מבזקים

יריית הפתיחה של ליאון: מכרז להקמת 72 יח"ד

אחרי שקיבל אמש את המפתחות לניהול העיר בטקס חגיגי, יוצא ליאון במכרז ראשון ליזמי הנדל"ן בבירה • במסגרת המכרז, יתמודדו היזמים על הקמת 72 יחידות דיור להשכרה ארוכת טווח במרכז העיר במחירי שכירות מופחתים ומפוקחים • כל הפרטים

חדשות בארץ5.12.2018 | 19:19

הדס פרוש, פלאש 90

עיריית ירושלים יוצאת בימים אלו במכרז פומבי להקמת 72 יחידות דיור להשכרת דירות שיכללו שטחי מסחר, משרדים, חניונים ושטחי ציבור במתחם בית מזי"א, הצמוד לתיאטרון בית מזי"א, במרכז העיר.

יחידות הדיור בבניין שיוקם תיועדנה למטרת השכרה ארוכת טווח למגורים למשך תקופה שלא תפחת מ-20 שנה ברציפות, כאשר 40 יח"ד בשטח שלא יעלה על 45 מ"ר כל אחת, תיועדנה לדיור בשכר דירה מפוקח ושאר יחידות הדיור תיועדנה להשכרה בשוק החופשי.

בהודעה שפורסמה לפני שעה קלה מטעם העירייה, נכתב כי ירושלים מהמובילות בתחום דיור להשכרה והיא מהראשונות להקצות קרקע עירונית לטובת קידום פתרונות דיור בר השגה לצעירים.

"ירושלים בראשותי שמה לה למטרה לייצר פתרונות מגורים ברי השגה עבור הזוגות הצעירים, וכך אעשה. פרויקט בית מזי"א ימשיך את חיזוק מרכז העיר והמשך התנופה התעסוקתית והתרבותית שמאפיינת אותו בשנים האחרונות. פרויקט זה מצטרף לפרויקטים נוספים שנבנים בעיר ושעוד יבנו", צוטט ראש העיר הנכנס, משה ליאון, בהודעה.

משבר בירוקרטי עמוק

חודש חלף מאז הבחירות לראשות העיר, אך אמש זה הפך לרשמי, עם העברת מפתחות ניהול העיר על ידי המשמר היוצא, ניר ברקת, לידיו של ליאון, בטקס חגיגי שנערך באולם מועצת העיר שבקומה השישית בכיכר ספרא.

מצוקת הדיור אמנם ניכרת ומורגשת בכל הארץ, אך בירושלים היא זועקת עוד יותר – והמחירים ממריאים בהתאם.

אם במבט חרדי המשבר מתאפיין בעיקר במחסור בפרויקטים ובשיווקים "לצביון חרדי", ממבט כללי על המתרחש ברשות המקומית נראה כי בפני ליאון עומדת עבודה קשה בהרבה.

בירת ירושלים, שמתאפיינת בעומס בירוקרטי חמור, נוסף לכל השלכות העיר העתיקה הדורשת במקרים רבים "שימור" הפרויקט, הביאה לכך שיזמים רבים העדיפו שלא לבנות בעיר. מי שכבר כן החליט ליזום פרויקטים בבירת ישראל, נאלץ היה להתמודד בבירוקטיה וסחבת שנפרשה על פני ממוצע של עשור, עד אשר אכן יצא הפרויקט לדרכו.

נוסף על כך, בכל הנוגע לסוגיית קידום הבניה החדשה בעיר, יצטרך ליאון להתמודד לא פעם עם 'הפרעות' מצד קובעי המדיניות בממשלה, שיעדיפו לחסוך משבר מדיני בעקבות בניה חדשה מחוץ לקו הירוק.

זו גם הסיבה לכך שכמעט כל קמפיין הבחירות של המתמודד לראשות העיר, יוסי דייטש, שהפסיד בסיבוב הראשון, התמקד בפתרון למצוקת הדיור בעיר בכלל ומצוקת הדיור החרדית בפרט.

גם חבר מועצת העיר מטעם סיעת ש"ס, פיני עזרא, הנמנה בין כותבי מדור הדעות כאן ב'ביזנעס' ונטל חלק בשורה של דוי הוועדות המקצועיות בכיכר ספרא, בקדנציה הקודמת בעירייה, התריע על כך.

ליאון פתח את הקדנציה בבשורה טובה, אך המהמורות הכבדות טרם הגיעו לפתחו. הציון במבחן הגדול של ראש העיר הנכנס, תלוי במידה רבה ברפורמה לטיפול בעומס הבירוקרטיה הזועק לשמים.

ביזנעס

שתף כתבה זו