מבזקים

פרסום ראשון - נגיד בנק ישראל הבא: פרופ' אמיר ירון

פרסום ראשון: נתניהו וכחלון בחרו בפרופ' ירון בן ה-54, מומחה ישראלי מוערך שפועל בארה"ב, לתפקיד הנגיד הבא של בנק ישראל. ירון יוצג היום כמועמד להחליף את קרנית פלוג הפורשת: הוועדה למינוי בכירים והממשלה ידונו באישורו

כלכלי9.10.2018 | 13:39

פרופ' אמיר ירון | צילום: מתוך אתר אוניברסיטת וורטון

פרסום ראשון - התקבלה החלטה על זהות הנגיד הבא: פרופ' אמיר ירון יוצג היום (שלישי) כמועמדם של ראש הממשלה ושר האוצר לתפקיד הנגיד הבא של בנק ישראל. מועמדותו של ירון בן ה-54 תוגש לאישור הוועדה למינוי בכירים וגם לאישור הממשלה, על מנת שיחליף את קרנית פלוג שפורשת מתפקידה לאחר חמש שנים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר הודיעו כי יכנסו מסיבת עיתונאים היום, בה יוצג המועמד. לטובת פרופ' ירון עמדו שני יתרונות בולטים: חיבתו של נתניהו למינויים חיצוניים עם ניחוח בינלאומי - והעובדה שהוא מרוחק משוק ההון המקומי ולא מקורב לאנשי עסקים מובילים. אם מינוי הנגיד לא יאושר עד לפרישת פלוג בחודש הבא, סגניתה של פלוג – נדין בודו-טרכטנברג – תשמש כממלאת מקום.

אמיר ירון בן ה-54, שמתגורר כיום בארה"ב, משמש כפרופ' למימון באוניברסיטת פנסילבניה (וורטון). מחקריו של ירון, שקיבל תואר ראשון ושני מאוניברסיטת תל אביב ודוקטורט מאוניברסיטת שיקגו, פורסמו בכתבי עת מובילים. המודל שיצר בנושא הון-סיכון הוגדר כ"רב השפעה בתחום".

ירון נחשב למומחה לבנקאות ופיננסים ומלמד בבית הספר וורטון למנהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה. כמו כן הוא נמנה על חברי הדירקטוריון של מכון אהרון למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי. ירון נחשב למומחה מוביל בתחום הכלכלה הפיננסית: הוא נודע בעיקר בשל מחקריו בנושא תמחור נכסים והשקעות.

כהונתה של פלוג בתפקיד תסתיים בחודש הבא, לאחר שפלוג הודיעה לראש הממשלה שלא תבקש להאריך את כהונתה לקדנציה שנייה. אתמול החליטה שלא להעלות את הריבית במשק, בפעם האחרונה בכהונתה. בחודשים האחרונים ראיינו נתניהו וכחלון מספר מועמדים לתפקיד בהם פרופ' בן ציון זילברפרב, פרופ' אפרים צדקה ופרופ' מריו בלכר.

פלוג כיהנה בתפקיד במשך חמש שנים: לאורך כהונתה נרשמו מספר עימותים ומחלוקות עם שר האוצר משה כחלון, בחודש מרס האחרון השר כחלון החליט למנות ועדת איתור למציאות מחליף לנגידה פלוג. בבנק תקפו את ההחלטה ואמרו כי עצמאות הבנק תיפגע. הרקע לעימות נובע בחלקו מהדוח השנתי של הבנק המרכזי, שבו הוא והנגידה פלוג בראשו מתחו ביקורת על פרויקט הדגל של שר האוצר, "מחיר למשתכן".

מטעמו של ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר, עם החלטת פלוג לסיים את תפקידה, כי "רה"מ מודה לד"ר קרנית פלוג על שירותה המסור בתפקיד - ומעריך מאוד את תרומתה לכלכלת ישראל".

בבנק ישראל טענו כי מתנהלת מתקפה משולחת רסן של משרד האוצר נגדם. בכירים בבנק אמרו: "העובדה שכחלון מאיים על הנגידה מיד לאחר פרסום ביקורת נגדו היא מאוד בעייתית. מנסים לפגוע בעצמאות בנק ישראל ולהכתיב את הדוחות שלו. זה מסר לנגיד הבא: תיבחר רק אם תהיה 'יס מן' של שר האוצר".

mako

שתף כתבה זו