מבזקים

"למה משפחה חרדית צריכה רישיון לאוטובוס זעיר?"

שר התחבורה יאשר הסעת יותר מ-8 נוסעים ברישיון פרטי? • ח"כ יעקב אשר פנה לשר התחבורה: "יש להתיר לבעלי רשיון נהיגה לרכב פרטי להסיע יותר מ 8 נוסעים בהכשרה ממוקדת, ללא צורך ברשיון נהיגה באוטובוס ציבורי זעיר"

רכב ותחבורה14.1.2020 | 17:29

מיניבוס | צילום: מרצדס


בעקבות פניות רבות של הורים למשפחות ברוכות ילדים שהגיעו ללשכתו, פנה חה"כ יעקב אשר לשר התחבורה סמוטריץ לבחון אפשרות להתיר לנהגים בעלי רשיון נהיגה לרכב פרטי (דרגה B) להסיע יותר מ8 נוסעים מלבד הנהג, וזאת באמצעות קורס ממוקד ויעיל שיתן מענה לנושאי הבטיחות והאחריות, ללא צורך בלימודים עיוניים מכבידים הכלולים בהכשרה לנהיגה על אוטובוס ציבורי זעיר (דרגה D2) שאינם מתמקדים רק בנושא הבטיחות, כפי שנדרש כיום.

בפנייתו ציין ח"כ אשר: "לפי תקנות התעבורה, רישיון נהיגה לרכב פרטי מוגבל להסעת 8 נוסעים מלבד הנהג, אך בישראל קיימות משפחות רבות המונות מעל 9 נפשות, ובשל הגבלה זו ברישיון הנהיגה, ההורים אינם יכולים להסיע את כל ילדיהם ביחד וכדי לקבל רישיון להסעת מספר נוסעים העולה על 8 נוסעים הם נאלצים להחזיק ברישיון נהיגה לאוטובוס ציבורי זעיר".

אלא, שכאן שוטח ח"כ אשר את הפרובלמטיות: "תהליך ההכשרה לרישיון זה דורש זמן רב ומשאב כספי משמעותי – ובנוסף, מתמקד בנושאים נוספים מלבד בטיחות הנסיעה כמו קבלת תשלום או התעסקות במתן שירות לציבור, נושאים שאינם רלוונטים כלל לבעלי משפחות המבקשים להסיע את ילדיהם.

"בעקבות כך, נהגים רבים נמנעים הלכה למעשה להסיע את בני המשפחה, או במקרים קיצוניים להסיע מס' נוסעים העולה על המותר.

"לאור זאת", כותב ח"כ אשר, "יש מקום לבחון הכשרת נהגים אלו להסעה של מעל 8 נוסעים באמצעות קורס ייעודי ממוקד שיעניק רוחב ושיקול דעת לנהג בנושא בטיחות הנסיעה כדוגמת קורס ריענון נהיגה לנהגים מאחר ואין זה סביר ולא מוסיף לכישורי הנהיגה להטיל על נהגים אלו חובה לעבור קורס הרלוונטי להסעת נוסעים בשכר. .

"כשר התחבורה", פונה אשר לסמוטריץ', "יש בידך סמכות להסדיר את תקנות התעבורה, על מנת לאפשר לנהגים אלו להסיע מעל 8 נוסעים שלא בשכר מבלי להטיל דרישות מיותרות ומכבידות".

בסיום הוסיף: "כיו"ר וועדת המשנה לבטיחות בדרכים לשעבר, אני מכיר באחריות הבטיחותית הנלווית להסעה של נוסעים רבים, אולם יש מקום לבדוק בכובד ראש את ההליך המיקל לטובתם של משפחות רבות בכל רחבי הארץ"

ביזנעס

שתף כתבה זו