מבזקים

"המנהרות יהפכו ללא רלוונטיות"

נתניהו סייר עם שגרירים זרים בגבול לבנון וצפה מקרוב במאמץ להשמדת מנהרות חיזבאללה: "נפעל ככל שדרוש - מי שיתקוף אותנו דמו בראשו". גורם מדיני: "אפשרות סבירה שנצטרך לפעול בלבנון, יוצרים לגיטימציה לכך"

בטחוני6.12.2018 | 14:19

פלאש 90

ראש הממשלה נתניהו ביקר היום (חמישי) יחד עם שגרירים זרים בגבול ישראל לבנון במטרה להראות להם מקרוב את המאמצים לחשוף ולהרוס את מנהרות חיזבאללה. "אנחנו נהרוס עוד מנהרות", אמר נתניהו. "אני לא חושב שחיזבאללה יעשה את הטעות הפטאלית של לנסות אותנו". בשל תנאי מזג האוויר, נתניהו קיצר את הביקור, ולא נפגש עם ראשי רשויות כפי שתכנן.

"אנחנו שוללים מהאויבים שלנו את נשק המנהרות בשיטתיות ובמהירות, אנחנו עושים את זה גם לחמאס וגם לחיזבאללה ואנחנו נפעל ככל שדרוש", הוסיף נתניהו. "כל מי שיתקוף אותנו דמו בראשו. חיזבאללה יודע את זה וגם חמאס יודע את זה".

נתניהו טען שבסוף המבצע המורכב, נשק המנהרות לא יהיה זמין יותר עבור חיזבאללה. "אני חושב שהפעולה הזאת עדיין בתחילתה", אמר. "אבל היא תביא בסופה לכך שפרויקט המנהרות שחיזבאללה משקיע בו כל כך הרבה כבר לא יהיה קיים וכבר לא יהיה אפקטיבי".

בתוך כך, גורם מדיני בכיר מאוד סיפר שהיום החורפי הוא דוגמה טובה לסכנה שבמנהרות חיזבאללה. "דמיינו מצב שאין לנו שום חוזי או ראייה, ואין ראות לחיל האוויר והם חודרים בחסות הערפל", סיפר הגורם. "אתם רואים ביום הזה מה משמעות יכולת החדירה שלהם".

"המטרה: מסע הרג, חטיפה ולהשתלט על יישובים"

הגורם ייחס את מאמץ המנהרות ואת כלל מאמצי ההתעצמות של חיזבאללה לניסיונות האירניים לפגוע בישראל. "המאמץ הקונבנציונלי הגדול של איראן זה קודם כל חיזבאללה", טען. "יש להם 140 אלף טילים, רובם רקטות קצרות טווח אבל גם נשק סטטיסטי ומדויק. על פי התכנית של חיזבאללה הם היו צריכים להיות עם אלפים כאלה אבל בפועל יש להם עשרות בודדות. מדוע? כי אנחנו שיבשנו להם".

"לאיראן יש עוד מכשיר והוא מכשיר המנהרות", המשיך הגורם. "המנהרות הן רחבות יותר והמטרה היא להעביר גדודים שלמים או כוחות גדולים, לתוך שטח ישראל, כדי להיכנס למסע הרג, חטיפה ולהשתלט על יישובים".

בהמשך סיפר הגורם שהמבצע בצפון היה חלק מהשיקולים שהובילו להחלטה שלא להתחיל מבצע צבאי בעזה. "אנחנו נערכים לכל הגזרות ובכל הגזרות", סיפר. "זו אחת הסיבות שלא יצאנו למבצע בעזה. אבל לא כל הסיבות. רק אחת מהן".

נתניהו התייחס גם למטרת הביקור במקום, יחד עם השגרירים. "מטרת הביקור היא לייצר לגיטימציה מדינית לפעולות נוספת בהמשך במידה ונצטרך - וסביר שנצטרך", סיפר. "אנחנו מכנסים את מועצת הביטחון או בסוף השבוע או בתחילת השבוע הבא ונתחיל להפעיל את הלחץ שהפעלנו על החמאס - לא רק נגד נשק המנהרות אלא גם להבהיר שיש פה ארגון טרור שבא להרוג אזרחים. הדבר השני הוא מה נעשה אם נצטרך לפעול בעתיד - זה מייצר לגיטימציה לפעולות נוספות במידה ונצטרך".

הגורם התייחס גם למצב בדרום ולהעברת הכסף מקטר לעזה. "הכסף מקטר עובר לרצועת עזה בפיקוח יותר גדול ממה שהיה תחת אבו מאזן, הרשימות הן שלנו", סיפר. אנחנו נותנים את רשימות הפקידים והפיקוח הוא כך שמקבלים צילום של חתימה וטביעת אצבע של מי שמקבל את הכסף זה הכל חוזר אלינו".

mako

שתף כתבה זו