי הצבעה כזו תתקיים בהמשך.

למרות שהצעת ההחלטה לא תעלה מחר להצבעה, הדיון יתקיים כמתוכנן, כולל נאומו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. הוא ימסור במהלך הדיון מסמך של אש"ף, אשר מציג לכאורה כ-300 הפרות של החוק הבינלאומי בתוכנית השלום האמריקנית. המסמך, שנכתב באנגלית, יחולק לכל המדינות החברות במועצה.

מוקדם יותר אתמול התכנס הקבינט הפלסטיני ואישר את תמיכתו בנאום שיישא אבו מאזן. בסוכנות הידיעות הפלסטינית WAFA נכתב כי יו"ר הרשות "יאשר את הסירוב של העם הפלסטיני ל'עסקת המאה' כביכול ויקרא לקהילה הבין-לאומית לגנות את העסקה שחותרת תחת הזכויות של העם הפלסטיני".

אחד מיועציו הבכירים של אבו מאזן, מג'די אל חלידי, אמר כי יו"ר הרשות "יישא מחר נאום חשוב בנוגע לדחיית תוכנית טראמפ". בראיון לרדיו פלסטין אמר חלידי כי דבריו של אבו מאזן בנושא הריבונות: "ישמשו כמקור הפנייה לכל תהליך שלום עתידי".

mako

 

שתף כתבה זו