מבזקים

נתניהו בפגישה דחופה עם פומפאו: "לעצור את חיזבאללה או שנפעל"

פגישת נתניהו-פומפאו - ישראל במסר חריף ללבנון דרך ארה"ב: "תעצרו את הפעולות האחרונות שנוקט החיזבאללה או שניאלץ לפעול בעצמנו". המסר של נתניהו: בעקבות אירועים במרחב לבנון בתקופה האחרונה. פרסום ראשון

מדיני4.12.2018 | 00:03

ארכיון | מתי שטרן, שגרירות ארה"ב בישראל

ראש הממשלה נתניהו נפגש הערב (שני) בבריסל עם מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו, בפגישה שהוגדרה כ"דחופה". הערב פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי נתניהו יעביר בפגישה מסר חריף ללבנון בזו הלשון: "תעצרו את הפעולות האחרונות שנוקט החיזבאללה או שניאלץ לפעול בעצמנו".

בישראל מבהירים כי לא מדובר בפגישת תיאום רגילה. אזהרת ישראל ללבנון מתייחסת לאירועים ספציפיים במרחב לבנון. ברקע האזהרה: הניסיון המתמיד והמתמשך של חיזבאללה ואירן לעקוף את פעולות הסיכול של חיל האוויר ולהעתיק את מלאכת ייצור הטילים המדויקים לאדמת לבנון, אם כי ייתכן שמדובר גם בפעולות אחרות וחריגות שמבצע ארגון הטרור. ייתכן שלכך התכוון נתניהו כשדיבר על "נושא ביטחוני עלום" שמצדיק את המשך קיום הממשלה הצרה ושמירת תיק הביטחון בידיו. בלשכת ראש הממשלה סרבו להתייחס לפרסום.

בפתח הפגישה הדליק ראש הממשלה נר שני של חנוכה יחד עם מזכיר המדינה. לראש הממשלה מתלווים ראש המוסד, ראש המל"ל והמזכיר הצבאי. נתניהו אמר בפתח הפגישה: "אני רוצה להודות לך על כל פועלך, על הצהרותיך התקיפות בנושא ההפרה האחרונה של אירא בעקבות ירי הטילים הבליסטיים. אני מצפה לדון עמך בדרכים בהן נוכל לפעול יחד כדי לבלום את התוקפנות האירנית באזור - בסוריה, בעיראק, בלבנון ובמקומות אחרים, ולהמשיך במאמצינו להשיג שלום וביטחון עבור כולם".

נתניהו יצא לפגישה כשהוא מלווה בראש המוסד, ראש המל"ל ומזכירו הצבאי. עם המראתו אמר ראש הממשלה כי מדובר ב"פגישה חשובה" והוסיף: "אנחנו נמצאים בקשר שוטף עם ידידינו האמריקנים. אני אדון עם מייק פומפאו על שורה של התפתחויות באזורנו ועל הדרכים שאנחנו נוקטים יחד כדי לבלום את התוקפנות של אירן וגרורותיה בצפון. כמובן שנדון גם בנושאים אחרים".

הפגישה בין השניים, שנקבעה בשבוע שעבר, אמורה הייתה להתקיים בהמשך השבוע, אך היא הוקדמה משום שפומפאו צריך לשוב לארה"ב להשתתף בהלווית הנשיא לשעבר, בוש האב, שהלך בסוף השבוע לעולמו. מיד בתום הביקור צפוי ראש הממשלה לשוב לארץ.

בחודש אפריל האחרון ביקר מזכיר המדינה האמריקני בישראל ונועד עם ראש הממשלה. השניים דנו במגוון נושאים ובהם האיום האירני. "שת"פ צמוד עם בנות ברית הוא חיוני למאמצים נגד אירן", אמר פומפאו בתום פגישתם של השניים. "אנחנו מודאגים מהרצון של אירן לשלוט במזרח התיכון ועמדתנו היא שזכותה של ישראל להגן על עצמה. אם לא נצליח לתקן את הסכם הגרעין - ארה"ב תפרוש ממנו ".

mako

שתף כתבה זו