מבזקים

לפחות מחצית מבתי הדין במצב לא ראוי

במהלך דיון בוועדת הכספים נחשף כי למעלה ממחצית מבתי הדין ברחבי הארץ נמצאים במצב לא ראוי. ח"כ גפני: "המצב בבתי הדין לא נורמלי לחלוטין, חצי במקום לא ראוי, והחצי השני לא מתקרבים במצבם לבתי המשפט"

חדשות בארץ5.11.2018 | 18:02

יונתן זינדל, פלאש 90

בדיון בוועדת הכספים שהתקיים היום (שני) נחשף כי למעלה ממחצית מבתי הדין ברחבי הארץ נמצאים במצב לא ראוי.

במהלך הדיון ניתנה סקירה לגבי מצב בתי הדין ברחבי הארץ ועלה כי בתי דין רבים אינם במצב ראוי, גם לעמדת חטיבת הנכסים בחשב הכללי. לגבי מספר מוקדים עלו חילוקי דעות בין הצדדים באשר למצבם. לצד כך נמתחה ביקורת כי בניגוד לבתי המשפט בתי הדין ממוקמים במבנים בשכירות בלבד, שפעמים רבות מוסבים לצרכי השימוש, דבר המעורר בעיות רבות בשטח.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני: "הועברו אלינו בקשות לתקצוב בינוי בתי המשפט ואני ביקשתי לדעת מה קורה עם בינוי בתי הדין של כלל הדתות בישראל. מעולם לא התקיים פה דיון בנושא עם נתונים ואנחנו רוצים לדעת מה קורה איתם".

הרב דוד מלכא, מנכ"ל בתי הדין הרבניים: "ראינו פרסומים שונים לגבי בינוי בתי המשפט ברחבי הארץ, אך אין מענה לזכות שלנו לקבל דיור הולם לבתי הדין הרבניים, למה אין פרסומים כאלה? אשמח שיהיו. בתי הדין עדיין במבנים שכורים, אמנם בית הדין באשקלון קיבל את מבנה בית המשפט הישן אך כל השאר במצב אחר לגמרי".

הרב מלכא פירט לבקשת הוועדה את מצב בתי הדין ברחבי הארץ: "לגבי בית הדין הגדול בירושלים רק לפני מספר שנים נכנסו אליו אך הוא נבנה במקור כמבנה מגורים שלא הצליחו לשווק והוסב לבית הדין, כאשר ההסבה לא מתאימה. באילת – עכשיו עשו הקצאה תקציבית חדשה, מדובר על שטח של 100 מטר לשכירות, במסגרת קריית הממשלה בעיר. בב"ש – יש מבנה בשכירות המתאים לצרכים.

"באשקלון יש מבנה לשכירות ששופץ. באשדוד בית הדין לא עונה לצרכים, צפוף, קטן. יש מבנה של עיריית אשדוד שמתאים לנו, ניתן להשכיר אותו. ברחובות, בית הדין הכי גרוע, ברמה קיצונית. בת"א כבר 8 שנים מחכים למקום, המבנה מאוד מיושן, לא עונה לצרכים. היה מכרז שנפל. בנתניה גם יש מבנה שלא מתאים, ללא מיזוג. גם לפי הדיור הממשלתי 5 בתי דין לא מתאימים. בחיפה אין אוורור מבחוץ, בטבריה – עברו לדיור חדש ב-2016, אך יש מחסור חמור בשטח קבלת קהל. בצפת יש הכנה של פרוגרמה, המבנה הנוכחי לא מתאים".

ח"כ יצחק וקנין אמר בדיון: "מה שהמדינה עושה זו אחיזת עיניים גדולה בכל הנוגע לבתי הדין, מעבירים אותם למבנים ישנים, מה אכפת לכם וכך זה הולך לאורך ולרוחב, במקומות שלא ראויים. בושה וחרפה למדינה שמתייחסת כך. אתם רוצים להוריד את רוח העם, שיסתכלו על בתי הדין בצורה כזו. זה לא רק גירושין, עוד דברים נידונים שם, כל מי שעושה צוואה הולך לבתי הדין כדי לחסוך כסף וכי זה טוב יותר. אני מתבייש שזו המציאות".

אסף עופר, חטיבת נכסים, החשב הכללי: "בית הדין הרבני הגדול בים, נעשה בשיתוף עם הנהלת בתי הדין דאז, אם ההנהלה רוצה בית דין חדש, אנחנו פתוחים לשמוע. יש מגרש שמיועד לרבנות ולבין הדין הגדול, ככל שיהיה תקציב אין לנו בעיה לבנות".

יו"ר הוועדה סיכם את הדיון: "המצב בבתי הדין לא נורמלי לחלוטין, חצי במקום לא ראוי, והחצי השני לא מתקרבים במצבם לבתי המשפט, שאנחנו מברכים על ההיכלים שנבנו להם אך מנגד בתי הדין במצב בלתי מתקבל על הדעת. אני מבקש מבתי הדין - תכינו תוכנית מסודרת בתוך חודש, לגבי כל בית דין בארץ והצרכים שלו, מה הנהלת בתי הדין מבקשת שיהיה בכל בית דין.

"את זה נעביר לגופים הרלוונטיים ונראה מה המענה. לגבי בתי הדין השרעיים, אני מבין שיש דיאלוג שמתקדם, אני מבקש שתעדכנו אותי בתוך חודש בהתקדמות ככל שיש, אם לא יסתדר נדון גם בזה. לגבי בתי הדין הדרוזים, אותו דבר, תפנו מכתב למנהל הדיור ותציינו את הצרכים, תעדכנו אותנו בהתקדמות וכל שצריך נדון בזה".

כיכר השבת

שתף כתבה זו