מבזקים

תוכנית המאה של טראמפ יוצאת לדרך?

בבית הלבן אישרו שיקיימו בחודש יוני סדנה כלכלית במטרה לעודד השקעות ברשות הפלסטינית. בוושינגטון אישרו שמדובר בחלק הראשון של עסקת המאה של הנשיא טראמפ. בבית הלבן כינו את התוכנית: "משלום לשגשוג"‎

מדיני19.5.2019 | 23:19

הבית הלבן הודיע הערב (ראשון) במפתיע כי יקיים בחודש יוני הקרוב "סדנה כלכלית" עבור הפלסטינים. לטענת הבית הלבן זו השלב הראשון מתוך תוכנית השלום של שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ‎ צפוי לפרסם.

על פי דיווח ב-CNN כבר בשעות הקרובות צפויים להתפרסם החלקים הכלכליים של התוכנית. למרות זאת, סוגיות הליבה המרכזיות לא יפורסמו במועד זה.

כחלק מהוועידה הכלכלית בבחריין, שתתקיים ב-25-26 ביוני, תתקיים הסדנה. בוועידה משתתפים בכירי הכלכלנים בישראל וברשות הפלסטינית. על פי ההערכות בסוף הסדנה יגיעו נציגי המשלחות להסכמות, לפחות בנושאים האלה.

   
קושנר, גרינבלט ונתניהו | צילום: חיים צח, לע"מ

לדברי חתנו של טראמפ ויועצו הבכיר ג'ארד קושנר, יעלו לדיון השקעות שכבר שממשלו של שוחח עליהן עם מדינות רבות ביניהן פולין, יפן, סינגפור וקוריאה הדרומית. בתגובה לשאלת CNN אמר קושנר: "אנשים נותנים לקונפליקט שהיה שייך לדור של סבותיהם להרוס את חייהם קיום ואת העתיד של ילדיהם. התוכנית שלנו תציג להם דרך חדשה ומציאותית לעתיד שכרגע לא קיים".

   
צילום: קובי גדעון, לע"מ

לדברי גורם בכיר הסדנה תעסוק בארבע נושאים עיקריים: תשתיות, תעשייה, העצמה והשקעה ורפורמות ממשלתיות. "המטרה היא להפוך את האזור לבר השקעה בצורה המיטבית ביותר", הסביר קושנר בתגובה.

"אנחנו מבינים כי מהלכים אלו צריכים ללכת יד ביד עם התוכנית הפוליטית שלנו לאזור, אבל במהלך הסדנה נעסוק בתוכנית הכלכלית", הסביר גורם הבכיר. לטענת קושנר הוועידה לא מכונה פסגה אלא "סדנה" משום שהיא מסתמכת על המשובים של הצדדים וההצעות השונות שהוא מקווה כי ישמעו בחדר הדיונים.

בבית הלבן כינו את התוכנית: "משלום לשגשוג"‎ והסבירו "קשה לנתח את הצד הכלכלי והצד הפוליטי של התוכנית, על כן אנחנו מציגים את הפן הכלכלי קודם". קושנר הוסיף כי הוא מודה לבחריין שעוזרת בקיום הוועידה וכי "כל בני האדם במזרח התיכון, ראויים לעתיד בכבוד ובהזדמנות לשפר את חייהם".

mako

שתף כתבה זו