מבזקים

פרשת ויקהל תשע"ט, נוביליטי, יקב פייב סטונס.

מדור שבועי מרתק באדיבות מומחה היינות שרגא גבהרד | והשבוע: נוביליטי אדום 2016 יקב פייב סטונס

יין ואלכוהול1.3.2019 | 00:06

unsplash

פרשת ויקהל תשע"ט, נוביליטי אדום 2016 יקב פייב סטונס

במסגרת סיורי היקבים, פגשתי הרבה מאד דברים  יפים ונעימים וחלקם אף מפתיע.

בהרי ירושלים שוכן יקב פסטורלי בצלע ההר, מובלע בתוך חורשה נעימה. להיכנס לשם זה ממש לעבור לאטמוספרה אחרת, וזו רק ההתחלה.

בעל היקב, משנתו סדורה לו, ומסביר שכאן אין ליינן שום תפקיד, מלבד להכניס את החומרים הטובים למקום הנכון ובזמן המתאים, חוץ מזה את כל השאר עושים המלאכים. מפני שהיין צריך לעלות המזבח, ולכן אנו מקדשים ומבדילים על יין, וכן ברכת המזון ונישואין וכדומה. בכך אנו מציבים על השולחן משהו מלאכי.

את התאוריה הזו שמעתי כבר לפני הרבה זמן, ואף הזכרתי אותה בעבר. אבל השבוע פגשתי משהו בפרשה שהזכיר לי את זה. איני אומר שיש בפרשה סימוכין לגישה הזו. אבל לגישה הזו יש סימוכין בפרשה.

ה' אמר למשה: "ועשית קרסי נחושת... והבאת את הקרסים בלולאות". על כך אומרים חז"ל:  "נראים קרסים בלולאות, ככוכבים ברקיע" (שבת צט/א).  כלומר: המשכן היה דומה לעולם קטן, המוסת את השפע שעתיד לזרם אל העולם הגדול (מהר"ל).

תפקיד הקרסים לא היה לפזז בשלל צבעים, אם כי הם בהחלט עשו כן, אלא כדי לחבר את היריעות. אם כן צריך לומר: "ועשית משכן", כדרך שאמר: "ועשית שולחן", "ועשית מנורת זהב", ומדוע אצל היריעות נאמר:"ואת המשכן תעשה"? לפי ש'משכן' הוא על שם "ושכנתי בתוכם" (שמות כה/ח), לכן לא אנו עושים אותו, את זה יש ליחס לה' לבדו, לכן לא הזכיר עשיה במשכן (כלי יקר שמות כו/א).

הנושא שם ארוך ומרתק, אמנם איש לא רואה במלאכת המשכן איזשהו יקב. אבל הנמצא בתוך היקב, ושומע שכאן נוצר יין לכבוד ה', ואיש אינו עושה שום דבר, הכל נעשה מלמעלה. אחר כך רואה את ההרחבה של הכלי יקר על שבמשכן הכל נעשה מלמעלה, זה מדליק אסוציאציה.

איני דעת תורה לאשר או לסתור כזו דרשה, אבל אם בעל היקב בעצמו יכתוב מאמר על הקשר הזה, הרי שיש לו הסכמה ממני.

בעקבות כזה מאמר ניסיתי לחשוב, איך אפשר להציע לכם לטעום יין, שיכול להיקרא "יין מלאכי"? אולי הרבה צבע? ואולי דווקא בהיר, איני יודע אם כתוב שלמלאכים יש כנפיים לבנות, אבל כך זה מצטייר בדמיון. אולי יין מאד עדין? ואולי דווקא מאד מודגש? אולי עם הרבה כהל ועוצמה? הרי על המלאכים נאמר: "גיבורי כח".

אין לי כושר שיפוט בכאלה שאלות, אבל יש לי החלטה ברורה, ש"יין מלאכי", לא יכול להיות משהו זול וחמוץ, אלא משהו איכותי ומודגש, וכאלה הצעות יש לי ברוך ה', כמה וכמה.

לכבוד שבת אציע משהו שטעמתי כמה פעמים בחצי שנה האחרונה ומפעם לפעם הוא משתבח יותר ויותר ל"יקב 5 אבנים-FIVE STONES VINEYARDS"  יש סדרה אצילית שנקראת "נוביליטי" ואני הפעם רוצה להמליץ על היין האדום שהוא בלנד בורדולזי  43% קברנה סוביניון, 31% מרלו, 16% פטי ורדו ו10% קברנה פרנק שהתבגרו כ12 חודשים בחביות עץ אלון, והתוצאה, נפלאה צבע אדום כהה ועמוק טעמים וריחות של פירות שחורים ובשלים קפה ומוקה, עם סיומת ארוכה ונעימה.

המחיר 130 ש"ח 

לחיים ושבת שלום!
שרגא גבהרד – יועץ בתחום הכשרותי והמקצועי ביין, סדנאות יין וסיורי יקבים: 052-6176201.
http://kosher-wine.co.il

לעמוד היקב

הרצאה ייחודית, מעניינת וטעימה."כשרות היין" "חשיבות היין". "יין בתורה". "תהליך עשיית היין". "איך מתאימים וטועמים יין". "נזקים בכרמים ויקבים" ועוד מגוון נושאים רבים ומעניינים, מלווה בטעימת יינות. מתאים לכל ציבור, לפרטים נוספים לחצו כאן

שתף כתבה זו