מבזקים

הפסיד ליאיר 20,000 וטוען: ניסו להפחיד אותי

לאחר שרשם אתמול תבוסה ונפסק כי עליו לשלם 20,000 ש" - פעיל השמאל מגיב להפסד שלו לבן של ראש הממשלה • "זו תביעת השתקה, בבלפור ניסו להפחיד אותי ולהשתיק אותי"

משפטי8.7.2019 | 12:08

ארכיון | פלאש 90

לאחר שרשם אתמול (ראשון) תבוסה, שעה שבית המשפט הטיל עליו לשלם 20,000 ש"ח, פעיל השמאל אייבי בנימין התייחס לפני שעה קלה לפסיקה.

בראיון לרשת ב' אמר בנימין כי "השופט משבח אותי על איך שפעלתי מרגע שפנו אליי. אני בסך הכל הדהדתי מידע שעלה עוד קודם לכן בכנסת. זו תביעת השתקה, בבלפור ניסו להפחיד אותי ולהשתיק אותי".

"בסך הכל", אמר בנימין, "מתוך 140 אלף שהוא ביקש - השופט פסק לו 20 אלף סמליים".

בנימין נשאל מדוע פרסם מידע לא בדוק והשיב, "אני אזרח, אין לי דרך לבדוק, אני הדהדתי דברים שפורסמו במקומות אחרים. כל מי שיפנה אליי על פרסום ויטען שהוא לא נכון, אני אסיר ואתנצל מיד".

"אם אתה מחולל ידיעה זה דבר אחד ואם אתה מהדהד ידיעה של אדם שני זה משהו אחר. אם לא מבינים את זה זו פגיעה אנושה בחופש המידע ברשתות החברתיות".

כאמור, בנימין טוען כי מדובר בתביעת השתקה: "יאיר נתניהו הוא לשון הרע אחד גדול, רק השבוע, נגד הדרוזים, נגד האתיופים, אתמול נגד גיא פלג. איפה הוא היה שנה, למה הוא לא תבע את אבי בניהו, למה הוא לא תבע את אראל מרגלית? אלמלא הייתי מגיש בג"ץ לחקור את נתניהו על פרשת הצוללות התביעה הזו לא היתה באה לעולם".

כזכור, אמש זכה יאיר נתניהו בתביעת לשון הרע שהגיש נגד הפעיל החברתי ואיש מפלגת 'העבודה' אייבי בנימין. מדובר בתביעה שהגיש עו"ד יוסי כהן בשמו של יאיר נתניהו, בה עתר לחייב את בנימין בתשלום פיצויים בסך 140,332 ש"ח ולפרסם התנצלות בנוסח המקובל על התובע, או לחילופין לשלם פיצויים ללא הוכחת נזק בסך 70,166 ש"ח וסכום נוסף של 59,467 ש"ח כפיצוי על נזק לא ממוני מכוח עוולת הרשלנות.

על מה התביעה? לפני כשנה בחודש יוני 2018 פרסם אייבי בנימין פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, שם צוין כי ראש הממשלה פנה לראש המוסד וביקש להוציא דרכון בשם בדוי עבור יאיר נתיהו מטעמי ביטחון, וזאת בכדי "לשמור על הבן ההולל המסתובב בעולם". בהמשך דווח כי נחקרים במשטרה חשדות שהדרכון שהונפק ליאיר מטעמי בטחון לכאורה, שימש אותו כאמצעי להלבנת הון ותשלומים שהתקבלו ככספי שוחד לראש הממשלה.

בפוסט בפייסבוק נטען כי על פי החשד, יאיר נתניהו מחזיק חשבונות במיליוני דולרים ואירו במקלט מס בפנמה, אותם פתח באמצעות הדרכון הנ"ל, וכי הוא עצמו מסובך בפלילים.

בדיון בתביעת הדיבה שהגיש נגד הפעיל החברתי אייבי בנימין. "אייבי בנימין הוא חלאת המין האנושי", אמר נתניהו בדיון, וננזף על ידי שופט בית משפט השלום בתל אביב שאמר לו "שמור על השפה. אין מקום לאמירות כאלה". השופט אבי שליו הציע הסדר שלפיו הפיצוי שייפסק יוענק לעמותה א-פוליטית. עורך דינו של נתניהו התנגד, ואמר: "אני רוצה פסק דין נוקב עם פיצוי ראוי".

יאיר נתניהו טען באמצעות פרקליטו כי מדובר בפרסום שקרי שנעשה מתוך כוונה לפגוע בו ולהכפיש את שמו הטוב בהיותו בן של נבחר ציבור, ובאמצעותו את משפחתו. יאיר נתניהו הדגיש בכתב התביעה, כי מעולם לא היה בפנמה, וודאי שלא עשה שימוש בדרכון דיפלומטי להעלמת כספים ופתיחת חשבונות.

מנגד, טען אייבי בנימין באמצעות פרקליטיו עו"ד גונן בן יצחק ועו"ד אמיר ביתן, כי מדובר בתביעת השתקה שנועדה להרתיע אותו מלבקר את ראש הממשלה, על רקע עתירה שהגיש לבג"ץ בנוגע לחקירת פרשת רכישת הצוללות, תיק 3000. לגופו של ענין, טען כי הפרסום חוסה תחת הגנת סעיף 15(4) לחוק, בהיותו הבעת דעה בקשר לתובע כדמות ציבורית או לענין ציבורי, ובהתייחס לאופיו, עברו ומעשיו.

באשר ליסוד תום הלב, פירט את הרקע לפרסום, וטען כי הפוסט חזר על דברים שפורסמו לפני כן במליאת הכנסת, בעיתונות, בתקשורת וברשת האינטרנט, וכי היה לו יסוד סביר להאמין באמיתות הדברים במועד פרסומם.

"הפרסום נשוא התביעה מהווה לשון הרע, וכי יש בו כדי לבזות ולפגוע בשמו של התובע" קבע השופט אבי שליו מבית משפט השלום בתל אביב, והוסיף "מצאתי כי הפרסום אינו חוסה תחת ההגנה הקבועה בסעיף 15(4) לחוק בדבר הבעת דעה בתום לב, אולם קבעתי כי לא נעשה בכוונה לפגוע". למרות התהיות שהועלו בנוגע למניע להגשת התביעה, קבע "לא מצאתי שהן מצדיקות דחייתה על בסיס הטענה בדבר תביעת השתקה".

השופט קבע את שיעור הפיצוי לסכום של 20,000 ש"ח אותם ישלם אייבי בנימין ליאיר נתניהו. בנוסף, אייבי בנימין ישלם הוצאות שכר טרחה לעו"ד בגובה 7,500 ש"ח.

בתוך כך, חשבון הטוויטר של חברת 'החדשות' של 'ערוץ 12', דיווח על ניצחונו של נתניהו ג'וניור בבית המשפט ובתגובה הגיבו בחשבון על שם 'מחאת פתח תקווה', "שיהיה לו לתרופות". יאיר נתניהו הגיב לכך וצייץ, "אוי תראו איזה נאורים מארגני ההפגנות שהילכו אימים על היועמ"ש לתפור בכוח תיקים נגד רוה"מ כל מוצ"ש בפתח תקווה", כך נתניהו הבן.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו