מבזקים

לאחר הסערה היום: מה מצפה לנו בימים הקרובים

אחרי יום ראשון של חול המועד סוכות - סוער במיוחד, שלא זכור לרובינו מאז היוולדנו, הלחות זינקה והחום נשבר | עם זאת, הערב והלילה עדיין קיימת אפשרות לגשמים מהסוג הזה 

מזג האוויר15.10.2019 | 22:28

תקלות חשמל ונזקים רבים הסוכות שנהרסו בהר יונה צילום: באדיבות המצלם

 

היום (שלישי) אנו חווים תופעות מזג אוויר מגוונות, חריפות ומסוכנות.

מה שהחל כיום שרבי וחם (למרות גשם מוקדם בגוש דן) התהפך מאחת בצהריים וכעת יורדים גשמים, הלחות זינקה והחום נשבר. מנשבות רוחות חזקות וסופות רעמים נשמעות בלי הפסקה. ביישוב ניצן נמדדו 1.3 מ"מ, בירושלים 4 מ"מ ובנחשון 6.6 מ"מ.

בין השעה 13:00 בצהריים ועד 15:00 אחה"צ, צנחה הטמפרטורה בבית דגן מ-39 ל-28 ואחוזי הלחות זינקו ל-80%.

חזאי 'ערוץ 13' אלעד זוהר מסביר כי המהפך הטרופי הזה התאפשר בזכות תנאי החום של אתמול והיום, ששררו מתחת לשכבת לחות עבה מגובה של ארבעה ק"מ והלאה, מעל ראשנו. העננות מתודלקת עם אוויר חם שעולה, במיוחד מעל סיני והנגב. הרוחות הדרומיות ברום הגבוהה מניעות את הפעילות לאורך ישראל לכיוון צפון.

לצד החדשות הקשות מזיקים צריך לחזור ולהדגיש שסופות רעמים מוגדרות כאזהרה מטאורולוגית ויש לייחס לה חשיבות.

נכון לשעה 15:30 עיקר הגשמים בין ירושלים לתל אביב במגמת הצפנה. מסלול החזית הטרופית הזו נע צפונה ועתיד לחצות את הגליל והגולן. תיתכן התגברות משמעותית במשקעים.

הערב והלילה (רביעי) עדיין קיימת אפשרות לגשמים מהסוג הזה, אם כי יש להעריך, כי הירידה בטמפרטורות מפחיתה את הסיכוי לסופות רעמים בהמשך. התרעות לשיטפונות, סופות רעמים, משבי רוח, אובך והצפות מקומיות עדיין בתוקף בימים הקרובים.

ומה בשארית החג? מחר ובחמישי החום יפחת ועדיין צפויות סופות רעמים במהלך היום. בשישי ושבת החום יפחת עוד, ונשוב לנורמה.

מחברת החשמל נמסר כי בשל מזג האוויר הסוער והפתאומי, שכלל רוחות חזקות וגשמים - נגרמו נזקים, בהם גם נזקים מורכבים לקווי מתח גבוה במספר מוקדים במיוחד בצפון הארץ (חיפה והצפון).

לפיכך, תוגברו צוותי חברת החשמל על מנת לתקן את הנזקים בהקדם. חלק מהנזקים כבר תוקנו וצוותי החברה נמצאים כעת בשטח לטפל בשאר.

ניתן לפנות לחברת החשמל באמצעות האפליקציה, דף הפייסבוק, אתר האינטרנט, מוקד 103 ובצ'אט. חברת החשמל מבקשת גם לדווח על מפגעי בטיחות במתקניה בכל אחד מהערוצים ולהתרחק מהמפגעים ככל האפשר.

התחזית נערכה על ידי החזאי אלעד זוהר מ'רשת 13' בשיתוף 'רשת רוטרניק'.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו