מבזקים

ישראל מעורבת בחקירת אסון המטוס

החוקר הראשי במשרד התחבורה פנה לרשויות באתיופיה וישתף עמם פעולה בחקירת האסון, שבו נספו 157 נוסעים - בהם שני ישראלים. מידע הועבר בין הצדדים: צוות נשלח לזיהוי הנספים מישראל, ששמותיהם טרם הותרו לפרסום

חדשות בעולם10.3.2019 | 19:55

זירת התרסקות, אילוסטרציה | הדס פרוש, פלאש 90

החוקר הראשי במשרד התחבורה פנה לרשויות באתיופיה וישתף עמם פעולה בחקירת האסון, שבו נספו 157 נוסעים - בהם שני ישראלים. מידע הועבר בין הצדדים: צוות נשלח לזיהוי הנספים מישראל, ששמותיהם טרם הותרו לפרסום

חקירה חובקת עולם: גופים רשמיים בארצות הברית ובישראל ייקחו חלק בחקירת התרסקות מטוס "אתיופיאן איירליינס", בו נספו 157 בני אדם. בהודעה שפרסמה חברת התעופה, נמסר כי הודעה נמסרה למשפחות ההרוגים: "נחקור את הגורם להתרסקות". צוות ישראלי נשלח לזהות את שני ההרוגים הישראלים.

משום שיש בתאונה הרוגים ישראלים, גם ישראל זכאית להשתתף בחקירה. על כן פנה החוקר הראשי במשרד התחבורה יצחק רז לרשויות באתיופיה וישתף עמם פעולה, ואכן לאורך היום הועבר מידע בין הצדדים. משום שבתאונות עם מעורבות מטוסים מבקשים את היסטוריית הטיפול של המטוס הרלוונטי, התגלה שמטוס של חברת התעופה האתיופית מאותו הדגם בדיוק היה בנתב"ג בשבוע שעבר - אך לא מדובר באותו המטוס שהתרסק היום

‎רשות התעופה הפדרלית בארצות הברית והמועצה הלאומית לבטיחות בתעבורה יסייעו לרשויות באתיופיה ולחברת התעופה לחקור את הנסיבות להתרסקות מטוס הבואינג, שהביא למותם, בין היתר, של 8 אזרחים אמריקנים.

בעוד מסלול הטיסה אמור היה להיות מאדיס אבבה לניירובי, בירת קניה, בארצות הברית מתכוונים להעמיק בבירור נסיבות ההתרסקות. מדובר בהתרסקות השנייה של מטוס מסוג זה - בואינג 737 מדגם Max 8. מפעלי בואינג ממוקמים בשיקגו שבארצות הברית. אותו מודל היה מעורב בהתרסקות בחודש אוקטובר - בה נהרגו 189 נוסעים ואנשי צוות.

גורם רשמי בארצות הברית מסר כי צוות החקירה יכלול 4 בני אדם, שיסייעו לרשויות באתיופיה. כחלק מהצוות יגיעו חוקר תאונות תעופה ומומחים בתחומים טכניים שונים.

בחברת התעופה האתיופית אישרו כי הם נעזרים בסיוע של גופים בינלאומיים בניסיון לזהות את הקורבנות - ולברר את נסיבות התאונה. "יצרנו קשר עם משפחות הקורבנות שנספו כדי לספר להם על המקרה הטרגי", כתבו. "נפתח בחקירה בניסיון לברר את נסיבות התאונה, יחד עם נציגי 'בואינג', רשות התעופה באתיופיה וגופים בין-לאומיים".

2 ישראלים נהרגו בהתרסקות המטוס באתיופיה

חברת התעופה "אתיופיאן איירליינס" הודיעה כי 2 ישראלים היו בין 149 נוסעי מטוס החברה שהתרסק בסמוך לאדיס אבבה באתיופיה. במשרד החוץ אישרו את הפרטים. על המטוס היו נוסעים מעשרות מדינות ברחבי העולם, ביניהם קנדים, סינים, אמריקנים, צרפתים, אתיופים וקנייתים. כולם נהרגו בהתרסקות. קרובי משפחתם של הנוסעים, שעדיין מחכים להודעה רשמית, סיפרו: "אף אחד לא אמר לנו כלום, אנחנו מקווים לטוב". בתקשורת המקומית מדווחים שציפור פגעה באחד המנועים והביאה להתרסקות.

ראש הממשלה ושר החוץ נתניהו הגיע לחמ"ל משרד החוץ כדי לעקוב אחר פעילות המשרד בעקבות התרסקות המטוס באתיופיה. נתניהו שוחח עם שגריר ישראל וקונסול ישראל במדינה שדיווחו לו פרטים על התרסקות המטוס, המעקב אחר הישראלים הנעדרים ומצבם. "לצערי, דיווח לנו השגריר שלנו באתיופיה ששני ישראלים נספו בהתרסקות המטוס. ליבנו עם המשפחות", אמר.

גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי הביעה צער על האסון: "משתתפת בצער המשפחות שיקיריהן נספו באסון התרסקות המטוס באתיופיה. מדינת ישראל תשלח צוות שיסייע בזיהוי הנספים".

חקירת התרסקותו של מטוס חברת "אתיופיאן איירליינס" נמשכת. המטוס מדגם בואינג 737-800 MAX, שהיה בדרכו מאדיס אבבה לניירובי, התרסק סמוך לשעה 8:44 בעיר בישופטו - 62 ק"מ מהבירה האתיופית. מתחקיר ראשוני עולה כי מגדל הפיקוח איבד את הקשר עם המטוס 6 דקות אחרי שהמריא. זאת, למרות שהצוות של טיסה מספר ET 302 לא דיווח על תקלות והכל היה נראה תקין.

mako

שתף כתבה זו