מבזקים

אלו מקבלי הצל"שים בעקבות המבצע המיוחד בחאן יונס

השבוע הוצגו לרמטכ"ל המלצות ועדות הצל"שים שבחנו את ממצאי התחקירים ועדויות המפקדים והלוחמים מהמבצע המיוחד בחאן יונס • אלו מקבלי הצל"שים

בטחוני10.9.2019 | 11:58

ארכיון | הדס פרוש, פלאש 90

השבוע הוצגו לרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, המלצות ועדות הצל"שים (ציונים לשבח) שבחנו את ממצאי התחקירים ועדויות המפקדים והלוחמים מהמבצע המיוחד בחאן יונס, שאירע ביום ה-11 בנובמבר 2018.

רא"ל כוכבי קיבל את המלצות הוועדה בראשה עמד נשיא בית הדין לערעורים אלוף דורון פיילס, ובה היו חברים ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אלוף איציק תורג'מן, ומפקד אגף התקשוב, אלוף ליאור כרמלי - להעניק ציונים לשבח מטעם הרמטכ"ל, ללוחמי אגף המודיעין שלקחו חלק במבצע ובחילוץ הכוח לשטח הארץ לאחריו. כמו כן, אושרו על ידי הרמטכ"ל צל"שים מטעם ראש אגף המודיעין.

מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, הציג את ממצאי ועדת הצל"שים שהתקיימה בחיל-האוויר, תחקרה ובחנה את פועלם של אנשי צוות האוויר בעת חילוץ לוחמי מערך המבצעים המיוחדים. הרמטכ"ל קיבל את המלצת מפקד חיל-האוויר להענקת ציונים לשבח מטעם מפקד חיל-האוויר ומפקד בסיס תל נוף, תת-אלוף פלג ניאגו, ללוחמי צוות האוויר, ללוחמי 669 ובהם גם צוותי הרפואה שלקחו חלק בחילוץ הכוח לשטח הארץ.

צל"ש הרמטכ"ל יוענק לסא"ל מ' ז"ל, ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, על פעילותו במבצע בו פעל עם צוותו, בשטח אויב, בנחישות, קור רוח ואומץ, להגנה על חבריו. בהמשך פעל מתוך יוזמה וחתירה למגע, נטל תפקיד קדמי בהשתלטות על האויב ופעל בתושייה לקידום ההשתלטות. סא"ל מ' ז"ל, נהרג במהלך המבצע.

צל"ש הרמטכ"ל יוענק למפקד כוח הלוחמים ולוחם בצוות, ממערך המבצעים המיוחדים באגף המודיעין, על פעילותם במבצע תחת תנאים קשים, בנחישות ובתושייה, בקור רוח ואומץ לב, במהלך ההשתלטות על האויב, לחילוץ הכוח ולהשבתו לשטח ישראל.

צל"ש ראש אגף המודיעין (צל"ש אלוף) יוענק למספר לוחמים בצוות מערך המבצעים המיוחדים על תפקודם יוצא הדופן, תוך הפגנת קור רוח ואומץ לב להגנה על חבריהם ולחילוץ הצוות לשטח הארץ.

צל"ש מפקד חיל-האוויר (צל"ש אלוף) יוענק לקברניט מסוק החילוץ, רס"ן ע', לטייס המשנה, סא"ל (מיל') נ', ולמכונאי המוטס האחורי, רס"מ ק', על תפקודם במהלך חילוץ כוח הלוחמים תחת אש משטח אויב. בפועלם גילו דבקות במשימה, קור רוח ואומץ לב בתנאי קרב ובחוסר וודאות.

צל"ש מפקד בסיס תל נוף (צל"ש מפקד אוגדה) יוענק למכונאי המוטס הקדמי, רס"ל נ', ולצוות לוחמי יחידת החילוץ 669 - מפקד הכוח סגן א', רופא הכוח, רב-סרן (מילואים) א', הפרמדיק, רב-סמל ג', והחובש, רב-סמל א', על חלקם בחילוץ הכוח ובפעולות הרפואיות שביצעו, על פעולה מדויקת ומקצועית תוך הפעלת קור רוח ושיקול דעת שתרמה באופן ישיר להצלת חיים באירוע.

"לאחר שהוצגה בפניי עבודת הועדה, ובתוכה גם עדויות הלוחמים, ובעקבות שורה ארוכה של תחקירים מקיפים", התייחס הרמטכ"ל לאופן הפעולה של הלוחמים וצוות החילוץ במבצע, "מצטיירת תמונה ברורה של חבורת לוחמים אמיצים ונחושים, חדורי משימה ותעוזה שיצאו למבצע חשוב לביטחון ישראל, שבאחת השתנה לכדי אירוע מורכב ומאתגר".

"מקצועיות הלוחמים, נחישותם וקור רוחם, הובילו לקבלת החלטות מושכלת ותפקוד ראוי לציון בתנאים קשים ביותר", ציין רא"ל כוכבי. "אלו חברו לנחישות המחלצים, אנשי צוות האוויר והרפואה, שפעלו בשטח אויב ללא מורא על-מנת להביא לשטח ישראל את לוחמינו. לצד הציונים לשבח, צה"ל תחקר באופן מעמיק את מהלכי המבצע והפיק ממנו לקחים במספר מישורים, המיושמים הלכה למעשה בפעילות כוחות צה"ל. אשרינו שאלו הם לוחמינו".

אמש (שני) הגיעו מפקדים ממערך המבצעים המיוחדים לביתו של סא"ל מ' ז"ל, ובישרו לאלמנתו על החלטת הרמטכ"ל להעניק לבעלה את צל"ש הרמטכ"ל על פועלו במבצע.

"כוח של מערך המבצעים המיוחדים נקלע לסיטואציה מבצעית מורכבת באזור חאן יונס שהביאה אותו לבצע חילוץ בשטח", הסביר דובר צה"ל תא"ל רונן מנליס, לאחר התקרית. "אותו כוח הצליח לשהות בשטח גם לאחר שנחשף, וזאת בעקבות התנהלות ראויה להערכה של סא"ל מ' שהוביל להוביל את הכוח במשך דקות ארוכות".

"משנוצרו תנאים מסוימים", הוסיף תא"ל מנליס, "שחששו לחיי שאר הכוח הוא למעשה לעבר מחבלי החמאס, כשלמעשה סא"ל א' פותח באש לעבר קבוצת מחבלי החמאס שנמצאים בשטח הוא מבצע ירי שמוביל למותם של מחבלי חמאס, במסגרת חילופי אש נהרג גם סאל מ. הוא מצליח להחזיק את הכוח בשטח סאל א' בעקבות הירי, הם מבצעים חילוץ מוצלח כשההחלטה עליו מתקבלת בחפ"ק המבצע.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו