מבזקים

5.5 שנות מאסר לאיש הבנק המחתרתי בבורסת היהלומים

לאחר שמנחם מגן ספג 4 שנות מאסר, קנס בסך 125,000 ₪ וחילוט רכוש בהיקף של מיליונים, ומאיר אוחנה הורשע ונגזרו עליו 7.5 שנות מאסר,  קנס של מיליון ש"ח וחילוט רכוש זהה למגן – הגיע תורו של דורון אלעד, השותף בבנק המחתרתי • 5.5 שנות מאסר, מאסר על תנאי, קנס בסך 750 אלף ש"ח וחילוט בגובה 8 מיליון ש"ח

כלכלי9.10.2018 | 09:51

הבורסה ליהלומים ברמת גן. צילום: מרים אלסטר | פלאש 90

בית המשפט המחוזי בת"א באמצעות השופטת חיימוביץ' גזר 5.5 שנות מאסר, מאסר על תנאי, קנס בסך 750 אלף ש"ח וחילוט בגובה 8 מיליון ש"ח על דורון אלעד. אלעד הורשע בגין מעורבותו בפרשה המכונה "צ'ק ליסט" (הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים) בעבירות על חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה, חוק מס ערך מוסף וכן עבירות שיבוש והשמדת ראיות.

כזכור, מדובר בפרשה מסועפת ורחבת היקף בה נחשפה מסכת פעילות עבריינית כלכלית בהיקפי ענק, שנעשתה תוך שימוש במתחם הסגור של הבורסה ליהלומים ברמת גן. לפי הכרעת הדין, אלעד הפעיל יחד עם מנחם מגן עסק לא רשום למתן שירותי מטבע בבורסה ליהלומים, בין השנים 2011-2005. השניים נתנו שירותי מטבע למאות לקוחות וסיפקו חשבוניות כוזבות בהיקף של מעל למיליארד שקלים, תוך הסתרת פעולותיהם מרשויות המס ומהרשות לאיסור הלבנת הון.

בנוסף העמידו השניים נכסים פיננסיים בחו"ל ליהלומנים ואנשים אחרים, ניכו צ'קים והמירו מטבע בהיקפים ניכרים ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. כמו כן, פעלו לקבלה ולהוצאה של חשבוניות פיקטיביות עבור לקוחותיהם היהלומנים. הנאשם ומגן גם דאגו לשבש את החקירה על ידי הסתרת תיעוד פעילותם העבריינית במקומות מסתור ועל ידי השמדתו. אלעד אף התחמק מתשלום מס הכנסה ומס ערך מוסף שנבע מהכנסותיו מפעילותו.

במסגרת הפרשה הורשע שותפו של אלעד מנחם מגן במסגרת הסדר טיעון ונגזרו עליו 4 שנות מאסר, קנס בסך 125,000 ₪ וחילוט רכוש בהיקף של מיליוני שקלים. מעורב בולט נוסף בפרשה, מאיר אוחנה, הורשע ונגזרו עליו 7.5 שנות מאסר,  קנס של מיליון ש"ח וחילוט רכוש בהיקף של מיליוני שקלים.

מפרקליטות מיסוי וכלכלה נמסר כי: "אלעד פעל כחוליה מרכזית בפעילות עבריינית שיטתית שבוצעה תחת מסווה של עסק למסחר ביהלומים בבורסה ליהלומים ברמת גן. במשך 7 שנים אפשרה פעילותו מסכת ענפה של הוצאת וקבלת חשבוניות כוזבות, ניכיון צ'קים, העמדת נכסים והמרת מטבע בסכומי עתק והכל ללא דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון. כל זאת כאשר אלעד גורף לכיסו רווחים בסך מיליוני שקלים מבלי לשלם עליהם מיסים כחוק. אלעד אף השמיד ראיות ופעל לשיבוש חקירה עתידית של רשויות האכיפה. פעילותו, שנעשתה בתחכום רב על מנת להעשיר את כיסו הפרטי על חשבון הציבור כולו, סייעה להוציא כספים מחוץ לישראל וסיכלה את משטר הדיווחים העומד בליבו של חוק איסור הלבנת הון".

בתיק מטפלים הפרקליטים אורנה גלבשטיין, אלון גילדין ורוי גורדון מפרקליטות מיסוי וכלכלה. כתבי האישום הינם פרי חקירה רחבת היקף שנחקרה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה) במשטרת ישראל, יחידת יהלום של רשות המיסים, חקירות מכס ומע"מ ירושלים והרשות לאיסור הלבנת הון.

ביזנעס - לכתבות נוספות באתר לחצו כאן

שתף כתבה זו