מבזקים

פרשת נתיבי ישראל: כתבי אישום נוספים נגד בכירים

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה היום כתבי אישום נוספים בפרשה 618, אשר מכונה "פרשת נתיבי ישראל"

משפטי6.3.2019 | 12:16

ארכיון | משה שי, פלאש 90

המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה הגישה היום כתבי אישום נוספים בפרשה 618, אשר מכונה "פרשת נתיבי ישראל".

כתבי האישום הוגשו לביהמ"ש המחוזי מרכז נגד אלכס ויז'ניצר, מנכ"ל נתיבי ישראל לשעבר, ונגד בעלי תפקידים בחברת ביבי כבישים עפר ופיתוח בע"מ. כתבי האישום מייחסים לויז'ניצר בקשת שוחד ולקיחת שוחד ולבעלי התפקידים האחרים, כל אחד לפי חלקו בכתב האישום, תיווך לשוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות לפי פקודת מס הכנסה.
 
פרשה 618, אשר מכונה "פרשת נתיבי ישראל" הינה פרשת שחיתות סבוכה ורחבת היקף. במהלך חקירת הפרשה, נאספו ראיות לעבירות שבוצעו בחברה הממשלתית נתיבי ישראל (לשעבר מע"צ) וגובשה תשתית ראייתית רחבה להוכחת התנהלות מושחתת ופלילית שהייתה נהוגה בחברה במשך למעלה מעשור, על ידי מנהלים ועובדים בחברה, וכן על ידי ספקים חיצוניים בהם מנהלי פרויקטים, קבלנים ונותני שירות אחרים לחברה. בפרשה נחקרו מאות מעורבים ולמעלה משלושים חשודים, בוצעו האזנות סתר ונתפסו עשרות אלפי מוצגים.
 
כתבי האישום, שהוגשו על ידי עוה"ד קרן שמיר-עוז, ערן זלר ויוראי מצלאוי, שהוגשו נגד ויז'ניצר ונגד בעלי תפקידים בחברת ביבי כבישים עפר ופיתוח בע"מ שבבעלותו של הקבלן יהודה בוזגלו, מתארים כיצד בוזגלו ניגש באמצעות החברה שבבעלותו למכרזים לביצוע עבודות תשתית אותם פרסמה נתיבי ישראל, תוך שהוא מציע הצעות מחיר נמוכות מעלויות הביצוע הצפויות.

על מנת שנתיבי ישראל תאשר תשלומים נוספים בגין ביצוע עבודות חריגות שביצע לכאורה בוזגלו בפרויקטים, באופן שיגדיל באופן משמעותי את הכנסותיו, נהג בוזגלו בתחילת הדרך להעביר שוחד למפקחים בנתיבי ישראל, כדי שאלה יאשרו לו תשלום על עבודות חריגות אותן ביקש.
 
על פי כתב האישום שהוגש נגד אלכס ויז'ניצר, עם כניסתו לתפקיד מנכ"ל חברת נתיבי ישראל, פנה ויז'ניצר לבוזגלו, רמז לו כי עליו לשלם לו שוחד ואסר עליו לפנות למפקחים בשטח שלא בנוכחותו של ויז'ניצר.

בהמשך דרש ויז'ניצר מבוזגלו סכומי כסף כשוחד בעד פרויקטים שנמסרו מחברת נתיבי ישראל לביצועה של ביבי כבישים. סכומי השוחד נקבעו על ידי ויז'ניצר מראש ונגזרו מהשווי הכספי של הפרויקטים.
החל משנת 2006 ועד לסיום כהונתו של ויז'יניצר כמנכ"ל נתיבי ישראל בשלהי שנת 2010, קיבל ויז'ניצר מבוזגלו, במענה לדרישותיו, כספי שוחד בסכום שנע בין מיליון ומאה אלף שקלים לבין שלושה מיליון שקלים.

במספר הזדמנויות קיבל ויז'ניצר את כספי השוחד, בתוך תיק מנהלים במזומן, במשרדו בנתיבי ישראל, ובהזדמנויות אחרות קיבל את כספי השוחד גם כן במזומן, בפגישות שנקבעו בצידי הדרך מידיו של מתווך.
 
אישום נוסף מייחס לויז'ניצר דרישות שוחד מיואב סרנה, בעלי חברת א. אפשטיין ובניובע"מ, חברה גדולה לניהול פרויקטים, אשר נתנה שירותי ניהול פרויקטים לנתיבי ישראל. בעת שכיהן כמנהל מע"צ וטרם הפיכתה של מע"צ לחברה ממשלתית, נהג ויז'ניצר להיוועץ בסרנה בעניין אופן הקמת חברת נתיבי ישראל ודרכי עבודתה.

לאחר הקמת נתיבי ישראל, החלה חברת אפשטיין לקבל עבודות ניהול פרויקטים רבות מנתיבי ישראל. בין השנים 2009-2005 התקשרה נתיבי ישראל עם אפשטיין בחוזי ניהול פרויקטים בשווי של למעלה מ-130 מיליון ש"ח. ויז'ניצר נהג לפנות לסרנה ולרמוז לו כי הוא מצפה ממנו לתשלום עבור העבודות שחברתו מקבלת מנתיבי ישראל.

בהמשך, הפכו רמזיו של ויז'ניצר לדרישות שוחד מפורשות ואף להתניות שוחד. כך, נטען כי ויז'ניצר אף הוסיף ואיים על סרנה כי אם לא יענה לדרישות השוחד שלו, הוא יביא לחיסולה של חברת אפשטיין.
ויז'ניצר הזמין את סרנה לפגישה בנוכחותו ובנוכחות חברו הקרוב אדי זלינגר.

בפגישה הורה ויז'ניצר לסרנה להעביר אליו את כספי השוחד באמצעות זלינגר, בהצביעו על זלינגר ובאומרו לסרנה: "אתה מכיר אותו, זה אח שלי. אתה תסגור איתו את כל מה שאתה חייב לי". בהמשך לכך אמר ויז'ניצר לסרנה, כי זו ההזדמנות האחרונה שלו להסדיר את "חובו".
 
כתב אישום נוסף שהוגש היום, מייחס לעובדים בשירות חברת ביבי כבישים, ביניהם איתמר מחלב, רואה החשבון המבקר של החברה, עבירות של תיווך לשוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס. בכתב האישום נטען כי את כספי השוחד הוציא בוזגלו מחברת ביבי כבישים בדרך של משיכות בעלים ובדרך של קבלת חשבוניות מנופחות מקבלני משנה של החברה.

משיכות הכספים נרשמו בהוראת בוזגלו על ידי רואה החשבון של החברה בספריה באופן כוזב כ–"הוצאות קידום פרוייקטים", זאת על מנת להסתיר את ייעודם האמיתי של הכספים ככספי שוחד ועל מנת להתחמק ממס. 
 
יחד עם כתבי האישום הגישה הפרקליטות לבית המשפט גם בקשה לתפיסה זמנית של רכוש בשווי של כ-7.4 מיליון ש"ח, הכולל רכבים, חשבונות בנק, מט"ח במזומן ומקרקעין, שנתפסו במהלך החקירה מויז'ניצר ומעובד חברת ביבי כבישים.
 
במקביל הודיעה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לאלכס ויז'ניצר על סגירת תיק החקירה נגדו בפרשה 242.
 
החלטות בעניינם של חשודים נוספים שנחקרו בפרשה 618 צפויות להתקבל בשבועות הקרובים.
 
החקירה בוצעה ע"י חוקרי יאל"כ בלהב 433 במשטרת ישראל בשיתוף יחידת החקירות של מס הכנסה - תל אביב ברשות המסים ובסיוע הרשות לאיסור הלבנת הון.

בחדרי חרדים

שתף כתבה זו