מבזקים

סקר החדשות: הליכוד ממשיך להתחזק

ישראל בדרך לבחירות? מסקר מנדטים שהתפרסם במהדורה המרכזית עולה כי הליכוד ונתניהו ממשיכים להוביל - ובפער ניכר. גבאי והמחנה הציוני ממשיכים להיחלש ובנט והבית היהודי מתאוששים. וגם: כיצד תשפיע כניסתו של בני גנץ לפוליטיקה?

פוליטי7.10.2018 | 21:09

מרים אלסטר, פלאש 90

אילו הבחירות היו מתקיימות היום, "הליכוד" הייתה נותרת המפלגה הגדולה בישראל ומתחזקת ב-2 מנדטים ל-32 בסך הכול - כך עולה מסקר החדשות שפורסם הערב (ראשון) במהדורה המרכזית ונערך על ידי מנו גבע ומינה צמח ממכון המחקר "מדגם" בשיתוף אייפנל.

המפלגה השנייה בגודלה היא "יש עתיד" עם 18 מנדטים, "המחנה הציוני" - שממשיכה להיחלש - והרשימה המשותפת עם 12 מנדטים כל אחת. אחריהן ניצבות הבית היהודי שמתאוששת ל-10 מנדטים, יהדות התורה וכולנו (7 כל אחת). הרשימה ברשות אורלי לוי-אבקסיס ממשיכה להתחזק (6) - מנדט יותר ממפלגתה הקודמת "ישראל ביתנו", שמסתפקת ב-5 מנדטים, מספר מנדטים זהה לשל ש"ס. גם מרצ מתחזקת, עם 6 מנדטים.

יונתן זינדל, פלאש 90

בסקר ניסינו לבדוק עד כמה כניסתו של הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ למערכת הפוליטית תשנה את התמונה: אם היה מקים מפלגה חדשה בראשותו ויתר המפלגות היו נשארות כמות שהן, סיעתו של גנץ הייתה מקבלת 12 מנדטים, הליכוד הייתה יורדת ב-2 מנדטים ל-29 ויש עתיד נחתכת ל-13 מנדטים בלבד.

הרשימה המשותפת הייתה נותרת עם 12 מנדטים אם גנץ היה רץ בראש רשימה עצמאית והמחנה הציוני יורדת ב-2 מנדטים ל-10 בלבד. הבית היהודי ויהדות התורה לא היו מושפעות, בעוד שכולנו נחלשת במנדט ויורדת ל-6, יחד עם אורלי לוי אבקסיס שמסתפקת ב-5 מנדטים.

יטרוף את הקלפים? גנץ | צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

באשר לשאלה מי הכי מתאים להיות ראש ממשלה, בנימין נתניהו זוכה לתמיכה הרבה ביותר עם 38% תמיכה - יותר מכל מתחריו גם יחד. בפער ניכר ניצבים בני גנץ עם 12%, יאיר לפיד (9%), אביגדור ליברמן (5%), אבי גבאי (5%) ונפתלי בנט שמסתפק באחוז אחד בלבד. 18% השיבו שאף אחד מהאישים לא מתאים, 13% השיבו שאינם יודעים או סירבו לענות.

על פי חלוקת הגושים, הימין כיום הוא הגוש הגדול ביותר עם 54 מנדטים בסך הכול. גוש מרכז-שמאל עם 36 מנדטים, החרדים עם 12 - מספר זהה של מנדטים לערבים, ואורלי לוי-אבקסיס כאמור, שטרם הזדהתה פוליטית, עם 6 מנדטים.

    גבאי ולפיד, ארכיון | צילום: פלאש 90, הדס פרוש

הסקר נערך היום בקרב 517 מרואיינים במדגם מייצג של כלל האוכלוסייה בישראל, עם טעות דגימה מרבית של 4.4%.

mako

שתף כתבה זו