מבזקים

"זו טעות לא להשתתף בפסגה בחריין"

הנציג האמריקני למזרח התיכון תקף היום את הרשות הפלסטינית על כך שהם מסרבים לקחת חלק בסדנה הכלכלית של תוכנית השלום של טראמפ בבחריין. "מנסים לתת להם עתיד טוב יותר", אמר

מדיני22.5.2019 | 21:52

ארכיון | מתי שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל

השליח המיוחד של נשיא ארצות הברית למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט תקף היום (רביעי) את הרשות הפלסטינית וטען כי זאת טעות קשה מצדם לא לקחת חלק בשלב הראשון של תוכנית השלום של טראמפ שיתקיים בבחריין. "זאת הבחירה שלהם, ארה"ב מחפשת עתיד טוב יותר לפלסטינים", הדגיש גרינבלט. את הדברים הוא אמר בדיון במועצת הביטחון של האו"ם שעסק בתוכנית הסיוע של האו"ם לפליטים הפלסטינים - אונר"א.

"אנו מקדמים שלום מקיף ומתמשך ומבהירים את המחויבות שלנו למתן עתיד טוב יותר לפלסטינים", אמר. "הם הוחזקו זמן רב מדי על ידי החלטות האו"ם, גופים פוליטיים ומנהיגות חלשה".

"שום דבר לא יכול להיות משמעותי עד שיוותרו על הטרור ומעשי האלימות שנועדו להשמיד את ישראל", ביקר את הפלסטינים. גרינבלט גם ביקר בחריפות את מועצת הביטחון של האו"ם: "מתי תגידו את זה בקול רם? מתי נדחה את הטרור הזה?"

״הגיע הזמן להכיר בעובדה שהמודל של אונר"א נכשל", אמר גרינבלט. השליח למזרח התיכון גם טען כי לא ניתנה לפלסטינים במחנות הפליטים הזדמנות לבנות עתיד טוב יותר לעצמם והשתמשו בהם ככלי פוליטי. "עלינו להעביר את האחריות של שירותי אונר"א לממשלות אחרות וארגונים לא ממשלתיים", הדגיש.

"אנו זקוקים ל-1.2 מיליארד דולר נוספים בשביל הפעילויות שלנו בשנה הקרובה", אמר נציג אונר"א פייר קרהינבוהל. הוא התייחס לדבריו של גרינבלט ואמר: "אנחנו לא מאמינים שהפליטים הפלסטינים צריכים להישאר תחת אונר״א בעשורים הבאים ומגיע להם פתרון מדיני ועד אז נמשיך לפעול״.

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, אמר בתגובה כי "כבר שנים שאונר"א מעצימה את בעיית הפליטים הפלסטינים במקום לנסות ולפתור אותה". דנון תקף את הפלסטינים ואמר: "בתי הספר של הארגון הוסבו לתשתיות טרור והסתה כאשר מעל האדמה מחולקים ספרי לימוד המכחישים את קיומה של ישראל ומתחת לאדמה נחפרו מנהרות של חמאס״.

"אני מפציר בכל הצדדים להשתמש בתקופה השקטה יחסית כדי לחזק את השקט השברירי ולהתחייב ליישום ההבנות שנקבעו בחודשים האחרונים", אמר המתאם המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון ניקולאי מלדנוב. שליח האו"ם בירך על החלטת ישראל להרחיב את הגישה לאזור הדייג ולפתוח מחדש את מעברי הסחורות לרצועת עזה.

mako

שתף כתבה זו