מבזקים

הטרמפ לשכם, המצוד והחשש בצה"ל

כוחות צה"ל והשב"כ ממשיכים במרדף אחר המחבל אשראף נאוועלה שביצע את הפיגוע הרצחני באזור התעשייה בברקן לפני יומיים. במערכת הביטחון מעריכים שהמחבל לא מאורגן לשהייה ממושכת בחוץ, והנחו לפעול באינטנסיביות מחשש שיצליח להשיג ציוד שיאפשר לו להסתתר עוד ימים רבים. ליברמן: "זמנו הולך ואוזל"

בטחוני10.10.2018 | 00:43

דובר צה"ל

יומיים לאחר הפיגוע הרצחני באזור התעשייה ברקן, בצה"ל ובשב"כ ממשיכים במרדף אחר המחבל אשראף נאוועלה. למרות שכוחות הביטחון בוחנים מספר קצות חוט, כל המידע הקיים עדיין לא מאפשר מצוד קונקרטי שיביא לתפיסתו או הפגיעה בו. בצה"ל מעריכים שכל הפעולות הנעשות מאפשר לכוחות להתקרב אליו ומבהירים שהמרדף יימשך ככל שיידרש. שר הביטחון ליברמן: "מתקרבים אל המחבל, הזמן שלו הולך ואוזל".

מפרטי החקירה עולה המחבל, ככל הנראה, עדיין חמוש ומסוכן. לפי מה שידוע, המחבל רץ לכביש מיד אחרי הרצח שביצע, תפס טרמפ אקראי ונסע אתו לכיוון שכם - שם מתגוררת אחותו. כוחות הביטחון הביאו אותה למעצר והחלו בחקירתה.

הקושי לתפוס את המחבל נובע מכך שהוא לא מחובר לשום התארגנות טרור. בהימלטותו, הוא שומר על שתיקה מוחלטת ולא עושה שגיאות. העובדה שהוא לא מחובר לשום תשתית, מקשה על המרדף. כוחות הביטחון מעריכים כי הוא לא מאורגן לשהייה ממושכת בחוץ. המרדף אחריו הוא אינטנסיבי, כדי לא לאפשר לו להתארגן לשהייה שכזאת בחוץ.

ביממה האחרונה מתמקדים החיפושים באיזור הסמוך לכפרו של נאוועלה, בצפון טול-כרם - הן במישור המודיעיני והן בשטח עצמו, כמה מקרוביו נעצרו ותוחקרו בניסיון לאתר סייענים שעזרו לו להימלט או להסתתר. כוחות צה"ל בשיתוף שב"כ וכוחות משמר הגבול פעלו הלילה בכפר שוויכה וביצעו מספר מעצרים.

על פי אחת מההערכות שעלו על ידי גורמי הביטחון, המחבל תיעד את מסע הרצח שלו: על פי גורמים המעורים בפרטים, בהערכת מצב שהתקיימה שלשום ניסו גורמי הביטחון לנתח את התנהגותו של המחבל לפני ואחרי הפיגוע. בדיון עסקו בשאלה מדוע המחבל כפת את קים לבנגרונד? על פי הגורמים, המחבל ככל הנראה הושפע מארגון הטרור דאע"ש וניסה לחקות את דרכי הפעולה שלו. לדבריהם, מדובר בעניין של זמן עד שכוחות הביטחון יגיעו אל המחבל. צה"ל מיפה את ביתו של המחבל לקראת הריסה ועצר את אחיו במקום.

אמש אמר ראש הממשלה נתניהו: "אנחנו נתפוס את המרצח המתועב הזה ונבוא איתו חשבון. דמם של אזרחי ישראל לא יהיה הפקר". נתניהו הוסיף: "אנחנו מצטערים היום כשאנחנו נפרדים מקים יחזקאל וזיו חג'בי זכרונם לברכה, השם ייקום דמם".

mako

שתף כתבה זו