מבזקים

פרסום ראשון: ברוב קולות - המועצת קיבלה את מתווה נתניהו

בתום ישיבת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הוחלט על ידי האדמו"רים לקבל את מתווה הפשרה בעניין חוק הגיוס שהציע בשעות האחרונות ראש הממשלה

חרדים26.5.2019 | 19:40

בתום ישיבת מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל הוחלט על ידי האדמו"רים לקבל את מתווה הפשרה בעניין חוק הגיוס שהציע בשעות האחרונות ראש הממשלה.

ההחלטה התקבלה לאחר דרמה פוליטית ובתום חילוקי דעות בתוך המועצת, וכן לאחר דיון של חלק מהאדמו"רים באגודת ישראל, עד שהוחלט ברוב קולות לקבל את מתווה הגיוס שהציע היום נתניהו.

על פי המתווה, ‏החוק של ליברמן יעבור ללא טבלת יעדי הגיוס המופיעה בו אך הממשלה תאשר במקביל את אותה טבלה. גם הסעיף לפקיעת החוק יועבר על פי החוק לסמכות הממשלה.

בעוד המשבר סביב הקמת הממשלה נמשך ואף מחריף, כשברקע שבליכוד צפויים להגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת ה-21, ראש הממשלה בנימין נתניהו מנסה להרגיע את הרוחות ומכנס הערב את ראשי המפלגות להתייעצות דחופה בלשכתו.

בסרטון שפרסם, נתניהו אמר, "אני עושה עכשיו מאמץ אחרון להקים ממשלת ימין ולמנוע בחירות מיותרות. אני הנחתי בפני השותפים הצעה לפתרון. הוא מבוסס על העקרונות שהצבא קבע ועל הנתונים שהצבא קבע".

נתניהו הבהיר עוד כי "אין שום סיבה לדחות את הצעה״. כשהוא מציין כי הוא צפוי לכנס את ראשי המפלגות לישיבת חירום הערב בלשכתו. ״אני רוצה לדבר איתם ולנסות יחד למנוע בחירות מיותרות״.

כזכור, לאחר שנעשו תיאומים לכינוס מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל מספר פעמים, ומאחר שהדבר לא הצליח - שכן כמה מהאדמו"רים לא יכולים להשתתף בישיבה - חלק מהאדמו"רים יתכנסו היום לדיון חשאי בבית אחד מהאדמו"רים בירושלים. 

מהפרטים שהגיעו לידי 'בחדרי חרדים' עולה כי חלק מהאדמו"רים החברים במועצת גדולי התורה יתכנסו בשעות הצהריים בירושלים כדי לדון בחוק הגיוס שנמצא על הפרק ומעכב את הרכבת הממשלה, זאת בשל התעקשותו של אביגדור ליברמן. 

מדובר בישיבה אותה מארגן מזכיר המועצת הרב יעקב ולצר, ובה צפויים להשתתף בין היתר האדמו"רים מבעלזא, ויז'ניץ, צאנז, באיאן, סלונים וביאלא; בפגישה ידונו בהצעת הפשרה שהציגו בליכוד לפתור את משבר חוק הגיוס.

יצוין כי הישיבה מגיעה לאחר שבשבועיים האחרונים קיים מזכיר המועצת ולצר סבב התייעצויות בין גדולי התורה, אך כנראה שלא הצליח להגיע לדעה אחידה ומשכך הוא מכנס את חלק מהאדמו"רים כדי לדון בנוסח הפשרה.

בנוסף, בימים האחרונים עלתה אפשרות כי החרדים ייכנסו לקואליציה למרות הקשיים בחוק הגיוס, שכן הסנקציות יפעלו אך ורק בעוד שש שנים ויהיה ניתן לתקן את הטבלה במשך הקדנציה - אך ההערכה היא שחלק מהאדמו"רים צפויים לשלול את האפשרות ולהתעקש על חוק גיוס במתכונת רצויה בתמורה לכניסה לקואליציה.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו