מבזקים

מאבד גובה: הציבור הרוסי מאבד את האמון בפוטין

סקר חדש מראה כי רק 39% מהאזרחים נותנים את אמונם בנשיא, שחווה שפל של יותר מארבע שנים. זאת ברקע הרפורמות בפנסיה, שגרמו לזעם גדול בקרב התושבים. "בשל סגנון השליטה שלו, הוא לא יכול להטיל את האחריות על מישהו אחר"

חדשות בעולם9.10.2018 | 13:01

פייסבוק

האמון הציבורי בנשיא רוסיה ולדימיר פוטין צנח ל-39% בקרב האזרחים - כך עולה מסקר חדש שפורסם אתמול (שני) ברקע המחאה נגד הרפורמות בפנסיה, שפגעו בתמיכה בפוטין. זהו האחוז הנמוך ביותר מאז 2014, לפני סיפוח חצי האי קרים מאוקראינה שהזניק את הפופולריות של הנשיא.

הסקר שבוצע על ידי המכון העצמי "לבדה" העלה כי האמון בפוטין ירד ב-9% מאז יוני וב-20% מאז נובמבר האחרון. בסקר, שנערך בין 20 ל-26 בספטמבר, 13% מהנשאלים אמרו כי הם לא סומכים עליו. בקרמלין סירבו להגיב על תוצאות הסקר.

בשבוע שעבר חתם פוטין על החוק שיגדיל בהדרגה את גיל הפרישה - 60 לנשים ו-65 לגברים - לראשונה מאז שנות ה-30. רבים מהאזרחים מתנגדים לרפורמות, שגרמו להפגנות רחוב.

"אנשים חושבים שהממשלה מנסה לפתור את הבעיות על חשבון הציבור, ניסיון לקחת משהו שהם רואים כשלהם: "חסכונות הפנסיה שלהם", אמר מנהל המכון, לב גודקוב. לדבריו, המתיחות החברתית גדלה מאז סוף השנה שעברה, בין היתר בשל נפילה בהכנסה הריאלית ועליית מחירים.

הרפורמות פגעו גם באמון בבעלי בריתו של פוטין, שניצח בקלות את הבחירות לנשיאות במרץ עם 76% מהקולות. לפי הפרשן הפוליטי דימיטרי אורלוב, סגנון השלטון של פוטין אינו מאפשר לו להטיל את האחריות על החלטות לא פופולריות על מישהו אחר.

שיעור האמון הנמוך ביותר בפוטין בסקרים שערך המכון היה באוגוסט 2013, עם רק 30%. היה זה, בין היתר, בשל המשבר הכלכלי ב-2008 וגל ההפגנות נגדו ב-2011 ו-2012.

וואלה

שתף כתבה זו