מבזקים

בעקבות צעדי ההתייעלות: הוכרז סכסוך עבודה בסלקום

לאחר ששיגר המנכ"ל מכתב לעובדי ספקית הסלולר וביקש מהם לוותר על תוספות הסחר בשל גירעון בחברה, ולא, ייאלץ לפטר מאות עובדים, הוכרז הבוקר סכסוך עבודה בחברה • גורם בסלקום: "ההנהלה הציעה עשרות חלופות אך הוועד דחה אותן בזו אחר זו"

כלכלי23.1.2019 | 13:34

מוקד שירות של סלקום | צילום: ליאור מזרחי, פלאש 90

יומיים חלפו מאז שיגר מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, מכתב לעובדי החברה, בו ביקש מהם לוותר על תוספות השכר המגיעות להם בשל מצבה הכלכלי של החברה, על מנת להימנע מפיטורי מאות עובדים – ונראה כי עובדי החברה לא מתכוונים לענות לבקשתו בחיוב.

הבוקר (ד') הכריזה ההסתדרות על סכסוך עבודה בסלקום נטוויז'ן וברשת חנויות התקשורת דינמיקה, כך הודיע לפני זמן קצר יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי למנכ"ל החברה ניר שטרן. הסכסוך שהוכרז על רקע כוונת החברה לפטר כ-250 עובדים, יחול על כ-3,700 עובדי הקבוצה.

במסגרת הסכסוך שהוכרז הבוקר, מלינה נציגות העובדים על מה שהיא מגדירה "מבוי סתום במו"מ מול ההנהלה למציאת פתרון הולם ומוסכם לצורך התייעלות, ככל שנדרשת, ללא צורך בפיטורי העובדים". הסכסוך כולל גם את דרישת הוועד מההנהלה, לקיים משא ומתן לקביעת התנאים שיוענקו לעובדים המפוטרים, במידה ויהיו פיטורים, לרבות תוכנית לפרישה מרצון, שההנהלה סירבה לפרסם עד כה.

על פי הודעת ההסתדרות, מתייחסות עילות הסכסוך בין היתר לחשש הממשי מפני אי עמידת החברה בהתחייבויותיה הכספיות כלפי העובדים, כשברקע מרחף האיום על איתנות החברה בעקבות העבודות הנדרשות לפינוי תדר 850. אתמול עזבו מאות עובדי ספקית שירותי הסלולר את משרדיהם והשתתפו באסיפת חירום שקיים ועד העובדים במטה החברה בנתניה.

לדברי יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, "מדובר בהתנהלות אשר פוגעת ביחסי האמון שנבנו בין הצדדים". ניסנקורן הוסיף וציין, כי "ההסתדרות מגבה באופן מלא את הוועד ותפעל בכל האמצעים שעומדים לרשותה על מנת להגן על מעמדם ועל ביטחונם התעסוקתי של העובדים".

יו"ר איגוד עובדי הסלולר, האינטרנט וההייטק, יקי חלוצי, מסר הבוקר כי "התנהלותה התמוהה של הנהלת סלקום בתקופה רגישה זו וניסיונה להשתמש במצב כדי להתנער מההסכם הקיבוצי שההנהלה חתמה לפני תקופה קצרה, מעידים על היעדר תום לב קיצוני מצד מקבלי ההחלטות בחברה".

חלוצי הוסיף כי "רצון ההנהלה להכתיב מציאות בשטח, מבלי לקיים שיח ענייני עם נציגות העובדים, כמתחייב ביחסי עבודה קיבוציים, מטיל צל כבד על יחסה של סלקום להון האנושי ועל יכולתה של ההנהלה לייצר יציבות בחברה בתקופה קריטית. בסלקום יש ועד חזק ועובדים נחושים, ובגיבוי האיגוד וההסתדרות, לא נאפשר את הפיטורים ולא ניתן להחלטות השרירותיות של ההנהלה, להכניע את מערכת יחסי העבודה בקבוצה, אני קורא למנכ"ל החברה להיכנס למו"מ אינטנסיבי על מנת למצוא פתרון למשבר".

בהתייחסות לסכסוך העבודה, אמרה יו"ר ועד עובדי סלקום, מיה יניב, כי "הניסיונות הכושלים של מנכ״ל סלקום לעשות הפרד ומשול בין עובדי החברה לוועד העובדים, לא יצליחו. בשבועות האחרונים הצעתי עשרות חלופות להנהלת החברה כדי לאזן את מצבה, אך כולן לצערי נדחו. אלפי עובדי סלקום לא יהססו לנקוט בעיצומים ארגונים בגיבוי מלא של ההסתדרות, אם הנהלת סלקום לא תחזור בהקדם לשולחן המו"מ".

אמש שיגר מנכ"ל סלקום, ניר שטרן, מכתב נוסף לעובדי החברה, ותחת הכותרת "חשוב לי לעדכן אתכם", ציין בשנית את מצבה הכלכלי הקשה של החברה, שלא השאירה לו מנוס מלבד לבקש מהעובדים לוותר על תוספות השכר בכדי להימנע מפיטורים המוניים.

שטרן הוסיף וציין במכתבו כי גם הדרג הבכיר בחברה וויתרו בשנה האחרונה על תוספות שכר משמעותיות וכי גם השנה יוותרו בדרג הניהולי על תוספות משמעותיות ושכרם יירד גם. "בדוחות הכספיים שיפורסמו בחודש מרץ, תוכלו לראות שכבר בשנת 2018 שכרי האישי ירד ב-50% בהשוואה לשנה קודמת וגם בשנת 2019 הוא יקוצץ משמעותית", כתב שטרן לעובדיו.

בשיחה עם 'ביזנעס', טוען גורם בסלקום, כי הנהלת החברה עושה כל מאמץ על מנת להימנע מפיטורי עובדים. לדבריו, "ההנהלה הציעה לוועד העובדים עשרות חלופות כדי להימנע מפיטורי עובדים אך הוועד דחה אותן בזו אחר זו".

ביזנעס

שתף כתבה זו