מבזקים

מחקר: אל תשאירו בקבוק פלסטיק בשמש

בקבוקי פלסטיק יכולים לשחרר בטמפרטורות גבוהות חומרים מסוכנים אל תוך המים שבתוכם ולגרום להרעלה ולמחלות קשןת. רוב הבקבוקים בטוחים, אך עדיין שימו לב

בריאות21.9.2018 | 08:59

Pixabay

משתמשים בבקבוקי פלסטיק? תחשבו על זה שוב. מחקר חדש שנערך באוניברסיטת פלורידה מצא כי ברגע שבקבוק המים נחשף לשמש ולחום קיצוני לזמן ממושך לדוגמא כאשר הוא נותר באוטו החם, הפלסטיק עלול לשחרר אל המים כימיקלים כמו ביספנול A ואנטימון - חומר רעיל שבכמויות קטנות גורם לכאבי ראש, סחרחורת ודיכאון. כמויות גדולות ממנו יגרמו להקאות ובכך ימנעו את המשך ההרעלה אך בהחלט יגרמו לחולשה רבה.

ביספנול - BPA A, לעומת זאת, לא מזיק בכמויות מסוימות, כך לפי הנחיות מנהל המזון והתרופות האמריקאי, אבל בריכוזים גבוהים יותר הוא יכול לשבש את האיזון ההורמונלי בגוף, לגרום לבעיות לב ולהעלות את הסיכון לחלות בסרטן. זאת למרות שישנם מחקרים אחרים הסבורים כי לחומר יש השפעה מינימלית על הגוף וכי הוא אינו מסוכן לבריאות.

צוות המחקר בדק את ההשפעה של חשיפת הבקבוקים לשמש ולחום - חשיפה ממושכת בת ארבעה שבועות. הבקבוקים שנבחרו היו מהחומר PET, שנחשב לנקי מ-BPA. עם זאת, צוות המחקר, בראשות פרופ' לנה מה, מצא עקבות של BPA במים שדגמו. "זה כנראה קורה כחלק מתהליך הייצור", מסבירה פרופ' מה, "בזמן תהליך מחזור הבקבוקים יש BPA בסביבה, לכן נמצאו עקבות שלו גם בבקבוקים שלכאורה אינם מכילים את הכימיקל".

הבקבוקים נחשפו לטמפרטורה המקסימלית של 70 מעלות. ככל שהטמפרטורה עלתה כך גם ריכוזי האנטימון וה-BPA. החדשות הטובות הן שבחלק מהבקבוקים שנבחנו, רמות הכימיקלים היו מאוד נמוכות, כך שחשיפה אליהם לא תזיק לגופנו.
"חשוב שאנשים ישימו לב למשך הזמן שהבקבוק שלהם יושב בשמש", אומרת פרופ' מה, "אורך חיי המדף המומלץ הוא עד שנה, מעבר לכך לא כדאי לצרוך את המשקה. בנוסף, לא כדאי להשאיר בקבוקי פלסטיק בשמש, גם לא לשם אחסון".

בישראל, הבקבוקים נבדקים בבדיקה מחמירה מאוד בטמפ' גבוהות (40, 70 ו-100 מעלות צלסיוס), אך כמו כל מוצר מזון במיוחד כזה שנמצא בתוך פלסטיק, מומלץ לאחסנם במקום יבש ומוצל כדי למנוע מצב בו מופרשים אל המים כימיקלים מזיקים.

כיכר השבת

שתף כתבה זו