מבזקים

אבו מאזן מחבל בהתקדמות המו"מ עם עזה

דיווחים בסוכנויות הידיעות הבינלאומיות טוענים כי אבו מאזן פועל לחבל בדיונים להפסקת האש ברצועת עזה זאת בשל חששו כי חמאס יקבל את השליטה באופן קבוע בעזה

מדיני7.10.2018 | 11:50

פלאש 90

המתיחות בין חמאס לרשות הפלסטינית במלוא עוזה ועל פי דיווחים בסוכנויות הידיעות מודים הפלסטינים כי אבו מאזן פועל לסיכול מאמצי מצרים והאו"ם להפסקת אש בעזה וזאת כדי להחליש את החמאס ששולט ברצועה.  

מוחמד א-שתיה, בעבר מבכירי הרשות הפלסטינית, אמר לסוכנות הידיעות AP, כי "ארצות הברית משתמשת במצב בעזה כאמצעי ליישום תוכניתה. אנחנו אומרים שעזה היא חלק מהאדמות הפלסטיניות, ופתרון בעיותיה צריך להיעשות בהקשר מדיני רחב". כלומר, החשש של הפלסטינים הוא שהסדרה בעזה היא תחילת תכניתו של טראמפ לאזור.

הנשיא הפלסטיני גורס כי לא תהיה התקדמות מדינית בהקשר העזתי, עד שהרצועה תחזור לשליטת הרשות הפלסטינית דבר שכרגע לא נראה הגיוני ומעשי לנוכח שליטת חמאס החזקה בעזה. על פי הדיווחים, בסביבת אבו מאזן חוששים מתרחיש שנשיא ארצות הברית יחתור ל"מיני מדינה פלסטינית", שתכלול את רצועת עזה וחלקים קטנים מיהודה ושומרון. בכירים ברשות אומרים כי אבו מאזן העביר מסרים לוושינגטון באמצעות גורמים בסעודיה, בירדן ובמצרים שלפיהם לא יקבל כל תוכנית שלום שלא תכלול שליטה שלו בעזה.

בחמאס כאמור, לא מתכוונים לוותר. מחמוד א-זהאר, מבכירי חמאס, האשים את אבו מאזן בצעדי נקם נגד תושבי עזה, והבהיר שלא הושגה התקדמות בשיחות בתיווך מצרי. אבו מאזן ממשיך במה שהגדיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כ"מדיניות חנק" נגד חמאס, שבמסגרתה קיצץ את שכרם של אלפי עובדי הרשות לשעבר בעזה, וקיצץ בסובסידיות לתשלום עבור החשמל.

נתניהו תקף בסוף השבוע את אבו מאזן, בשל מדיניותו של האחרון בנוגע להעברת הכספים לחמאס ברצועת עזה: "צריך להגיד לו - הפסק לחנוק את עזה, הדבר עלול להוביל להשלכות רציניות מאוד". את הדברים אמר נתניהו במהלך מסיבת עיתונאים שקיים בירושלים עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל. "אם חמאס חושב שכתוצאה מהמצוקה הזו הוא יכול לתקוף את ישראל - הוא עושה טעות קשה וישראל תפעל בכל העוצמה הדרושה כדי להגן על עצמה ועל אזרחיה", הזהיר נתניהו.

"המצב בעזה מתחלק לשניים - ניסיון חמאס להתחמש, ואבו מאזן ש'חנק' את העברת הכספים מהרשות הפלסטינית לעזה", אמר נתניהו. "אבו מאזן מתערב בכל דרך בניסיונות האו"ם להקל על מצוקת תושבי עזה".

גם המצרים מאשימים את הרשות במצב. בכיר מצרי אמר לעיתון "אל אהראם" כי "נכון שזה נראה מאוד מתוח. אנחנו תמיד מנסים לשלוט על רמת המתח ואנחנו מקווים שכל הפלגים הפלסטיניים ישתפו איתנו פעולה ויפגינו את התבונה ההכרחית למנוע מהעם הפלסטיני סבל נוסף. אנחנו מדברים עם חמאס ופתח".

ברקע נמשכות בגבול הרצועה ההפגנות נגד ישראל. בסוף השבוע נהרגו שלושה מפגינים בגבול. כ-20 אלף פלסטינים הפגינו, הבעירו צמיגים והשליכו מטענים לעבר חיילי צה"ל - שהשיבו בירי לפיזור הפגנות. בעקבות המהומות הכריז אתמול (מוצ"ש) שר הביטחון על צמצום אזור הדיג ברצועה שוב לאחר כחודש בו האזור הוגדל לטובת הדייגים העזתיים. השר, שהתייעץ עם אנשי צה"ל, שב"כ ומתאם פעולות הממשלה בשטחים, הנחה להיערך לנקיטת צעדים נוספים אם אירועי האלימות יימשכו.

כיכר השבת

שתף כתבה זו