מבזקים

טראמפ ונתניהו שוחחו בנוגע לאירן

נשיא ארה"ב וראש הממשלה דנו אתמול על ההתפתחויות האזוריות ועל "הפעולות הזדוניות" של אירן. עוד נמסר כי השניים שוחחו על האינטרסים הביטחוניים המשותפים, ונתניהו הודה לטראמפ על הכבדת הסנקציות

מדיני11.7.2019 | 21:03

אבי אוחיון, לע"מ

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שוחח אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך אישר הערב (חמישי) הבית הלבן. על פי ההודעה השניים שוחחו על עניינים של ביטחון לאומי וביניהם על ההתפתחויות האחרונות של פעילות אירן באזור המזרח התיכון. מוקדם יותר השבוע, שוחח נתניהו בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

"שני המנהיגים שוחחו על שיתוף פעולה בין שתי האומות בכל הנוגע לאינטרסים הביטחוניים של שתיהן", נכתב בהודעה מטעם הבית הלבן. "השניים בין היתר שוחחו על המאמצים לבלום את הפעולות המזיקות של אירן באזור".

במשרד ראש הממשלה אישרו את קיום השיחה וכתבו כי השניים דנו בהתפתחויות האזוריות ו"בסוגיות ביטחוניות ובראשן אירן". ראש הממשלה הביע הערכה על כוונת הנשיא להגביר את הסנקציות נגד אירן.

המתח הגובר בשבועות האחרונים בין ארה"ב ואירן מראה את אותותיו, והנשיא האמריקני אף האשים את אירן בכך שהיא מעשירה אורניום מעבר לרמה שהותרה להם בהסכם גרעין בחשאי כבר זמן רב, זאת בניגוד להצהרת האירנים לפיה הם החלו לעשות זאת רק השבוע. הנשיא הוסיף שהוא מתכוון להחריף את הסנקציות הכלכליות נגד טהרן.

הדברים של טראמפ נאמרו על רקע דיון חירום שהתקיים מוקדם יותר היום בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הדיון שזומן על ידי הנציג האמריקני עסק בהודעה של אירן על העשרת אורניום לרמה של 5%.

ארצות הברית טענה שההפרות של עסקת הגרעין על ידי אירן הן ניסיון סחיטה והזהירו את טהרן מפני בידוד הולך וגובר: "אין שום דרך אחרת להבין את הרחבת פרויקט הגרעין באירן מלבד ניסיון לסחוט את הקהילה הבינלאומית".

"אנו קוראים לאירן לשנות את מהלכיה הגרעיניים האחרונים ולהפסיק כל תכנית להתקדמות נוספת בעתיד", הוסיף הנציג האמריקני. "ארה"ב מבקשת להבהיר - אנו פתוחים למשא ומתן ללא תנאים מוקדמים, אנו מציעים לאירן את האפשרות לנורמליזציה מלאה של היחסים".

mako

שתף כתבה זו