מבזקים

שיחת השיבוש: "יש מצלמה באוטו"

בית המשפט האריך ב-4 ימים את מעצרו של לורן אנקרי, החשוד בהריגת 8 בני משפחת עטר בתאונה הקטלנית בכביש 90. המשטרה בודקת חשד שלפיו הוא ניסה לשבש את החקירה עם בנו אחרי התאונה: "יש מצלמה ברכב שלא עובדת"

חדשות בארץ9.11.2018 | 14:18

זירת התאונה | דוברות מד"א

לאחר דיון בבית המשפט השלום בבאר שבע, הוארך ב-4 ימים היום (שישי) מעצרו של לורן אנקרי, נהג הג'יפ שהתנגש חזיתית במכונית שבה נסעו בני הזוג עטר וששת ילדיהם ז"ל על כביש 90 לפני שבועיים. המשטרה טענה כי אנקרי ניסה לשבש הליכי חקירה מיד לאחר התאונה וניסה לתאם עם בנו גרסאות. סנגוריו של אנקרי, מנגד, טוענים שעשה זאת מתום לב. אנקרי נמצא במעצר תחת השגחת שב"ס.

במהלך הדיון בבית המשפט, במשטרה טענו שאנקרי התקשר לבנו מיד לאחר התאונה וניסה לתאם עמו גרסאות. לפי החשד, בשיחת הטלפון הבן שלו אמר לו שיש ברכב מצלמה, שככל הנראה תיעדה את התאונה. לאחר מכן, הבן אמר לאנקרי כי המצלמה לא עובדת וחזר על כך מספר פעמים. אנקרי חשוד בעבירות הריגה, נהיגה תחת השפעת סמים, שיבוש הליכי חקירה ועקיפה בדרך שאינה פנויה. סנגוריו טוענים שמצבו הפיזי והנפשי של אנקרי קשה, וכי קיים חשש שיפגע בעצמו.

עורכי הדין אביעד חייט וינון היימן, סנגוריו של אנקרי, מסרו בתגובה: "הוגש ערר מטעמנו מכיוון שלשיטתנו החלטת הארכת המעצר לוקה בחסר רב ולא מעניקה תשובות לטעמים כבדי המשקל שהועלו בדיון, בכלל זה הפגת החשש הלכאורה משיבוש מהלכי חקירה שהיה, לשיטתנו בעוצמה נמוכה עד כדי לא קיים כך שלא הונחה תשתית שעשויה להצדיק הארכת מעצר בפעם השלישית. היה על היחידה החוקרת למצות את החקירה במסגרת ימי המעצר שניתנו לה ומשלא עשתה כן נפעל ונמצה כל הליך לשם שחרור מרשינו לאלתר".

בדיון הקודם בהארכת מעצרו של אנקרי, נציג המשטרה טען במהלך הדיון כי קיים חשש שאנקרי ישבש את החקירה אם ישוחרר, ומנגד טוענים עורכי דינו כי התאונה הייתה בלתי נמנעת בשל תנאי הדרך. סנגוריו של אנקרי, עורכי הדין ינון היימן ואביעד חייט, מסרו בעקבות החלטת השופט כי "מדובר באדם נורמטיבי לחלוטין, ממקימי יחידת דובדבן ויחידת לוט"ר. מדובר בתאונה שהיא בלתי נמנעת ככל שהיא נוגעת לרמת האחריות שלו. אין מדובר בתאונת פגע וברח או הפקרה. שעה שרמת הבטיחות והתקינות הן של מקטע הדרך והן של הרכב המעורב וככל שתתקדם החקירה יתברר כי גורמים חיצוניים הובילו או תרמו תרומה משמעותית לנפח הנזק ורמת הנפגעים".

עורכי הדין ציינו כי מיד לאחר התאונה ניסה אנקרי לשבור את חלון הרכב הנפגע בידיים חשופות ולחלץ את נוסעי הרכב. "ידו נשברה כאשר ניסה לשבור את החלון והוא ראה את הרכב עולה באש מול עינו", אמרו. "גם אשתו ובתו פגועות וחבולות. אנו מקווים שכשהחקירה תסתיים הוא יוכל לחזור לחיק משפחתו. בכוונתנו להגיד ערער על החלטת בית המשפט כי לשיטתנו לא יתכן שיעשה שימוש בהליכי מעצר לשם חקירה כמקדמה על חשבון העונש".

אנקרי, החשוד בהריגה, הגיע ביום חמישי עם חוקרי המשטרה לזירת האירוע על מנת לשחזר את רגע התאונה. זאת, לאחר שבחקירתו במשטרה מסר גרסה שלפיה השמש סינוורה אותו. עם זאת רגעים לפני שהחל השחזור, הוא התמוטט ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים סורוקה. הטענה המרכזית של הנהג היתה כי סונוור על ידי השמש, וכתוצאה מכך סטה מנתיבו ופגע חזיתית ברכב שבו נסעו שמונת בני משפחת עטר מהיישוב פסגות - שנהרגו כולם.

אנקרי טען עוד בחקירתו כי הנסיעה היתה שגרתית עד שבשלב מסוים הוא ראה הבזק של אור מהשמש, ואינו זוכר מה קרה בדיוק. כשפתח את העיניים הרכב היה הרוס. הוא יצא החוצה, כך סיפר לחוקריו, רץ לחלץ את הילדים מהרכב הבוער ותוך כדי נפצע בידו.

במסגרת החקירה המשטרה ביססה את החשד לשמונה סעיפי הריגה נגד הנהג הפוגע אחרי שנמצא ברשותו סם. לא היה לו מרשם לקנאביס רפואי וזאת למרות שהוא אכן חולה וזכאי לקבל מרשם. יחד עם זאת, הוא לא השלים את הליך בקשת הרישיון, לטענתו בשל עצלנות, ולכן החליט לרכוש בעצמו את הסם. בדיקות דם נלקחו למעבדה והתוצאות צפויות להגיע בקרוב.

mako

שתף כתבה זו