מבזקים

"איומי נתניהו - בעיה לאזור כולו"

במהלך מסיבת עיתונאים עם שר החוץ הגרמני בטהרן תקף שר החוץ האירני ואמר כי התבטאויותיו של רה"מ והתנהלות ישראל מהוות סכנה למזה"ת. "נהרוס כל מי שינסה לפלוש למדינה", הבהיר זריף

מדיני10.6.2019 | 15:34

פלאש 90

זריף נגד נתניהו: במהלך מסיבת עיתונאים עם שר החוץ הגרמני הייקו מאס בטהרן, אמר היום שר החוץ האירני מוחמד זריף כי הבעיה של האזור היא איומי ראש הממשלה בנימין נתניהו בנושא תוכנית הגרעין של אירן. זריף הדגיש כי אירן לא תפתח במלחמה, אבל "תהרוס כל מי שינסה לפלוש למדינה".

שר החוץ של אירן כלל ברשימת האיומים על יציבות המזרח התיכון גם את "עסקת המאה" של נשיא ארה"ב טראמפ והפגיעה בזכויות הפלסטינים: "המדיניות העוינת של הציונים ואמריקה - מאיימת על האזור כולו".

במהלך הפגישה בין השניים, ולאחר שזריף התבטא נגד ישראל ודיבר על יחסיה עם גרמניה, מאס אמר לו כי הקשרים בין שתי המדינות הם לא נושא לדיון.

אתמול תקף שר החוץ האירני את האירופאים והאשים אותם כי "הם פסיביים בהתנהלותם אחרי העזיבה החד צדדית של ארה"ב מהסכם הגרעין". בשיחה שקיים עם עיתונאים במדינתו הוא האשים חלק ממדינות אירופה במדיניות הרסנית שפוגעת קשות בניסיונות להשיג יציבות במזרח התיכון ואמר: "אירופה לא נמצאת בפוזיציה בה היא יכולה לבקר את המדיניות שלנו".

"מספר מדינות, כמו גרמניה, הפסיקו למכור נשק לסעודיה. נשק המשמש אותה לתוקפנות נגד תימן", אמר זריף. "אבל יש מדינות רבות אחרות באירופה ובמערב שמספקות את הנשק למשטר הסעודי. גרוע מכך - האירופאים מאפשרים למשטרים עריצים לבצע פשעים באזור".

זריף התייחס גם לעסקת הגרעין מ-2015 ואמר כי על בסיס העסקה המצב הכלכלי של אירן היה צריך להיות נורמלי היום. הוא אמר: "האירופאים צריכים להסביר כד כמה הם מוכנים לנסות ולנרמל את הקשרים הכלכליים של אירן".

mako

שתף כתבה זו