מבזקים

עבאס באו"ם: נבטל את כל ההסכמים עם ישראל אם תספח את הגדה

"ידינו מושטת לשלום, אך נפעל "בכל האמצעים" לסיכול כל מהלך להחלת הריבונות הישראלית על השטחים" • "אנו דוחים, אנו דוחים, אנו דוחים את תכנית המאה של טראמפ" • "רבים תוהים האם פתרון של שתי מדינות עודו אפשרי – מבחינתנו, זה הפתרון היחיד"

מדיני26.9.2019 | 19:46

UN Photo/Cia Pak

בנאום בעצרת הכללית של או"ם הזהיר נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), כי הרשות תבטל את כל ההסכמים שעליהם חתמה עם ישראל, אם ישראל תספח את הגדה המערבית, כפי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, הכריז "בשחצנות" לפני הבחירות.

"אנו נגן על זכויותינו בכל האמצעים, תוך צמידות לחוק הבינלאומי ולמאבק נגד הטרור", אמר עבאס. הוא הכריז: "אנו דוחים, אנו דוחים, אנו דוחים את 'עסקת המאה'", אך ציין, בהמשך: ידינו מושטת למו"מ ולשלום.

"רבים תוהים האם פתרון של שתי מדינות עודו אפשרי", המשיך עבאס. "האם לא תיתכן מדינה אחת שבה יחיו הכל בשוויון זכויות? אך מבחינתנו, פתרון של שתי מדינות הוא הפתרון היחיד".

הוא תקף בחריפות את התנהלות ממשל טראמפ כלפי הסכסוך הישראלי-פלסטיני והצהיר שההחלטה להכיר בירושלים כבירת ישראל ולהעביר את השגרירות האמריקאית לעיר היא בלתי חוקית. "זו פגיעה במאות מיליוני מוסלמים שירושלים היא חלק מרכזי מאמונתם; ירושלים תישאר תמיד בירת פלסטין".

ביקורת חריפה במיוחד מתח עבאס על שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, שהעניק לגיטימציה להתנחלויות, אך בה בעת הוא מדבר על 'עסקת המאה' ומקדם פתרונות כזב לסכסוך.

"הממשל האמריקאי, חבר קבוע במועצת הביטחון, תומך בתוקפנות הישראלית כלפינו, מבטל את התחייבויותיו לפלסטינים ונוקט צעדים בלתי חוקיים", הצהיר עבאס.

על הדרישה שהרשות תחדל לתת סובסידיות למשפחות של טרוריסטים, אמר עבאס: "אפילו אם תישאר בכיסי פרוטה אחת, אני אתן את הפרוטה הזו למשפחות השאהידים".

גלובס

שתף כתבה זו