מבזקים

פרשת בלק תשע"ט, סירה, יקב הר אודם.

מדור שבועי מרתק באדיבות מומחה היינות שרגא גבהרד | והשבוע: סירה, יקב הר אודם.

יין ואלכוהול12.7.2019 | 01:17

unsplash

פרשת בלק תשע"ט, סירה 2016, יקב הר אודם

הפתגם העממי של משרד התחבורה אומר על שתיית יין: "בשביל זה יש חברים", הכוונה שלהם היא, שאם אתה נמצא באיזו חתונה, ורוצה לשמוח עם בני המשפחה על בקבוק יין, קח חבר שינהג חזרה הביתה. אבל מסתבר שהפתגם הצליח לממציאיו מעבר למתוכנן. יין לא שותים סתם כך לבד במסעדה, הוא נועד לשתות עם חברים, כדי לקרב לבבות.

עד כאן הכל פשוט, ומסתבר שעקרון פשוט זה מסביר משהו תמוה בפרשת השבוע. כאשר בלעם מגיע עם כל הפמליה שלו אל בלק, נאמר בפסוק: "ויזבח בלק בקר וצאן, וישלח לבלעם ולשרים אשר איתו" (במדבר כב/מ). זה מעניין מאד, בכל מקום כתוב: 'ויעש משתה', כאן מסופר שהוא שלח בשר לאורחיו. הסיבה פשוטה מאד, בלק לא אהב את בלעם, במפורש כותב רש"י שהם היו אויבים מושבעים, ונאלצו לעשות הסכם שיתוף פעולה צבאי, בגלל הפחד מפני הפולשים.

זאת אומרת שבלק אומר במפורש לבלעם: תשאר באכסניה שלך, אתה אורח שלי, ואני חייב במזונתיך, אני אשלך לך את זה לשם. אבל 'משתה'? חס ושלום! את זה אני יעשה עם האוהבים שלי ולא איתך. אתה תאכל לבדך! יין יהיה לך כשתחזור לביתך. מי יודע אם הוא לא סינן איזושהי תוספת; "ימח שמך וזכרך", אבל בין אם הוא הוסיף את זה או שלא הוסיף את זה, זה בדיוק מה שקרה לבסוף לשניהם, גם לבלק המקלל, וגם לבלעם המקולל, שגם הוא רצה לקלל.

אז זהו זה, 'יין שותים עם חברים ובני משפחה'. איזה יין?  השבוע פגשתי דברים מעניינים בפסטיבל היין במוזיאון ישראל, אחד מהם היה יין 'סירה' של 'יקב הר אודם',היין בעל צבע אדום-סגול-שחור גדל בכרמי נווה אטי"ב וכפר יובל, לאחר הבציר היה 18 חודשים בחביות. ליין ריח אופייני לסירה, אדמתי, מתובל, חמים, עם טאנינים טובים וטעם שיורי ארוך.

כוהל: 14.5%. כשרות:רבנות רמת הגולן, O.K, בד"צ מנצ'סטר. המחיר: כ125 ₪

לחיים ושבת שלום

שרגא גבהרד – יועץ בתחום הכשרותי והמקצועי ביין, סדנאות יין וסיורי יקבים: 052-6176201.
http://kosher-wine.co.il

לעמוד היקב

הרצאה ייחודית, מעניינת וטעימה."כשרות היין" "חשיבות היין". "יין בתורה". "תהליך עשיית היין". "איך מתאימים וטועמים יין". "נזקים בכרמים ויקבים" ועוד מגוון נושאים רבים ומעניינים, מלווה בטעימת יינות. מתאים לכל ציבור, לפרטים נוספים לחצו כאן

שתף כתבה זו