מבזקים

למכירה בחצי מיליארד דולר: כך מתמודדת טבע עם חובות העתק

אחרי ההודעה באוגוסט 2017, שמה ענקית התרופות הישראלית בשנית את חברת-הבת האיסלנדית שלה על המדף • ומי מתעניינת ברכישת החברה?

בריאות15.9.2018 | 21:54

בסיס הפעילות של medis באיסלנד | מקור: אתר החברה

השנה הקשה שעברה על מנכ"ל טבע קאר שולץ, שכללה בין היתר, פיטורים המוניים והתמודדות עם שביתות והפגנות העובדים, מכירת מפעלי החברה וצעדי התייעלות נוקשים ביותר, לא מסתיימת.

לאחרונה החליטה טבע להעלות על המדף, בשנית, את חברת הבת האיסלנדית שלה מדיס. על פי הדיווח בבלומרג, מחיר המכירה נע בגובה של כחצי מיליארד דולר.

דו"חותיה של טבע לרבעון השני השנה מצביעות על גירעון של כשלושים מיליארד דולר וההצעה למכירת מדיס באה ככל הנראה על רקע אותן דו"חות, וזאת בכדי להגיע ליעד שהמנכ"ל קאר שולץ הצהיר עם כניסתו לתפקיד לפני כשנה – יחס חוב נטו ל־EBITDA של 4.0 עד 2020 לעומת יחס של 5.4 כיום.

מייצרת ליצרניות אחרות

מדיס האיסלנדית נחשבת לאחת מחברות-הבת המצליחות של טבע. היא הוקמה בשנת 1985 ומאז היא מספקת שירותי פיתוח וייצור תרופות עבור יצרניות אחרות, בהתבסס על יכולות הפיתוח והייצור של טבע.

עם זאת, על אף שמדובר בחברה ריווחית, ניסתה טבע למכור אותה כבר באוגוסט 2017, כאשר מאחורי ההחלטה עמד הנימוק כי החזקת החברה אינו בראש סדר העדיפויות של טבע, מאחר ועיקר עיסוקה נסובה סביב ייצור תרופות גנריות שאינן ליבת הפעילות של טבע.

כעת כאמור, מנסה טבע בשנית למכור את החברה, ועל פי הדיווח בבלומברג המכירה תהיה בהיקף של כחצי מיליארד דולר – הערכה זהה לדיווח באשתקד.

טבע מצידה, סירבה להתייחס לדיווח. עם זאת, בדיווח הראשון באוגוסט 2017 היא הגיבה כי היא "בוחנת כל הזדמנות למקד את עסקיה ולתעל את הפעילות, התהליכים והמבנה שלה. אנחנו יכולים לאשר שכחלק מתהליך זה, נתקבלה החלטה להחל במהלך של מכירה אפשרית של העסק של Medis. המכירה כפופה להגעה להסכם סופי עם קונה פוטנציאלי ולקבלת האישורים הרגולטוריים הנחוצים. מעבר לעדכון זה, טבע לא יכולה להתייחס לספקולציות".

מי שנחשבות לרוכשות הפוטנציאליות ביותר של מדיס, ואף מתעניינות ברכישתה, הן יצרנית התרופות הגנריות הפרטיות מברזיל EMS וחברת Recipharm AB השוודית, קבלנית ייצור של תרופות המעסיקה למעלה מאלפיים מאתיים עובדים ונסחרת בשטוקהולם לפי שווי שוק של כ-10 מיליארד כתר שוודי.

ביזנעס - לכתבות נוספות באתר לחצו כאן

שתף כתבה זו