מבזקים

פרשת וישב תשע"ט, שורש, יקב צרעה.

מדור שבועי מרתק באדיבות מומחה היינות שרגא גבהרד | והשבוע: יקב צרעה.

יין ואלכוהול29.11.2018 | 23:35

pixabay

פרשת וישב תשע"ט, שורש אדום 2016, יקב צרעה.

בסוף הפרשה אנו מוצאים את שר המשקים חולם על סחיטת ענבים, אלא מה? על מה יחלום? את זה הוא עושה מאז שהוא נער, עד שתפסו אותו בגלל הזבובים שנפלו ליין כי לא השגיח עליהם די הצורך.

יוסף הביא לו פתרון מאד מעודד, והוסיף בקשה: "תזכיר אותי לפני פרעה".

שר המשקים כמובן שכח, אלא מה?

מזל שהטיפש הזה שכח, אם הוא היה זוכר, הוא היה מספר לפרעה, פרעה היה משחרר את יוסף, והוא היה הולך להיות עבד באיזשהו מקום לא ידוע, וכשהיה צריך אותו בשביל חלום פרעה, איש לא היה יודע היכן לחפש אותו. כך הוא נמצא במקום שמור בדיוק בשביל מתי שיצטרכו אותו.

אבל אם הבטלן הזה שכח מיד כעבור חמש דקות, איך זה שכעבור שנתיים ימים, הוא לפתע נזכר?

ההסבר פשוט. חז"ל אומרים שיוסף יצא מבית האסורים בראש השנה, החלום של פרעה היה כעבור שנתיים מהחלום של שר המשקים, זאת אומרת שכאשר הוא חלם שהוא סוחט ענבים, זה היה חלום שהגיע ישר מתוך המציאות, הבציר בארץ ישראל הוא שבוע או שבועיים אחר ראש השנה, אבל במצרים חם יותר, ראש השנה זה עונת בציר ענבי היין. זאת אומרת שישירות  מתוך הבציר הוא הגיע לבית הסוהר, והמציאות המשיכה ללוות אותו אל תוך החלום.

יין טוב צריך לנוח בחבית שנתיים. זאת אומרת שבראש השנה כעבור שנתיים הוא מוזג לפרעה איזשהו  בלנד ים תיכוני או בלנד בורדו, ולפתע קופצת לו תמונה בראש: "אי, זה היין שעשיתי תחילה בהקיץ ואחר כך בחלום"! על היין הזה פתר לי יוסף את החלום, והוסיף בקשה שאזכיר אותו.

הנה מיד אני ניגש אל פרעה.

מה יותר פשוט השנה מלהמליץ על יין שהיה סביבות שנה וחצי בחבית? לא את מה שהמצרי המזוהם עם הזבובים סחט, אלא משהו סטרילי משובח תוצרת הארץ.

'יקב צרעה' נחשב לאחד מהיקבים המובילים בארץ והיין 'שורש אדום' הוא בלנד בורדו סירה (48%), קברנה סוביניון (38%), ופטי ורדו (14%). זן הקברנה מעניק ליין את עמוד השדרה והעומק, ענבי הסירה תורמים לאופיו השחור של היין, וענבי פטי ורדו מוסיפים גוף וטעמי פרי רעננים.

המחיר 145 ₪  כשרות: רבנות מקומית , O.K

לחיים ושבת שלום
שרגא גבהרד – יועץ בתחום הכשרותי והמקצועי ביין, סדנאות יין וסיורי יקבים: 052-6176201.
http://kosher-wine.co.il

לעמוד היקב  

הרצאה יחודית, מעניינת וטעימה.
"כשרות היין" "חשיבות היין". "יין בתורה". "תהליך עשיית היין". "איך מתאימים וטועמים יין". "נזקים בכרמים ויקבים" ועוד מגוון נושאים רבים ומעניינים, מלווה בטעימת יינות. מתאים לכל ציבור, לפרטים נוספים לחצו כאן

שתף כתבה זו