מבזקים

"לוחמי צה"ל שהו בעזה כמה שבועות"

מקור פלסטיני חשף פרטים חדשים על היתקלות הכוח המיוחד ברצועה, שלפיהם שהו לוחמי צה"ל ברצועה מספר שבועות, התחזו לחברי ארגון רווחה ואף חילקו כיסאות גלגלים לנזקקים. ע"פ המקור, זיהוי הכוח היה מקרי

בטחוני5.12.2018 | 21:43

ארכיון | פלאש 90

פרטים חדשים על ההיתקלות של כוח צה"ל בעזה: על פי מקור פלסטיני שמעורה בפרטי חקירת האירוע של חמאס, הכוח המיוחד של צה"ל שהה ברצועת עזה כמה שבועות לפני ההיתקלות ברצועה בחודש שעבר, שבה נהרג סא"ל מ', תחת כסות של ארגון רווחה בשם "במסה", שלו שני סניפים בחאניונס ובתוך העיר עזה.

על פי הנתונים שעולים מחקירת חמאס, הכוח שכר דירה כמה שבועות לפני התקרית ועסק בחלוקת ציוד רפואי לנזקקים, בעיקר כיסאות גלגלים. על פי המקור הפלסטיני, במסגרת החקירה חמאס איתר את הדירה, נכנס אליה במסגרת החקירה, נכנס, מצא את הציוד וכיסאות הגלגלים וסימנים שמעידים שהכוח שהה שם כמה שבועות.

הגילוי של חמאס על הכוח הישראלי היה מקרי לחלוטין. אנשי חמאס תחקרו את הנזקקים שקיבלו את הציוד ולרגע לא חשדו כי מדובר באירוע ביטחוני. עילת המעצר לחברי הכוח הישראלי הייתה בעיה הקשורה לנוסעי הרכב, שביצעו משהו שלא תואם את המקובל בחברה הפלסטינית ולכן נדרשו לחקירה.

 בתחילת השבוע חשף העיתון האינדיפנדנט הבריטי שהכוח פעל במסווה של אנשי סיוע רפואי והלוחמים השתמשו בתעודות זהות "מפורטות מאוד - אך מזויפות". בפרסום חזרו על הדברים שפורסמו במהדורה המרכזית לפיו הלוחמים נכנסו לרצועת עזה דרך מעבר גבול רשמי. בדיווח ציטטו בכירים בחמאס שטענו שהלוחמים השתמשו בתעודות זהות עם שמם של תושבי הרצועה שלא התגוררו בסמוך למיקום בו התקיים המבצע.

דובר מטעם ארגון חמאס סיפר למגזין הבריטי שהארגון תישאל את כל תושבי הרצועה שפרטיהם נמצאו על תעודות הזהות המזויפות שנמצאו, לטענתם באזור תקרית חילופי האש. אותו דובר סיפר שאמנם בוצעו מספר מעצרים של חשודים, אך אף אחד מהם הוא אינו מאלו ששמם נלקח לתעודות המזויפות.

בפרסום נטען כי לאחר שנעצרו במחסום חמאס הלוחמים סיפרו שהם פעילים רפואיים מטעם עמותה לא ממשלתית ואף נטען שחלק מהכוח היה מורכב מלוחמות. לטענת הדובר שהתראיין בכתבה "הלוחמים היו מוכנים מראש עם סיפור הכיסוי". עם זאת, הדובר הכחיש את הדיווח שפורסם ב"אולפן שישי" לפיו הכוח הפעיל בסיס בתוך שטח הרצועה - קרוב לתקרית חילופי האש.

דובר נוסף מטעם חמאס, שלא הזדהה בשמו, סיפר למגזין הבריטי - שלא על דעת חמאס שהכוח עסק בהחלפת מתקני האזנה משוכללים שפועלים בתוך שטח הרצועה.

mako

שתף כתבה זו