מבזקים

הדילמה של ארדן: מי יהיה המפכ"ל?

אחרי שמשה (צ'יקו) אדרי החליט להסיר את מועמדותו לתפקיד המפכ"ל, המרוץ לתפקיד השוטר מספר 1 נפתח מחדש. ההערכה היא שארדן יעדיף שלא לבחור בניצבים ביתן והלוי, אלא יעדיף לבחור מועמד חיצוני. כל הפרטים‎

פוליטי5.12.2018 | 23:50

יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי שניצב (בדימוס) משה צ'יקו אדרי הסיר הערב (רביעי) את מועמדותו לתפקיד המפכ"ל, הליך האיתור נפתח מחדש ובפני השר לביטחון פנים גלעד ארדן עומדות לא מעט דילמות. לאור ההתפתחויות האחרונות לא מן הנמנע שארדן יפתח את המירוץ למועמדים מחוץ למשטרה, למרות הצהרותיו הקודמות.

נותרו במירוץ שני מועמדים מהרשימה שפרסם ארדן, יורם הלוי ודוד ביתן, אך השר לביטחון פנים ככל הנראה לא יפנה אליהם. הסיכויים שיורם הלוי ייבחר היו קלושים גם קודם, אך נראה שגם אם יקבל פנייה הוא יסרב. לגבי המועמד ביתן, ארדן לא אהב את הסרטונים שפורסמו במהדורה המרכזית שבהם נראה המועמד מקבל ברכה מרבנים - על מדים. לאור כל זאת, המירוץ נפתח מחדש.

ארדן עבד באופן צמוד עם משרד המשפטים, אך לא הצליח להעביר את המינוי. המועמדים האפשריים מתוך המשטרה חוץ מהלוי וביתן, הם המפכ"ל הזמני מוטי כהן, למרות שגם לגביו הגיעו תלונות. גם בנצי סאו, שהיה מועמד מוביל בסיבוב הקודם ונפסל על ידי ראש הממשלה, הוא אפשרות אך הוא לא מעונין בתפקיד. לכן, נראה שארדן יאלץ לפנות לצבא.

הגורם העיקרי להודעה של אדרי על הסרת מועמדותו היה בעיקר עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שבסביבתו הבהירו שלא יוכל להגן על המינוי בבג"ץ ולכן הפסיק לתמוך בו.

בסביבתו של אדרי אומרים כי המועמד מסתובב עם תחושה קשה והיה לו קשה לראות את שמו בהקשרים שליליים בלבד, אבל הוא שוחח עם חבריו וסיפק להם את גירסתו. ברגע שפורסמה הידיעה של שיבוש הפוליגרף אדרי ירד למחתרת ולא דיבר כלל עם מקורביו מכיוון שהיה בהתייעצויות עם השר ארדן שבסופן הודיע על פרישתו. 

אדרי הודיע: מסיר המועמדות למפכ"ל

על רקע הסערה סביב הדיווח כי הסתיר מהוועדה למינוי בכירים שיחת הכנה עם בוחנת הפוליגרף, ניצב בדימוס משה (צ'יקו) אדרי הודיע הערב (רביעי) כי הוא מסיר את מועמדותו לתפקיד המפכ"ל. המועמד הודיע לשר לביטחון פנים גלעד ארדן על ההחלטה. "לצערי, ישנם כוחות רבים שכל מטרתם היתה, מהיום בו הוכרזתי כמועמד, לסכל את מועמדותי לתפקיד, להכפיש ולרמוס את שמי הטוב ואת משפחתי", מסר אדרי בהצהרה לתקשורת.

"לחמתי בצה״ל כסגן מפקד סיירת גולני, לאחר מכן שירתתי במשטרת ישראל למעלה מ-28 שנים בתפקידי ליבה, ביחידות המיוחדות, בתחנות, במרחבים וכמפקד המחוזות המורכבים ביותר וזכיתי להערכה רבה", הוסיף אדרי. "אין בכוונתי לאפשר את המשך מסע ההכפשות נגדי, בזמן שכל חטאי היה בכך שנבחרתי כמועמד לתפקיד החשוב כמפקח הכללי של משטרת ישראל".

אדרי טען כי מהרגע שבו הכריז השר ארדן על מועמדותו הוא חש שמנסים לסכל אותה: "תחושה זו קיבלה משנה תוקף עם פרסום חוות הדעת של הוועדה ובמיוחד חוות דעתם של שני חברי הוועדה, נציב שירות המדינה, פרופ׳ דניאל הרשקוביץ ומר משה טרי, שהמליצו לאשר את מועמדתי וכך כתבו בחוות דעתם: 'יש כאן ניסיון לפגוע במועמדות המועמד בכל מחיר'".

"בימים האחרונים ועם התקדמות התהליך, מסע ההכפשות חצה כל גבול והביא לפגיעה בשמי הטוב, על לא עוול בכפי", סיכם אדרי במכתב שפרסם, הודה לארדן והסביר כי ההחלטה נלקחה מתוך דאגה לעתיד המשטרה. "אני מודה לשר לביטחון הפנים על האמון הרב שנתן בי כאשר עמד לצידי לאורך כל הדרך. ולעם ישראל על תמיכתו הרבה בי, אשר חש את העוול הרב שנגרם לי".

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שבחר באדרי לתפקיד הביע צער על הסרת המועמדות. "ניצב אדרי הוא אדם שנלחם עשרות שנים למען ביטחון אזרחי ישראל וגם אם עשה טעות במעלה הדרך, הרי שנוהל נגדו מסע הכפשות לא מוצדק שעשה לו עוול נוראי", מסר ארדן. "הליך הגשת המועמדות נוהל בצורה המסודרת והראויה ביותר ומועמדותו של ניצב אדרי נבחנה תחילה מול כל רשויות האכיפה על ידי היועץ המשפטי לממשלה וצוותו ואושרה. למרות ההכפשות ניצב אדרי עבר בדיקת פוליגרף בהצלחה, בדיקה שאף בעל תפקיד אחר אינו עובר בנוגע לעברו".

"מעבר להליכים אלו, אין בדיקה נוספת שניתן לבצע טרם הגשת המועמדות", הוסיך השר. "נבקש להזכיר כי השר ארדן ביקש מוועדת גולדברג לבחון תחילה את שלושת המועמדים בהתאם לקריטריונים שלה, אך הוועדה סרבה". 

mako

שתף כתבה זו