מבזקים

במקום זילבר: מנדלבליט ישתתף בעצמו בדיון בוועדה לביקורת המדינה

יממה לפני הדיון בנושא "מעמד שומרי הסף", הודיע היועמ"ש ליו"ר ח"כ יחימוביץ' כי יופיע בעצמו בוועדה במקום המשנה שלו דינה זילבר. חבר הוועדה, ח"כ בצלאל סמוטריץ', קרא לח"כים להחרים את הדיון אם זילבר תשתתף בו

משפטי2.12.2018 | 19:22

יונתן זינדל, פלאש 90

ברגע האחרון, הודיע הערב (ראשון) היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי ישתתף בעצמו בדיון מחר בוועדה לביקורת המדינה בנושא "מעמד שומרי הסף". מנדלבליט יגיע לדיון במקומה של המשנה שלו, דינה זילבר, וזאת לאחר ששרת המשפטים איילת שקד אמרה כי לא תאפשר לזילבר להופיע בוועדות הכנסת או בממשלה. עם זאת, זילבר תופיע מחר בדיון בוועדת הכלכלה.

את ההודעה מסר היועץ המשפטי לממשלה ישירות ליו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ'. בתגובה מסרה יחימוביץ' כי "צר לי שזילבר לא תגיע לדיון, אך החלטת היועמ"ש לגיטימית וחוק יסוד הכנסת מאפשר לו, או לחילופין לשרת המשפטים איילת שקד, להופיע לדיון במקומה". עוד הוסיפה יו"ר הוועדה כי מנדלבליט אמר לה מפורשות שזילבר תופיע בוועדות הכנסת השונות כבר השבוע, ולכן סברה כי איומיה של שקד לא נשאו פרי.

בתוך כך, היועץ הנחה כי זילבר תייצג אותו מחר בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בנושא הסכם החלב, נושא שריכזה את הטיפול המשפטי בו בתקופה האחרונה. בשבוע שעבר קרא ח"כ בצלאל סמוטריץ', חבר הוועדה לביקורת המדינה, להחרים את הדיון אם זילבר תשתתף בו. כמו כן, בוועדת הכלכלה - שבה תופיע זילבר מחר, אין אף חבר מהבית היהודי.

הסערה סביב עו"ד זילבר החלה לפני כחודש, כשבמהלך דיון בוועדת החינוך התרבות והספורט של הכנסת תקפה את חוק הנאמנות בתרבות ואמרה כי "הארץ שינתה את פניה". לדבריה, "הימים אינם פשוטים והם מביאים איתם לא רק חוקים חדשים אלא גם מילים חדשות: משילות, נאמנות והתגברות".

היא הוסיפה כי "זהו שיח לעומתי פוצע, מצלק, מסמן ומתייג - מי לנו, מי לצרינו, ואם יש מי שנאמן אז יש מי שבוגד, גיס חמישי. הבו לנו יועמ"שים צייתנים, אמנים מסורסים, תקשורת מרוסנת, עם ממושמע, מחונך, שחשיבתו אחידה". דבריה גררו ביקורת חריפה, ובעקבותיה היא ננזפה על ידי מנדלבליט שכתב לה: "החלטתי להעיר לך בגין ההתבטאות האמורה, אותה אני רואה בחומרה, שכן זו חרגה לעמדתי באופן ממשי ממרחב ההתבטאות המקובל והראוי ליועץ משפטי בשירות הציבורי. אני מצפה ממך לנהוג בשיקול דעת להבא ולהימנע מהתבטאויות דומות".

לאחר דבריה של זילבר בוועדת החינוך, שלחה שקד מכתב חריף למנדלבליט, בו דרשה כי זילבר תפסיק לייצג את משרד המשפטים בדיונים בממשלה ובכנסת ובכל פורום ציבורי. היועמ"ש השיב כי הסמכות לקבוע מי ייצג את עמדת היועמ"ש היא שלו, אך כי בכוונתו לברר את הדברים עם זילבר.

"המשנה ליועמ"ש דינה זילבר פעלה בחוסק סמכות בהתבטאויותיה הפוליטיות", כתבה השרה. "לפי חוק יסוד הכנסת, הסמכות על בחירת נציגי הממשלה בוועדות הכנסת נתונה לשר הממונה, ולו בלבד. לפיכך, ונוכח הנזיפה של היועמ"ש בעו"ד זילבר, לא אאפשר את הופעתה בוועדות הכנסת במושב הקרוב".

וואלה

שתף כתבה זו