מבזקים

הוריקן פלורנס: חשש כבד בארצות הברית

גשמים עזים החלו לרדת אמש במדינות השונות בקו החוף וישנו חשש כבד להצפות מסוכנות. אלפים נמלטו למקלטי החירום שהוכנו לסופה. הרשויות מזהירות משאננות

חדשות בעולם14.9.2018 | 07:58

Pixabay

מפלס החרדה בארה"ב עולה כשהוריקן פלורנס כבר החל להתקרב לעבר חופי המדינות השונות בקו החוף. החזאים מתריעים כי הגשמים הכבדים שהחלו לרדת אמש (חמישי) בקו החוף של צפון קרוליינה עלולים לגרום להצפות חמורות בדרום-מזרח ארצות הברית.

לפי המרכז הלאומי להוריקנים עין הסערה צפויה להגיע למדינה כבר היום - ומשם היא תמשיך לכיוון דרום-מערב תוך כדי ממטרים עזים שיביאו עמם כ-1,000 מ"מ של גשם.

למרות שהדרגה של פלורנס ירדה בינתיים ל-2 מתוך 5, כשהחשש המקורי עמד על כך שהיא תעמוד על רמה 4 לפחות, גורמים רשמיים מסרו כי אלפי בני אדם כבר הגיעו למקלטי החירום שנפתחו במיוחד לקראת הסופה. מושל צפון קרוליינה, רוי קופר, הזהיר את תושביו מפני שאננות בימים הקרובים מחשש לאסונות כבדים.

"אף אחד לא רצה שהסופה תבקר אותנו, אבל היא הגיעה בכל זאת", אמר קופר במסיבת עיתונאים. "המסר שלי אליכם - לא להוריד את הרגל מהדוושה. הישארו דרוכים. מדובר בסופה שעלולה לגבות קורבנות".

נכון לליל יום חמישי, הסופה נמצאה במרחק של כ-200 ק"מ ממזרח לווילמינגטון שבצפון קרוליינה - והרשויות כבר דיווחו על לא פחות מ-11,000 מקרים של שיבושים באספקת חשמל החל מאתמול בבוקר.

 

השירות המטאורולוגי בארצות הברית העריך כי כ-10 מיליון בני אדם מתגוררים באזורים שבהם הסופה צפויה לעבור, אך רק כמיליון מהם, המתגוררים בצפון ובדרום קרוליינה ובווירג'יניה, קיבלו הוראה מהרשויות להתפנות בהקדם.

מיליוני בני אדם צפויים לחוות שיבושים באספקת החשמל, והרשויות מסרו כי ייתכן וייקח כמה שבועות להחזיר את אספקת החשמל למיטבה במדינות ג'ורג'יה, צפון ודרום קרוליינה, וירג'יניה, מרילנד ומחוז קולומביה.

לא רק ההיערכות לסופה, אך גם שיקום נזקיה, יהיו עוד מבחן לממשל של הנשיא דונלד טראמפ לקראת בחירות באמצע בקונגרס בעוד כחודשיים ובמידה וכוחו ייחלש בקונגרס יהיה לו קשה מאד להניע תהליכים.

טראמפ התבטא אתמול בחריפות נגד המספרים הגבוהים שנקבעו באופן סופי לפני כמה ימים  של הקורבנות בהוריקן מריה שהחריב את האי פורטו ריקו בשנה שעברה - וטען כי הדמוקרטים אחראים לניפוח המספרים.

"לא יכול להיות ש-3,000 בני אדם נהרגו בהוריקן שפגע בפורטו ריקו", כתב הנשיא בטוויטר. "כשאני עזבתי את האי לאחר הסופה היו בין 18-6 הרוגים. פתאום, אחרי הרבה מאוד זמן, התחילו לדווח על מספרים גבוהים הרבה יותר". כזכור, על פי הדוחות מספר ההרוגים עלה בשל העובדה שאנשים נותרו חסרי בית ובריאותם הורעה באופן משמעותי.

טראמפ הבטיח כי הרשויות ערוכות להתמודדות עם הסופה ואמר, כי הממשל יטפל בכל הנזקים בצורה האחראית הנדרשת.

כיכר השבת

שתף כתבה זו