מבזקים

המאבק ב-Airbnb: ארדן קורא לסנקציות בארה"ב

השר גלעד ארדן פנה למושלים בארה"ב וביקש מהם לנקוט בסנקציות כלכליות ולהתבטא כנגד חברת Airbnb

מדיני28.11.2018 | 15:01

השר גלעד ארדן בכנס | צילום: שרון עידן, יח"צ

עם הודעת חברת Airbnb על החלטתה להסיר מהאתר יחידות השכרה של אזרחים ישראלים ביהודה ושומרון, כונס צוות בין-משרדי מקרב משרדי הממשלה הרלוונטיים בהנחיית השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן על מנת ללמוד לעומק את הסוגיה ומשמעויותיה ולבחון את דרכי הפעולה והכלים כנגד החלטת החברה.

הצוות הוקם על ידי המשרד לנושאים אסטרטגים בשיתוף פעולה עם שר התיירות יריב לוין ומשרדו, משרד החוץ, משרדי המשפטים והכלכלה ורשות המסים. הצוות מפעיל מגוון של כלים על מנת להתמודד עם החלטתה הפסולה והמוטעית של החברה ודן בכלים הכלכליים- רגולטיביים השונים האפשריים בישראל ובארה״ב וממשיך בפעילותו.

כחלק ממגוון הפעולות שננקטות, שלח השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן מכתבים לחמשה מושלים בארצות הברית: למושל ניו יורק Andrew Coumo, למושל קליפורניה Jerry Brown, למושל אילינוי Bruce Rauner, למושל מיזורי Mike Parson, למושל פלורידה Rick Scott ולמושל פלורידה הנבחר Ron DeSantis.

במכתב מציין השר ארדן את הערכים הדמוקרטים המשותפים ומבקש מהמושלים לבחון את החקיקה כנגד החרם במדינתם, להתבטא נגד החלטת חברת AIRBNB, ולנקוט בצעדים רלוונטיים נוספים כולל צעדים כלכליים נגד החברה:

"כשר האחראי על המערכה כנגד ה- BDS, ברצוני להסב את תשומת ליבך להודעה של חברת Airbnb לפיה היא תסיר מהאתר שלה עסקים ישראליים הממוקמים ביהודה ושומרון. בכך החברה מאמצת את הפרקטיקות והנרטיבים האנטישמיים של תנועת ה-BDS.

"ה- BDS אינה תנועה המעוניינת בקידום השלום או עתיד טוב יותר לפלסטינים, אלא בעשיית דמוניזציה ובאפלייה כנגד מדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה במזה"ת ובעלת הברית החזקה ביותר של ארה"ב באזור.

"המדיניות של Airbnb הנה מדאיגה במיוחד כשמבינים שהיא מכוונת אך ורק כלפי ישראל. מדיניות כזו אינה מיושמת כלפי אף אזור אחר בסכסוך. מדובר בפרקטיקה אנטישמית (בתקווה שלא בכוונה) של יישום אמות מידה כפולות כלפי ישראל, שאינן נהוגות כלפי אף מדינה אחרת.

"אני מבקש שתתבטא כנגד החלטת Airbnb, ושתנקוט בכל צעד רלוונטי נוסף, כולל צעדים הנוגעים לקשרים המסחריים בין החברה לבין המדינה שלך ועובדי המדינה במדינתך".

יצויין בנוסף כי השר גלעד ארדן נפגש בעבר ודן במאבק בחרם בעבר עם מושל ניו יורק Andrew Coumo, עם מושל אילינוי Bruce Rauner, עם מושל פלורידה Rick Scott, שיכנס בינואר הקרוב לתפקידו בסנאט כנציגה של פלורידה ועם מושל מיזורי הקודם. בפגישתו עם המושלים סקר השר ארדן בפניהם את הקשרים בין ארגוני חרם לגורמים הקשורים לארגוני טרור כולל החמאס.

בנוסף לכך, פנה המשרד לחברים ברשת הפרו-ישראלית העולמית שהוקמה בסיוע של המשרד לנושאים אסטרטגיים על מנת לבקש מהם לפנות למושלים במדינותיהם כדי שישתמשו בחוקים שאושרו במדינות אלו נגד חברות וארגונים הנוקטים בחרם על מדינת ישראל. חוקים כגון אלו קיימים ב 26 מדינות בארה"ב וביניהם ניו יורק, פלורידה ואילינוי וחקיקה נוספת נגד חרמות קיימת גם בצרפת, בערים מרכזיות בגרמניה ובבריטניה.

השר לנושאים אסטרטגיים גלעד ארדן מסר היום: ״אנחנו נפעל בכל הדרכים האפשריות כדי לבטל את ההחלטה הפסולה המפלה אזרחים במדינת ישראל ופוגעת בהם כלכלית בשל מקום מגוריהם״.

ביזנעס

שתף כתבה זו